Polskie Radio
Section05

NAUKA

"Fotografia – narodziny nowoczesności". Narodowy Program Rozwoju Humanistyki w praktyce

- Narodowy Program Rozwoju Humanistyki pozwala na finansowanie prac badawczych, które są zorientowane na publikacje. Jest to bodaj najważniejszy program, który wspiera różne inicjatywy zarówno przekładów ważnych europejskich dzieł naukowych na język polski, jak i wydawanie monograficznych prac badawczych autorów polskich - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Grąbczewska, historyczka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  humanistyka Aldona Łaniewska-Wołłk fotografia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dwójka Zobacz także KULTURA Małgorzata Grąbczewska

Barokowa perełka Warszawy. Na czym polega fenomen Pałacu w Wilanowie?

Pałac w Wilanowie to obiekt szczególny. Wzniesiony został w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Dziś pełni funkcje muzealne. - Wojny mocno zmaltretowały polskie dziedzictwo, tymczasem pałac położony pod Warszawą zachował się. To fenomen - uważa historyk sztuki, Paweł Jaskanis.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Paweł Jaskanis Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Już w sobotę częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. O której godzinie patrzeć w niebo?

Już w najbliższą sobotę, 29 marca, nad Polską będziemy mogli oglądać niecodzienne zjawisko, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. W jego szczycie, w zależności od regionu, z którego będzie obserwowane, Księżyc przysłoni od kilkunastu do około 26 procent średnicy tarczy Słońca.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zobacz także słońce zaćmienie słońca księżyc układ słoneczny niebo planety

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy i jak je obserwować

- To będzie częściowe zaćmienie Słońca, co oznacza, że Księżyc częściowo zakryje tarczę słoneczną - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem prof. Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego. Niezwykłe zjawisko zobaczymy na niebie już w najbliższą sobotę 29 marca br.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiedza ciekawostki natura przyroda kosmos Wszechświat słońce planeta planety księżyc zaćmienie słońca zaćmienie księżyca niebo

Niezwykłe zdjęcia z Marsa. Dają wgląd w historię planety

Dane zebrane przez naukowców NASA potwierdzają, że Mars był niegdyś pełen wody. W kraterze Gale i stojącej w jego środku Mount Sharp łazik Curiosity znalazł bowiem skały zawierające minerały, uchwycona na fotografiach rzeźba terenu wskazuje zaś na działalność w tym miejscu, przed miliardami lat, fal - takich jak na ziemskich jeziorach. Przy okazji Curiosity wykonał niezwykłe zdjęcia, ukazujące ogrom marsjańskiego pustkowia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NASA kosmos Mars

Pod lodem Antarktydy znaleziono wiele nieznanych stworzeń

13 stycznia gigantyczna góra lodowa o długości około 30 km oderwała się od pokrywy lodowej Antarktydy, odsłaniając pas oceanu, który od dziesięcioleci nie widział światła dziennego. Zespół naukowców na pokładzie statku badawczego o nazwie Falkor (too) postanowił przeszukać dno morskie. Jak opisuje "Washington Post", w głębinach, których nie badał dotąd żaden człowiek, odkryto nieznane stworzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda Portugalia zwierzęta Ocean

Jak popularyzować naukę? Adam Mirek: mówmy o trudnych rzeczach w prosty sposób

Według ostatnich badań Eurobarometru aż 54 proc. Polaków uważa, że nauka nie jest istotna w codziennym życiu. A 1/3 z nas uważa, że ludzie żyli w czasach dinozaurów. Jak więc mówić o nauce, żeby była ciekawa zarówno dla małych, jak i dużych oraz dlaczego trzeba wierzyć w naukę? Odpowiedzi na te pytania udzielił Adam Mirek, który jako jedyny Polak został wyróżniony umieszczeniem na prestiżowej liście odkryć TiKToka 2025 w kategorii "Edukatorzy". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci Adam Mirek media społecznościowe TikTok Zobacz także