Polskie Radio
Section05

NAUKA

Odwrócony efekt Matyldy. Czemu sukces kobiet sprawia, że dana dziedzina nauki jest mniej atrakcyjna?

Negatywne stereotypy na temat kobiet w nauce dają o sobie znać w nieoczywisty sposób. Jak pokazały badania polskich naukowców, prezentowanie kobiet jako osób, które osiągnęły coś ważnego w danej dziedzinie nauki dość często sprawia, że odbiorcy uznają tę dziedzinę za mniej atrakcyjną. Czyli pojawia się tzw. odwrotny efekt Matyldy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo odkrywcy kobieta mężczyzna dyskryminacja kobiet stereotypy Justyna Grabarz Trójka

Promieniowanie terahercowe. Jak można je wykorzystać?

- Pędzimy do teraherców, ponieważ im wyższa częstość, tym szybciej można przekazywać informacje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Knap. Badania nad "zapomnianym" przez wiele lat promieniowaniem terahercowym zostały docenione w ostatnim konkursie finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski promieniowanie Wojciech Knap fale terahercowe

Sztuczna inteligencja - nowa technologia, którą trzeba kontrolować

Pytanie, czy sztuczna inteligencja będzie pomagać człowiekowi, czy też stanowić dla niego zagrożenie, pojawia się we współczesnym świecie coraz częściej. Coraz istotniejsze stają się też kwestie regulacji prawnych i kontrolowania rozwoju AI, tak aby przebiegał on w sposób zgodny z zasadami etyki i odpowiedzialny. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz sztuczna inteligencja informatyka komputery prawo

Wyspa Wielkanocna i "ekosamobójstwo"? Niekoniecznie

Gdy w 1722 roku do brzegów Rapa Nui, którą nazwali Wyspą Wielkanocną, przybyli Europejczycy, ten jeden z najbardziej izolowanych skrawków lądu zamieszkiwało zaledwie kilka tysięcy ludzi. Dotąd uważano, że niewielka liczba mieszkańców była efektem upadku cywilizacji spowodowanego przez nadmierny rozrost populacji i niezrównoważone wykorzystanie zasobów wyspy. Nowe badania podważają tezę o "ekobójstwie" popełnionym przez ludność Wyspy Wielkanocnej.
Zobacz więcej na temat:  Wyspa Wielkanocna ekologia odkrycia i ciekawostki

Piknik Naukowy 2024. Studenci z Flogistonu gwarantują wybuchy i płomienie

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w sobotę (15 czerwca) rozgości się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Jego hasło to "Nie do wiary!". Tak z pewnością zakrzykną Ci, którzy odwiedzą stanowisko Chemicznego Koła Naukowego Flogiston i zmieszają zawartość żółtej i pomarańczowej probówki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 chemia eksperyment