Polskie Radio
Section05

nagroda Nobla

Literacka Nagroda Nobla - Jon Fosse laureatem. "W Skandynawii jest gwiazdą"

Jon Fosse, norweski pisarz i dramaturg został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. - Jon Fosse bardzo silnie inspiruje się malarzami z przełomu XIX i XX wieku. To są malarze, którzy pokazują świat pustki czy świat potęgi natury. I ta atmosfera przenosi się do jego dramatów - mówił w Dwójce szef działu zagranicznego miesięcznika "Dialog" Piotr Olkusz. - W Skandynawii jest absolutną gwiazdą i punktem odniesienia - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Monika Zając

Literacka Nagroda Nobla dla Jona Fossego. "To zaskoczenie"

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 122 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie udało się wyłonić laureata. W tym roku przyznano ją norweskiemu pisarzowi Jonowi Fossemu. – To jest zaskoczenie. (...) To pisarz młodego pokolenia jak na Nobla – przyznaje bloger literacki Adam Szaja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Żołądkowski Nagroda Nobla 2023 Nobel Nobel 2023 literatura Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Alfred Nobel

Kropki kwantowe. Czym jest odkrycie warte Nagrody Nobla? Wyjaśnia ekspert w dziedzinie chemii

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana naukowcom, którzy badali kropki kwantowe, czyli najmniejsze cząstki w nanotechnologii. Jak wyjaśnia Profesor Sławomir Sęk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego ich zastosowanie może być bardzo szerokie od technologii elektronicznych po medycynę czy kwestie pozyskiwania energii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo chemia nanotechnologia

Wisława Szymborska oczami przyjaciół, biografów. Reportaż "Poetka i Nobel" [POSŁUCHAJ]

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. W reportażu Jakuba Tarki pt. "Poetka i Nobel" zapraszamy na dźwiękową podróż po wierszach Wisławy Szymborskiej oraz wspomnieniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Jakub Tarka literatura poezja reportaż w Jedynce pr poleca

"Poetka i Nobel" - reportaż Jakuba Tarki poświęcony Wisławie Szymborskiej

Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej poezję uwielbiają Włosi i Holendrzy. Ci drudzy mówią, że jest jak malarstwo holenderskie - lubi się przypatrywać detalom w różnym świetle, z różnej perspektywy. Również w USA wydania wierszy Wisławy Szymborskiej osiągnęły bezprecedensowe nakłady, nikt nie napisał tak pięknego i uniwersalnego w odbiorze wiersza o tragedii z 11 września.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Jakub Tarka

Nobel 2023. Laureaci Nagrody Nobla - w jaki sposób dowiadują się o wyróżnieniu?

Kto otrzyma Literackiego Nobla, a kto dostanie Pokojową Nagrodę Nobla? Nazwisko zdobywcy Nagrody Nobla do ostatniej chwili jest trzymane w tajemnicy. W ten sposób informacja o wyróżnieniu stanowi zaskoczenie, także dla laureata. Okoliczności, w jakich dowiadują się o uhonorowaniu, mogą być natomiast różne; z historii znamy już przypadki, gdy zdobywca nagrody otrzymywał informację w podróży albo... w środku nocy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Kuba Witkowski Nagroda Nobla 2023 Nobel Alfred Nobel

Nagroda Nobla 2023 w dziedzinie medycyny. Wyróżnienie za szczepionki mRNA przeciwko COVID-19

Naukowcy Katalin Karikó i Drew Weissman zdobyli Nagrodę Nobla 2023 w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycia umożliwiające opracowanie szczepionek przeciwko COVID-19. – To niesamowite, że tę Nagrodę Nobla przetestowaliśmy na własnych organizmach - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. Anna Ciemerych-Litwinienko z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski medycyna Weronika Puszkar koronawirus COVID-19 Katarzyna Tońska Anna Ciemerych-Litwinienko Katalin Karikó Drew Weissman