Polskie Radio
Section05

Polesie

Nasze niematerialne: Brodacze ze Sławatycz – zwyczaj pożegnania starego roku

Jest na świecie takie miejsce, w którym przez trzy ostatnie dni roku po ulicach wsi błąkają się brodate stworzenia, pohukiwaniem i pokrzykiwaniem przepędzające to, co złe w minionym roku. To miejsce znajduje się w Polsce, leży na Polesiu i zwie się Sławatycze.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Nowy Rok kolędy

Epifanie z Pogranicza. Nowa książka Roberta Gmiterka

Robert Gmiterek, pisarz, fotograf, kronikarz pogranicza przedstawia kolejne polifoniczne narracje o pograniczu polsko-ukraińskim. O zbiorze nowel pt. „Epifania pana Eliasza. Inne historie Pogranicza” porozmawiamy z autorem. Ponadto w audycji „Na pograniczach” odwiedzamy wileńską Rossę, zdajemy relację z debaty „Zagrożenie nie minęło”, zapraszamy na festiwal „Oj wiosna Ty wiosna”. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Ukraina Litwa

Hola na Polesiu Lubelskim i festyn "Hola, hola, literatura!"

- Gdy trafiłam tam pierwszy raz 20 lat temu, poczułam, że będzie to dla mnie ważne miejsce. I tak się stało, mam tam leśniczówkę. Jest to niezwykłe miejsce w otulinie Poleskiego Parku Narodowego. Bagniste, jeszcze wciąż dzikie. Myślę, że połączenie tej dzikości z literaturą to coś, co postaramy się zaproponować w tym roku - mówiła w Dwójce Sylwia Stano, kuratorka festynu artystycznego "Hola, hola, literatura!".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Roch Siciński KULTURA Sylwia Stano Dyba Lach

Festyn "Hola, hola, literatura!", czyli lato ze sztuką i książką w dłoni

- Tak naprawdę jak czytamy, to zawsze czytamy trochę o sobie; jakoś identyfikujemy się z bohaterem i jego problemami. A kiedy jesteśmy bliżej swoich emocji, możemy lepiej przyswajać ten tekst. Mam więc poczucie, że takie czytanie w plenerze może więcej wnieść - mówi scenarzystka i pisarka Zofia Karaszewska. Okazją do lektury na świeżym powietrzu może być festyn "Hola, hola, literatura!", o którym twórczyni opowiedziała w "Letnisku" razem z Sylwią Stano.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski literatura książki Sylwia Stano

Trzy kraje - jedna rzeka. Dwójka nad Bugiem [ZOBACZ RELACJĘ]

Polskie rzeki - bez nich trudno wyobrazić sobie rozwój osad, wsi, miasteczek i wreszcie miast, które powstały w ich sąsiedztwie. Pełnią różnorodne funkcje, od gospodarczych po kulturowe. Są jednym z najistotniejszych elementów rodzimego krajobrazu. Polskie rzeki są bohaterkami tegorocznej akcji "Dwójka na miejscu". Na początek wybraliśmy się nad Bug!
Zobacz więcej na temat:  rzeka Podlasie Andrzej Zieliński Andrzej Sułek Dwójka

Hanna Kondratiuk: zbędna wygoda nie jest dobra dla reportażu

- W podróży muszą być jakieś przeszkody i trudności. Kryje się za tym jakaś podpowiedź, myśl, historia. Zawsze należy się pokłonić przed taką przeszkodą, błędem, czy czymś, co się nie zgadza z naszymi wyobrażeniami - mówiła w radiowej Dwójce Hanna Kondratiuk, autorka książki "Prypecią do Nobla. Reportaż z krainy mokradeł i bursztynu".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Prypeć KSIĄŻKA literatura Bartosz Panek Dwójka

Poleski Park Narodowy już odczuwa skutki suszy

Jeszcze kilka lat temu nie można było wyobrazić sobie Poleskiego Parku Narodowego bez wody, jednak susza obniżyła znacząco jej stan. Bagna, rozlewiska, mokradła wysychają, a to niejednokrotnie dom dla rzadkich gatunków zwierząt.  Wody brakuje już od kwietnia. Boimy się o przyszłość naszych mokradeł i gatunków roślin i zwierząt z nimi związanych – mówi dyrektor parku Jarosław Szymański.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Strzyczkowski susza społeczeństwo lubelskie parki narodowe woda ekologia przyroda zwierzęta leśne ptaki