Polskie Radio
Section05

oceany

Zmiany klimatu postępują. Czy grozi nam kryzys wodny?

Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej jest jednoznaczny. Planeta wysyła nam sygnały ostrzegawcze. Zmiany klimatu postępują. W Brazylii odnotowano kolejny rekord: 42 st. C w cieniu i ponad 60 st. C. temperatury odczuwanej. W ubiegłym roku pobite zostały rekordy temperatur powietrza i oceanów, stężenia gazów cieplarnianych, topnienia lodowców, utraty pokrywy lodowej na Antarktydzie. 
Zobacz więcej na temat:  zmiany klimatyczne klimat ekologia środowisko pogoda Antarktyda Unia Europejska woda społeczeństwo meteorologia infografika

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura książki Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek podróże

Kapitan Jerzy Jaszczuk: z morzem nie da się walczyć, można ewentualnie się z nim dogadać

Kapitan Jerzy Jaszczuk (1946) jest żeglarzem z ogromnym, ponad 50-letnim doświadczeniem, ale też pedagogiem, który doprowadził do odbudowy żaglowca szkolnego STS "Generał Zaruski", za którego sterami stoi od 2012 roku. Ma na swoim koncie wiele rejsów po morzach i oceanach całego świata, m.in. wielokrotnie przepłynął Atlantyk, opłynął Amerykę Północną i Południową. Teraz zawitał do Zagadkowego Studia, by opowiedzieć o swoim żeglowaniu, niezwykłych spotkaniach na morzu i tym, czego może nauczyć pływanie pod żaglami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jacht rejs szkolenie młodzież dzieci Katarzyna Stoparczyk Trójka

Dziura ozonowa nad Antarktyką wcześniej niż zazwczaj. Naukowcy podali możliwą przyczynę

Trwają dywagacje, czy dojdzie do dalszego ocieplenia bieguna południowego. Dziura ozonowa nad Antarktydą pojawiła się wcześniej, niż zazwyczaj i jest wyjątkowo duża. Naukowcy uważają, że to konsekwencja erupcji wulkanu Hunga Tonga - Hunga Ha'apai, będącej największą naturalną eksplozją na Ziemi od ponad 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda energia morza światło lód Pacyfik erupcja wulkanu

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza