Polskie Radio
Section05

NAUKA

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

Plama Śmieci na Pacyfiku wciąż rośnie. Niepokojące wieści

Nazywana jest też dryfującą "wyspą śmieci", ale jej oficjalna nazwa to Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Niebezpieczne zjawisko na Oceanie Spokojnym, które naukowcy obserwują już od lat. Ostatnie wyniki badań są niepokojące. Gigantyczne wysypisko odpadów na oceanie wciąż rośnie, ponieważ w szybkim tempie gromadzą się tam nieduże kawałki plastiku z różnych części świata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT oceany Ocean Pacyfik zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza śmieci odpady Hawaje Kalifornia USA środowisko naturalne woda ekologia ekosystem przyroda emisja co2 emisja gazów

Claude Lévi-Strauss urodził się 116 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA KULTURA literatura Indianie

Nowe perowskity o lepszych właściwościach fotowoltaicznych

- Ogniwa oparte na perowskitach charakteryzują się łatwością ich wytwarzania. Sam materiał jest stosunkowo tani. Popularne panele słoneczne, które możemy zobaczyć na dachach budynków, oparte są na krzemie. Ich wytwarzanie jest trudniejsze, a koszt jest większy. Dlatego zakłada się, że w niedalekiej przyszłości ogniwa perowskitowe zastąpią te krzemowe - powiedział w audycji "Eureka" prof. Janusz Lewiński, który otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski fotowoltaika chemia nowe technologie

Cenne inicjatywy i działania Instytutu Rozwoju Języka Polskiego

O potrzebie wspierania polonijnego szkolnictwa i promocji języka polskiego wśród Polonii, o Akademii Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych oraz o innych interesujących inicjatywach podejmowanych przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy jego dyrektorka, doktor Urszula Starakiewicz-Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polonia w USA Polacy za granicą język polski Stany Zjednoczone Ministerstwo Edukacji Narodowej