Polskie Radio
Section05

muzyka ludowa

Tabu w polskiej bajce ludowej. Violetta Wróblewska przybliża świat folkloru

Tabu. Określenie pochodzi z języka tonga, jednego z języków polinezyjskich. W tekście napisanym w języku angielskim, po raz pierwszy pojawiło się w 1777 roku, w pamiętniku brytyjskiego podróżnika Jamesa Cooka "A Voyage To The Pacific Ocean".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa sztuka ludowa etnografia world music Mateusz Dobrowolski Aleksandra Stec kolędy Monika Gigier Patrycja Zisch Piotr Kędziorek Aleksandra Tykarska

Szopka z lalkami z Dobczyc

„Szopka z Lalkami” powstała w 1974 r. i od ponad 40 lat kultywuje zanikające tradycje kolędnicze regionu. Jej kierownikiem i jednym z pierwszych założycieli jest pan Stanisław Żuławiński. Grupa w okresie Bożego Narodzenia, z zabytkową szopką odwiedza mieszkańców Dobczyc. Występy „Szopki z Lalkami” oparte są na tradycyjnych tekstach i melodiach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nie brakuje w nich mało znanych kolęd, pastorałek i kolędowań.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka tradycyjna

Nasze niematerialne: Brodacze ze Sławatycz – zwyczaj pożegnania starego roku

Jest na świecie takie miejsce, w którym przez trzy ostatnie dni roku po ulicach wsi błąkają się brodate stworzenia, pohukiwaniem i pokrzykiwaniem przepędzające to, co złe w minionym roku. To miejsce znajduje się w Polsce, leży na Polesiu i zwie się Sławatycze.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Polesie Nowy Rok kolędy