Polskie Radio
Section05

NAUKA

Ultranowoczesne laboratorium pomoże m.in. w walce ze smogiem i w budownictwie wysokościowym

Politechnika Krakowska otworzyła Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. To najnowocześniejsze na świecie centrum badań związane m.in. z budownictwem wysokościowym i polityką antysmogową. Pozwala także badać potencjalne obciążenia powierzchni spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Politechnika Krakowska aerodynamika laboratorium badania smog wiatr budownictwo deszcz Witold Lazar Trójka

A może to wszystko rzucić i… popłynąć na Antarktydę? Właśnie ruszyła rekrutacja

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego rozpoczęła rekrutację na 49. Polską Wyprawę Arktyczną i poszukuje osób, które umożliwią nieprzerwane działanie placówki i prowadzenie badań przez naukowców. Kto jest poszukiwany i jakie umiejętności są niezbędne, by zostać zakwalifikowanym?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Antarktyda rekrutacja Przemysław Lis Witold Lazar Trójka

NASZ WYWIAD Sztuczna inteligencja. Futurolog: w obecnej postaci jest pożądana i pomocna, ale może się wymknąć spod kontroli

- Sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie czy farmaceutyce. Zresztą będzie się rozwijać w wielu kierunkach. Dzięki niej moglibyśmy produkować - tanio i z jakością - właściwie wszystko, czego potrzebuje nasza cywilizacja. Jednocześnie istnieje ryzyko, że wymknie się spod kontroli - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Marek Oramus, pisarz fantastyki, publicysta i futurolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sztuczna inteligencja technologie nowe technologie cyfryzacja rozwój komputery internet science-fiction społeczeństwo

Podwodne eldorado u wybrzeży Ghany: polscy biolodzy odkryli setki nowych gatunków!

Ponad 300 nowych gatunków organizmów zamieszkałych nawet na głębokości 1000 metrów na dnie Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ghany odkryli biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Odkryte organizmy to bezkręgowce: wieloszczety, czyli morscy kuzyni dżdżownicy, oraz skorupiaki. Naukowcy już szykują projekt kolejnej wyprawy, tym razem wraz z kolegami z Uniwersytetu Azorskiego będą badać dno w okolicach grzbietu środkowoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA odkrycia i ciekawostki Ocean Atlantycki Ghana krewetki głębiny skorupiaki Uniwersytet Łódzki biologia przyroda ekologia Witold Lazar Trójka

Czy Kopciuszek mogła by zostać kobietą sukcesu? Jak wyjść poza ramy tradycyjnego nauczania

Tradycyjne sposoby nauczania odchodzą do lamusa: gwałtownie zmieniający się świat wokół, nowe technologie zmieniające sposób patrzenia i odbierania rzeczywistości sprawiają, że uczniowie potrzebują nowego podejścia do tradycyjnych tematów. Np. odpytywanie z lektur nie zainteresuje już młodych ludzi. Czy i jak zmienia się szkoła i nauczanie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo edukacja szkoła młodzież dzieci wychowanie Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Studenckie Koło Naukowe "Ametyst G.E.M." - ludzie, którzy przewidują przeszłość

- Mineralogia to nauka, która cały czas się rozwija. Kiedy rozpoczynałem studia, znanych było od 2 700 do 3 tysięcy minerałów. Dziś jest ich ponad 5 tysięcy. To pokazuje, jak olbrzymi jest przyrost wiedzy mineralogicznej i ile jest jeszcze do odkrycia - mówi dr Rafał Siuda, opiekun Studenckiego Koła Naukowego "Ametyst G.E.M." na Uniwersytecie Warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka geologia minerały kamienie szlachetne hobby Martyna Matwiejuk

RNA i biologia komórki. Od badań podstawowych do terapii

W ostatniej edycji europejskiego programu Teaming for Excellence na lata 2023-2029, projekt polskich uczonych "RACE: RNA i Biologia Komórki - od badań podstawowych do terapii", znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i uzyskał finansowanie w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa na sumę prawie 15 mln euro. Jak przedstawiają się jego plany badawcze?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski chemia Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Marta Miączyńska