Polskie Radio
Section05

nowotwory

Szczepienia przeciwko HPV. Dlaczego zalecane są zarówno dziewczynkom jak i chłopcom?

Od 1 września powszechny program szczepień przeciwko HPV został rozszerzony i obejmuje dzieci od 9 do 14 lat. Zmiany umożliwiają też wykonanie szczepień we wszystkich placówkach podstawowej opieki zdrowotnej realizujących szczepienia ochronne i w szkołach podstawowych. Jak wygląda sytuacja w innych krajach, które podjęły już walkę z wirusem?
Zobacz więcej na temat:  szczepienia wirus szkoła podstawowa Ministerstwo Zdrowia dziewczyny infografika medycyna

Polskie Radio 24 Onkolog: dzięki profilaktyce możemy ubiec chorobę

Jaka jest rola profilaktyki i edukacji w onkologii? Wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. W audycji "Samo Zdrowie" prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej, opowiedział, jakie znaczenie w walce z rakiem mają: profilaktyka, edukacja zdrowotna i wywiad rodzinny.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie onkologia profilaktyka onkologiczna profilaktyka medycyna Polskie Radio 24

Rak endometrium. Kilka tysięcy nowych przypadków rocznie

- To choroba stylu życia. Większość przypadków raka endometrium związana jest z nadwagą, a wręcz otyłością oraz cukrzycą, której towarzyszy nadciśnienie - podkreśliła w audycji Polskiego Radia 24 dr n. med. Anna Dańska-Bidzińska z Oddziału Onkologii Ginekologicznej Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie Małgorzata Telmińska ginekolog kobieta

Rak tarczycy. Przyczyny, rodzaje, diagnostyka i leczenie

Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie odnotowuje się w Polsce około 2 tyś. nowych zachorowań raka tarczycy, a w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba tych przypadków znacząco wzrosła. - Niektórzy twierdzą, że przyczyniła się do tego katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu, ale to jest bardziej skomplikowane - mówił w Polskim Radiu 24 onkolog prof. Zoran Stojcev. 
Zobacz więcej na temat:  tarczyca onkologia zdrowie

Fundacja Herosi pomaga dzieciom chorym na nowotwory. "Wspieramy całą rodzinę"

- Kiedy przychodzimy na oddział, to rodzice w końcu mogą się napić kawy, zjeść obiad i chwilę odpocząć - powiedziała Małgorzata Grabowska i opowiedziała, na czym koncentrują się działania Fundacji Herosi, która od 15 lat wspiera dzieci z chorobami nowotworowymi w Instytucie Matki i Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci rodzice onkologia zdrowie zdrowie dziecka

"Genetyczni bliźniacy" - reportaż Hanny Dołęgowskiej o ludziach, których połączył szpik

Połączyły ich "więzy szpiku". "W poniedziałkowej audycji "Klub Trójki – Audiodokument" zaprezentowaliśmy poruszającą historię biorcy i dawcy szpiku kostnego. Przedstawiła ją w swoim reportażu "Genetyczni bliźniacy" - Hanna Dołęgowska. Reportaż był także punktem wyjścia do rozmowy o psychologicznej stronie chorowania na nowotwory. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka przeszczepy onkologia choroba Michał Matus Hanna Dołęgowska

Diagnoza to nie zawsze wyrok. Dr Czarniecki o raku prostaty

- Niektóre przypadki raka prostaty są chorobą niskiego ryzyka - powiedział w Polskim Radiu 24 urolog dr Stefan Czarniecki. - Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że osoba operowana z powodu raka prostaty, nie wymaga tego leczenia - dodał. Wskazał też, że w pewnych przypadkach raka prostaty, pacjenci mogą długo korzystać z pełni życia, pod warunkiem pozostawania pod aktywnym nadzorem urologa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo rak prostaty rak

To pomaga w walce z rakiem. Wystarczy tak niewiele

Już pół godziny ruchu wystarczy, by u kobiet z rakiem piersi powstało więcej białych krwinek zwalczających nowotwór - wynika z badań fińskich naukowców. Naukowcy przeanalizowali także, czy różne typy raka piersi wpływają na reakcje białych krwinek na wysiłek fizyczny, jednak nie wyciągnęli jednoznacznych wniosków. - Zgodnie z obecną wiedzą ćwiczenia fizyczne są korzystne dla wszystkich pacjentów chorych na raka - stwierdziła główna autorka badań, doktorantka Tiia Koivula.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT rak zdrowie społeczeństwo

Walka o atrakcyjność i pełnię kobiecości – reportaż dający nadzieję Moniki Chrobak

Przez lekarzy została nazwana lwicą, do końca bowiem walczyła o swoją kobiecość i atrakcyjność. Małgorzata Karwala ma za sobą raka piersi, jej usunięcie i rekonstrukcję. Mimo tak trudnego doświadczenia nie straciła poczucia własnej wartości i pewności siebie. Wręcz przeciwnie, jest dumna, że odzyskała na nowo swój kobiecy atrybut. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż rak piersi choroba zdrowie rehabilitacja kobieta taniec profilaktyka Monika Chrobak Trójka pr poleca