Polskie Radio
Section05

Polonia

"Nasza polska przygoda dobiegła końca". Spotkanie z niezwykłą rodziną z Malty

- Jestem bardzo szczęśliwa, że podczas nauki w polskiej szkole, dzieci podszkoliły się nie tylko w języku polskim, ale również poznały historię, geografię i przyrodę naszego kraju, a także tradycję i kulturę - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka, fotoreporterka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Zobacz więcej na temat:  Malta język polski Polacy za granicą szkoła

"Razem możemy pokonać Rosję". Bilans wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

- To była bardzo ważna wizyta - mówi, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP, o pobycie polskiej delegacji w Kanadzie. - Wszystkich przekonywałam, że tak jak my to robimy, jak robi to Polska, trzeba pomagać Ukrainie jak najszybciej wygrać tę wojnę. Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny. A tylko razem pokonamy Rosję - powiedziała marszałek Elżbieta Witek.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Witek Sejm Kanada Polacy za granicą parlament w Polsce

W Japonii promowano polską kulturę, kuchnię i turystykę. Zakończył się Festiwal Polski w Tokio

Zakończył się Festiwal Polski w Tokio - to największa w Japonii impreza promująca polska kulturę, kuchnię i turystykę. Swoje oferty zaprezentowali importerzy, producenci i sprzedawcy polskich produktów w Japonii. Odwiedzający mieli okazję zetknąć się z kulturą polską oraz dowiedzieć się jak pomoc dotkniętym wojna mieszkańcom Ukrainy. Festiwal Polski zorganizowany został w ramach programu "Dni Dziedzictwa Polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Japonia Tokio Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Ważny polityczny i polonijny wymiar wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

Marszałek Elżbieta Witek podczas wizyty w Kanadzie odwiedziła między innymi polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the-Lake oraz oddała hołd ochotnikom do armii polskiej, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko. Później walczyli o niepodległość Polski. Elżbieta Witek podkreśliła, że sojusz polsko-amerykańsko-kanadyjski jest szczególnie istotny w obliczu wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Kanada Sejm NATO Rembrandt Zamek Królewski Holokaust Żydzi

Magdalena Kogutowska: wróciłam, w ojczyźnie rodziców czekała na mnie ziemia i stary młyn

„Decydując się na powrót do ojczyzny moich rodziców, jako dziecko wychowane w obcej kulturze, zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Z moim partnerem życiowym przyjechaliśmy w ciemno, dosłownie, bo osiedliśmy w miejscowości Ciemno” - żartuje Magdalena Kogutowska. „Wyjechaliśmy do Danii, gdy miałam 3 lata. To nie była emigracja ale wyjazd tymczasowy, związany z pracą ojca. Wtedy szansy na powrót nie dostaliśmy” - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Dania turystyka wakacje dzieci wychowanie POLSKA Kaszuby ojczyzna Małgorzata Frydrych

"Tylko gdy współdziałamy, możemy zwyciężyć". Elżbieta Witek złożyła kwiaty na polskim cmentarzu w Kanadzie

- To jest kawałek Polski, tutaj w Kanadzie - mówiła na polskim cmentarzu wojskowym w Niagara-on-the-Lake marszałek Sejmu Elżbieta Witek w drugim dniu swojej wizyty w Kanadzie. - Tylko wtedy, kiedy współpracujemy i współdziałamy ze sobą, kiedy budujemy takie wspaniałe sojusze i przyjaźnie, jak ta - polsko-kanadyjska, wtedy możemy zwyciężyć - podkreśliła nawiązując do rosyjskiej wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kanada Marszałek Sejmu Elżbieta Witek Ameryka Północna wojna na Ukrainie

„Na plaży w Brazylii zatęskniłam za Polską”. Slow life Anny Davis

Wróciła do Polski po trzydziestu latach życia na emigracji. "Kluczowa okazała się pandemia koronawirusa. Na plaży w Brazylii nagle bardzo zatęskniłam za Polską. Oczywiście, wcześniej pojawiały się myśli o powrocie do kraju, ale nie udało się ich zrealizować. Natomiast wtedy potrzeba była tak duża, że zaczęłam przeglądać domy w Polsce" – wspomina Anna Davis.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Europa Ameryka Południowa Azja turystyka wakacje urlop relaks tradycja nowoczesna wieś Małgorzata Frydrych

Oryginalny mundur generała Stanisława Maczka trafił do zbiorów Muzeum Historii Polski

Oryginalny mundur dowódcy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka trafił w środę do zbiorów Muzeum Historii Polski. "Generał Maczek pozostał wierny honorowi polskiego munduru i polskiej racji stanu. Był wierny również swoim żołnierzom" - mówił na uroczystości dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Stanisław Maczek II wojna światowa Polacy za granicą

Major Maria Mirecka-Loryś – kobieta, społeczniczka, patriotka

29 maja na Wieczną Wartę odeszła major Maria Mirecka-Loryś, wybitna działaczka obozu narodowego, komendantka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Miała 106 lat. Jej życiorys, o którym Arkadiusz Gołębiewski rozmawiał z gośćmi: Janem Dziedziczakiem, prof. Janem Żarynem, Pawłem Nowackim oraz Apolonią Gołębiewską, to źródło materiałów na kilka scenariuszy filmowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Polonia w USA patriotyzm Jan Dziedziczak Jan Żaryn harcerstwo USA