Polskie Radio
Section05

Marek Stremecki

82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Gościem Michała Wójcika jest historyk, Dariusz Libionka

W dniu 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim gościem Michała Wójcika w specjalnym wydaniu audycji "Historia Bliska" był historyk Dariusz Libionka - redaktor naczelny pisma "Zagłada Żydów. Studia i materiały". Kto, gdzie i jak walczył? O czym pamiętamy, a co domaga się pamięci? W audycji pojawią się również materiały z Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik getto warszawskie powstanie w getcie warszawskim

Radio Wolna Europa. Czy mamy do czynienia z reliktem zimnej wojny? Andrzej Mietkowski gościem audycji Marka Stremeckiego

Radio Wolna Europa to najczęściej słuchana w PRL zagraniczna stacja, symbol oporu i niegasnącego ducha Polaków. Rozgłośnia wciąż istnieje i wbrew słowom Elona Muska stanowi niezwykle skuteczny instrument amerykańskiej "soft power". - To radio bardzo potrzebne - nie ma wątpliwości dyrektor Archiwum Polskiego Radia, Andrzej Mietkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Zobacz także Radio Wolna Europa komunizm

"Dama z gronostajem". Jakie tajemnice wiążą się z tym obrazem? W rozmowie z Markiem Stremeckim analizuje Katarzyna Bik

"Dama z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci to jeden z najważniejszych obrazów w Polsce, a jednocześnie jedno z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. - Dzieła tego artysty na owe czasy były niezwykle nowatorskie - przekonuje Katarzyna Bik.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Bik Zobacz także SZTUKA malarstwo Leonardo da Vinci historia Polski Adam Jerzy Czartoryski Izabela Czartoryska

"Biografia ukryta". Barwny choć trudny życiorys Konrada Swinarskiego

W tym roku minie pięćdziesiąta rocznica śmierci Konrada Swinarskiego, jednego z najwybitniejszych ludzi teatru w Europie XX. wieku. Zadebiutował 14 maja 1955 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przedstawieniem "Żeglarz". - Kiedy dziś mówimy o reżyserze teatralnym, to mamy nikłe wyobrażenie zasięgu i oddziaływania kogoś takiego jak Swinarski - uważa prof. Beata Guczalska. 
Zobacz więcej na temat:  Konrad Swinarski Zobacz także biografia KULTURA historia Polski

Okrągły Stół, wybory 4 czerwca i Tadeusz Mazowiecki. Jaki był rok 1989?

Rok 1989 był w polskiej historii rokiem przełomowym. Zdaniem gościa audycji "Historia bliska", dr. Michała Przeperskiego, pod względem politycznym na pierwszy plan wysuwa się Okrągły Stół. - Gdyby nie to wydarzenie, nie byłoby żadnych zmian w naszym kraju. Nie byłoby wyborów, nie byłoby Mazowieckiego i nie byłoby powrotu orła z koroną i złotymi szponami - przekonuje. 
Zobacz więcej na temat:  1989 okrągły stół PRL wybory

Obchody 15 sierpnia w Polskim Radiu [SPRAWDŹ]

15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wojska Polskiego, a kościół katolicki obchodzi tego dnia również Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto Wojska Polskiego to święto państwowe, które upamiętnia zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej, podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Z racji obydwu świąt Polskie Radio przygotowało audycje specjalne. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi propozycjami anten. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU bitwa warszawska 1920 Święto Wojska Polskiego Janusz Odziemkowski wojna polsko-bolszewicka Józef Piłsudski Krzysztof Komorowski Radosław Tworus Sebastian Duda Wacław Holewiński Tomasz Sikorski Jarosław Stryjek Agnieszka Trzeciakiewicz Paweł Turski Twierdza Modlin Muzeum Historii Polski cytadela warszawska