Polskie Radio
Section05

Polonia

Cenna działalność Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie

Laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie został Jan Stanisław Witkiewicz. Pisarz i publicysta, krytyk muzyczny i baletowy, fotograf i autor wystaw, popularyzator kultury polskiej. Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO i przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreśla, że przyznanie nagrody Janowi Stanisławowi Witkiewiczowi jest wyrazem docenienia bogatej pracy pisarskiej twórcy.
Zobacz więcej na temat:  emigracja KULTURA literatura emigracyjna po 1939 Londyn

Tęsknota. Nieuleczalna choroba emigrantów

"U mnie tęsknota emigranta pojawiła się bardzo szybko. Nasiliła się, kiedy osiadłam w Australii, tym bardziej, że wcześniej przez rok podróżowałam po świecie. Nie planowałam emigracji ale zakochałam się w Australijczyku, założyliśmy rodzinę. I mimo że mam szczęśliwe życie, tęsknota za ojczyzną, bliskimi zawsze mi towarzyszy. Dlatego nazwałam ją „nieuleczalną chorobą emigrantów” - wspomina Julia Gospo, blogerka, autorka książek.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Australia rodzina dziecko pandemia Małgorzata Frydrych

„Nie ma co odkładać marzeń na emeryturę”. Siedlisko Soce Moniki i Pawła Hajduczenia

Wrócili ze świata by stworzyć swój mały, prywatny świat na Podlasiu. „Podróżując i mieszkając w dużych miastach doszliśmy do wniosku, że to niekoniecznie jest dla nas. Najlepiej czujemy się otoczeni naturą, gdzieś gdzie nie ma pędu a jest spokój. I rozważając za i przeciw powrotu do Polski, doszliśmy do wniosku, że skoro mamy takie swoje miejsce na Podlasiu, to nie ma co odkładać marzeń na emeryturę” - wspominają Monika i Paweł Hajduczenia, twórcy „Siedliska Soce”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja podróże Australia turystyka wakacje 2021 wakacje na wsi Podlasie rodzina na swoim Małgorzata Frydrych

„Jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna”. Powrót z Niemiec po 31 latach

„Wyjechałam z Polski z rodzicami, mając 10 lat. Wróciłam po czterdziestce. Szalona różnica czasu i mojej perspektywy. Oczywiście miałam kontakt z Polską i często w Polsce bywałam. Ale poważna decyzja o powrocie została podjęta dopiero teraz. Jednak na przestrzeni lat, ta myśl towarzyszyła mojemu życiu, że jest tam przecież mój kraj, moja ojczyzna. Tak to czułam” - wspomina Aleksandra Fedorska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Niemcy rodzina wychowanie język ojczysty język polski edukacja praca Małgorzata Frydrych

"Mądrze rozumiany patriotyzm potrafi łączyć ludzi". Bp Lechowicz o kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej

- Patriotyzm mądrze rozumiany potrafi łączyć ludzi; różnice związane z kulturą, językiem, historią, wrażliwością i mentalnością pomagają w odkrywaniu bogactwa człowieczeństwa i społeczeństwa - powiedział bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  Polonia w USA Ameryka wiara Kościół internet Europa Ameryka Południowa Ameryka Północna POLSKA