Polskie Radio
Section05

matematyka

Matematyka - czy można ją wytłumaczyć w sposób przystępny?

14 marca to Dzień Liczby Pi, a 12 marca obchodzimy dzień "królowej nauk". Z tej okazji w Czwórce zapanował temat matematyki. Wielu z nas jej nie lubiło w szkole i ma niemiłe skojarzenia. - Edukacja to relacja - twierdzi Krzysztof Chojecki, czyli Pan Pi-stacja, nauczyciel i finalista plebiscytu Nieprzeciętni, który matematyki uczy tak, jak sam chciałby być uczony.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka studenci edukacja Weronika Puszkar uczniowie

Matura z matematyki. "Czas powtarzać funkcje, ciągi i stereometrię"

- Z maturą z matematyki trzeba się oswoić, dlatego zachęcam, żeby taki egzamin robić sobie samemu w domu. Regularny trening pozwoli nam pozbyć się stresu. Bo im więcej przerobimy arkuszy, tym pewniej poczujemy się na sali egzaminacyjnej - mówi Miłosz Głowacki, autor książki "Jak zdać maturę z matmy?", która ukazała się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja egzaminy maturalne matura Weronika Puszkar Miłosz Głowacki

Matematyka: tak potrzebna, a tak nielubiana, często nierozumiana. Jak to zmienić?

Matematyka nie cieszy się dobrą sławą: nie lubią jej dzieci, nie lubią dorośli. A od kiedy liczą za nas komputery, natomiast w sklepie używamy kart płatniczych, wiedza matematyczna jest na coraz niższym poziomie. Tymczasem bez królowej nauk nie ma technologicznego postępu, a ten z kolei wymaga fachowców, których jest niewielu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo NAUKA szkoła Kuba Witkowski Piotr Firan Trójka Radosław Nałęcz

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy Kościół Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
Zobacz więcej na temat:  edukacja czas wolny Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska radio dla dzieci

Rzut monetą mniej sprawiedliwy, niż się wydawało. W matematyce jest miejsce na losowość?

Wbrew powszechnej opinii wyniki rzutu monetą nie zawsze są równie prawdopodobne dla każdej ze stron - informuje pismo "arXiv". W ramach eksperymentu 48 osób rzucało monetami wybitymi w 46 krajach, co dało łącznie 350 757 rzutów monetą. Za każdym razem uczestnicy sprawdzali, czy moneta wylądowała tą samą stroną do góry co w chwili wypuszczenia.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki statystyka badania monety obliczenia NAUKA

Konstanty Ciołkowski projektował statki kosmiczne, zanim pojawiły się samoloty

Jego życie naznaczone było przekraczaniem granic. Ojciec był polskim szlachcicem, matka Rosjanką z domieszką krwi tatarskiej. Rodzina często zmieniała miejsce pobytu. Konstanty od dziecka najchętniej spoglądał jednak w stronę ostatniej z granic. Chciał wysłać człowieka w kosmos. Zaczął nad tym pracować jeszcze w XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  astronautyka kosmos fizyka Rosja ZSRR rewolucja październikowa 1917 pojazdy samolot samoloty lotnictwo