Polskie Radio
Section05

podróże

Rzym poza turystycznym szlakiem. Dynamiczny i wielokulturowy

- Może właśnie ludzie są kluczem do Rzymu, a nie mury i zabytki, które możemy pozostawić historykom sztuki. To był mój pomysł, żeby opisać ten Rzym, który jest trochę brudniejszy, który kryje się gdzieś w zaułkach, który kryje się w głowach ludzi - mówił w Dwójce Piotr Kępiński - autor książki "Rzym. Miasto nad miastami".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Jakub Kukla Rzym podróże zagraniczne

Podróże Czejarka. Gołębie i białe mundury. Twierdza Boyen. Giżycko

Czas powoli planować wakacje. Kto zna miejsce, gdzie były koszary nie dla ludzi lecz dla pół tysiąca gołębi pocztowych?! Kto wie, że żołnierze musieli nosić tam obowiązkowe śnieżnobiałe mundury choć na poligonie taplali się w błocie, a ładowane od przodu karabiny były pokryte lepkim smarem. Zapraszam do Twierdzy Boyen w Giżycku. Jestem tam regularnie od wielu lat na specjalnych rekonstrukcjach gromadzących fanów historii. W tym roku Operacja Boyen jest na początku sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka historia Polski Giżycko

Białe noce w Skandynawii. Opowieść o niezwykłych zjawiskach na Północy

W Skandynawii trwają białe noce. Ten szczególny czas przyciąga turystów, a wielu z nich wybiera Lofoty - norweski archipelag położony za kołem podbiegunowym, gdzie dzień polarny zaczął się już pod koniec maja. Zjeżdżają tam między innymi łowcy zórz, których pasją jest dokumentowanie niezwykłych zjawisk na skandynawskim niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Norwegia Skandynawia zorza polarna Karol Wójcicki Ilona Wiśniewska Anna Jeżowska biegun Północny

Z Białegostoku do morza - reportaż Joanny Sikory z Radia Białystok

Dwóch miłośników żeglarstwa postanowiło przepłynąć niewielkim jachtem trasę z Białegostoku aż do… Morza Bałtyckiego. O swojej "podróży życia", która jest spełnieniem marzeń z dzieciństwa, Bartosz Gustak i Andrzej Talipski opowiedzieli w reportażu Joanny Sikory "Morze marzeń". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Morze Bałtyckie jacht Joanna Sikora Węgorzewo Białystok jezioro rzeka Mazury żeglarze pr poleca

Podróże Czejarka. Pustelnia Złotego Lasu, czyli Czarne Chmury i Pan Zagłoba w klasztorze u Kamedułów. Rytwiany

Jeżeli ktoś szuka absolutnej ciszy i miejsca, gdzie nie działają telefony komórkowe, to proszę jechać do Pustelni Złotego Lasu. Niezwykłe miejsce niedaleko wsi Rytwiany obok Staszowa. Dawny Klasztor Kamedułów z niesamowitą historią i wieloma zagadkami. Tu kręcono Czarne Chmury i to tu Knothe pojedynkował się z Zarembą. Ale też to właśnie tu Zagłoba namawiał Pana Michała, by porzucił zakon i ruszył do obrony ojczyzny. Kobietom wstęp wzbroniony! Sowy, wędzony karp i pośmiertna woskowa maska. Podcast Podróże Czejarka nr 156. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy,  video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka historia Polski

Piosenki i mocy i nowa płyta Artura Gotza - w Polskim Radiu Dzieciom

- Muzyka i sztuka ma coś takiego w sobie, że potrafi zmienić zmienić nas i nasze podejście do świata - powiedział Artur Gotz, gość Polskiego Radia Dzieciom, który pojawił się w studiu, aby opowiedzieć o swojej najnowszej płycie "Artur Gotz dzieciom. Bajki i piosenki” i dodał, że muzyka potrafi zadziałać na nas motywująco w różnych trudnych momentach i to jest piękne.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci dzieci parki narodowe piosenka Muzyka dla dzieci

Upadek biura podróży. Co zrobić i jak jesteśmy chronieni?

Upadek biura podróży to poważny problem dla turystów, którzy wykupili w nim wycieczki lub wyjechali na wakacje. Klienci biur nie muszą się martwić, że poniosą z tego powodu konsekwencje finansowe. Są chronieni aż dwoma filarami zabezpieczeń finansowych na wypadek gdyby organizator ich wyjazdu ogłosił niewypłacalność.
Zobacz więcej na temat:  wycieczka turystyka biuro podróży konsument UOKiK pieniądze społeczeństwo Małgorzata Cieloch infografika

Dr hab. Wawrzyniec Konarski: obserwujemy rejteradę w kwestii jakości języka polskiego

Dr hab. Wawrzyniec Konarski jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Prywatnie to pasjonat czytania i miłośnik wartościowej książki. Erudyta. W rozmowie z Arturem Wolskim opowiedział o swojej karierze naukowej, o miłości do języka polskiego, pasji podróżowania i zainteresowaniu Irlandią. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski polityka język polski literatura