Polskie Radio
Section05

niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Skandaliczny tekst w szwajcarskim dzienniku. Jest reakcja polskiej ambasady

Ambasador Polski w Szwajcarii Iwona Kozłowska "reaguje na skandaliczny tekst szwajcarskiego dziennika NZZ (Neue Zuercher Zeitung) o „polskim współudziale w zbrodni Holokaustu”. Mieszkający w Wiedniu autor Martin Pollack jest niestety znany ze stronniczych i antypolskich tekstów" - napisał w czwartek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa media Szwajcaria Europa

Skandaliczny tekst w szwajcarskim dzienniku. Jest reakcja polskiej ambasady

Ambasador Polski w Szwajcarii Iwona Kozłowska "reaguje na skandaliczny tekst szwajcarskiego dziennika NZZ (Neue Zuercher Zeitung) o »polskim współudziale w zbrodni Holokaustu«. Mieszkający w Wiedniu autor Martin Pollack jest niestety znany ze stronniczych i antypolskich tekstów" - napisał w czwartek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa media Szwajcaria ŚWIAT Europa

W Oświęcimiu przeszedł Marsz Żywych. Uczestnicy pokonali trzykilometrową Drogę Śmierci

Młodzież, dorośli oraz ocaleni od zagłady przeszli trzykilometrową Drogę Śmierci w Oświęcimiu. Na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady "Birkenau" rozpoczęła się główna ceremonia Marszu Żywych. Uczestniczył w niej między innymi prezydent Włoch Sergio Mattarella, który wygłosił przemówienie.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Oświęcim II wojna światowa pamięć zbrodnie wojenne POLSKA społeczeństwo

82 lata temu gestapo aresztowało ojca Maksymiliana Marię Kolbego

82 lata temu gestapo aresztowało ojca Maksymiliana Marię Kolbego, franciszkanina, założyciela klasztoru oraz największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie. Po aresztowaniu ojciec Kolbe trafił do więzienia na Pawiaku, a potem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam, w sierpniu 1941 r. oddał dobrowolnie życie za innego więźnia. Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a później kanonizowany przez Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA Holokaust II wojna światowa Maksymilian Maria Kolbe Auschwitz nazizm

Auschwitz-Birkenau. Pierwsze polskie śledztwo w sprawie funkcjonowania obozu

Wczesną wiosną 1945 roku na teren byłego niemieckiego i nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau zaczął przyjeżdżać Jan Sehn - sędzia śledczy z Krakowa. Prowadził pierwsze od wyzwolenia tego miejsca polskie śledztwo, które miało wyjaśnić, ile ofiar zamordowano w obozie, w jaki sposób je zabijano i kim byli sprawcy ludobójstwa.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne nazizm Holokaust Auschwitz HISTORIA

Sprawiedliwi - apel o uhonorowanie Pileckiego i Andersa

Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders zaapelowała - podczas odbywających się w tym kraju Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu - aby za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej uhonorować tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata generała Władysława Andersa oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Witold Pilecki Władysław Anders II wojna światowa Niemcy nazizm Holokaust Auschwitz

"Legitymizowanie prześladowań i ludobójstwa". "Spiegel" o rasistowskim społeczeństwie III Rzeszy

Tygodnik "Spiegel" w jednym z tekstów z cyklu opisującego historycznie losy narodu niemieckiego w czasach III Rzeszy, pisze, że "niemieccy naziści definiowali, kto należy do "narodu niemieckiego" etnicznie i ideologicznie: była to kwestia krwi, pochodzenia i poglądów". - Z punktu widzenia nazistów rzekoma inność legitymizowała codzienne prześladowania, ustawy rasowe i ludobójstwo Żydów - dodano.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa ŚWIAT Żydzi Europa nazizm III Rzesza