Polskie Radio
Section05

mowa

Czym jest mutyzm wybiórczy i jakie są jego objawy u dzieci?

Wiele dzieci zmaga się z różnego typu zaburzeniami lękowymi. Jednym z nich, który szczególnie dotyka osoby w wieku 3-5 lat jest mutyzm wybiórczy, zwany także mutyzmem selektywnym. Objawia się spowodowaną strachem niechęcią dziecka do mówienia w konkretnych sytuacjach, pomimo że na co dzień jest ono w stanie zbudować relacje międzyludzkie oraz nie ma problemów związanych z narzędziem mowy. W "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony przez mamy dzieci zmagających się z mutyzmem wybiorczym: Anną Strzelecką, Ulą Zieleńczuk i Magdaleną Kobalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica fobia mutyzm rozwój dziecka psychologia dziecięca radio dla rodziców

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka DAB+ radio dla dzieci Marcin Perfuński

Taski, dedlajny i bekap. Korpomowa śmielej wkrada się do potocznego języka

Korpomowa to język, którym zaczynamy posługiwać się niemal natychmiast po wejściu do pracy. Spolszczone wyrazy, zapożyczone z języka angielskiego, mogą brzmieć śmiesznie i okazać się niezrozumiałe dla ogółu. By ułatwić ich zrozumienie, PZU opracowało specjalny słownik. Jednak czy tego typu nowomowa jest nam naprawdę potrzebna? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA korporacja język polski Karol Gnat Przemysław Cięgotura

Jak zapobiec wadom wymowy u dzieci?

Czasami poprawna wymowa wymaga pracy z logopedą. Z badań wynika, że ponad połowa dzieci przed 7 rokiem życia ma wadę wymowy lub kwalifikuje się na terapię ze specjalistą. Natomiast pierwsze niepokojące sygnały świadczące o trudnościach mogą pojawić się już u noworodków. O tym na co zwrócić uwagę i jak pracować z dzieckiem nad poprawą wymowy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Skiba, neurologopeda kliniczny, specjalistka wczesnej opieki logopedycznej oraz autorka książki "Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców logopedia

Język polski. Trudny, ale piękny. Znamy laureatów Plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej

- Uczono nas, że wartość słowa jest nadrzędna - mówi w rozmowie z Katarzyną Jankowską Barbara Młynarska-Ahrens, zdobywczyni Złotego Lauru Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Wśród laureatów Plebiscytu Mistrza Mowy Polskiej znalazła się natomiast Agnieszka Kunikowska, dziennikarka Polskiego Radia, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Agnieszka Kunikowska język polski

Dziennikarka radiowej Jedynki wyróżniona. Agnieszka Kunikowska z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

Dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia Agnieszka Kunikowska została wyróżniona tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Jest również aktorką dubbingową i lektorką telewizyjną. Wawrzyn Mistrza Mowy Polskiej otrzymał Marek Gaszyński, dziennikarz radiowy i autor tekstów piosenek. Wyróżnienia przyznano w czasie gali, która odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska społeczeństwo Polskie Radio POLSKA

Ważne jest nie tylko co mówimy, ale też jak mówimy

Dobra dykcja, wyrazistość mowy, odpowiednia intonacja. To jest klucz do tego, żebyśmy byli dobrze zrozumiani, żeby innym chciało się nas słuchać. A co w sytuacji, kiedy natura nie obdarzyła nas dobrą dykcją albo wręcz dała niechciany prezent w postaci wady wymowy? Co robić, żeby poprawnie powiedzieć na głos "zmiażdż dżdżownicę na czczo" lub "koszt poczt w Tczewie"?
Zobacz więcej na temat:  logopedia język polski Agnieszka Kunikowska