Polskie Radio
Section05

psychologia

"Polska na prochach". Straszliwe skutki uzależnienia od benzodiazepin

- Żyjemy w świecie, w którym szukamy możliwie prostych rozwiązań dla złożonych problemów. Takim prostym rozwiązaniem jest, na przykład, wzięcie tabletki. Takie działanie przynosi natychmiastową ulgę, ale jednocześnie niesie ze sobą długofalowe skutki, niekiedy bardzo tragiczne - powiedział w audycji "Eureka" Arkadiusz Lorenc, autor książki "Polska na prochach".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak zdrowie psychiczne stres depresja zdrowie

Daria Abramowicz napisała wprost. "To żadna tajemnica"

Daria Abramowicz nie przeszła obojętnie obok debaty prezydenckiej w Końskich. Psycholożka Igi Świątek odniosła się do faktu, w którym Rafał Trzaskowski do wydarzenia przygotowywał się wspólnie z inną panią psycholog. – Ja nie wiem, czy to jest Rafał Trzaskowski, czy to jest Iga Świątek – podkreślał Krzysztof Stanowski. Abramowicz opublikowała wpis, w którym nie gryzła się w język.
Zobacz więcej na temat:  Tenis SPORT debata Rafał Trzaskowski

Popatrz, posłuchaj, połącz, czyli pierwsza pomoc dla zdrowia psychicznego

Świadomość na temat zdrowia psychicznego i dobrostanu jest coraz wyższa, jednak pomoc osobom w kryzysie to trudne zadanie, które wymaga delikatnego podejścia. Podczas udzielania pierwszej pomocy dla zdrowia psychicznego warto pamiętać o trzech prostych krokach: popatrz, posłuchaj, połącz - które mogą nawet uratować czyjeś życie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne psychoterapia pierwsza pomoc Kacper Zembrzucki ZetKacper - Kacper Zembrzucki

Co się dzieje w z naszym organizmem i psychiką gdy "pielęgnujemy" w nas złe emocje?

Co się dzieje, kiedy wracamy do traumatycznych przeżyć czy przykrych sytuacji, które nas spotkały i na nowo odtwarzamy je w naszej głowie lub kolejny raz opowiadamy o nich naszym znajomym? A co z osobami, które wszystko widzą w czarnych barwach, a ich szklanka jest zawsze do połowy pusta? Jak zmienić nasz sposób myślenia i postrzegania tego, czego doświadczyliśmy i co nas otacza, żeby nie odbierać wszystkiego negatywnie?
Zobacz więcej na temat:  emocje cukrzyca

Strategiczne poczucie humoru. Czy żarty pomagają osiągnąć sukces?

Niejedna osoba, przebywając w towarzystwie, za punkt honoru obiera wywołanie uśmiechu na twarzach innych. Dowcipkowanie niekoniecznie jednak musi wynikać z poczucia humoru. Czasami żarty mogą być elementem strategii. Badania w tym zakresie prowadzi dr Agnieszka Fanslau z Zakładu Psychologii Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego, a o swoich obserwacjach opowiedziała Monice Suszek w kolejnej odsłonie "Pikniku Naukowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek żart humor socjologia

ChatGPT - partner idealny? Sztuczna inteligencja może stać się zbyt ważna w życiu

ChatGPT, i w ogóle sztuczna inteligencja, ma ułatwiać życie. Jednak ta pomoc może czasami pójść za daleko. Badania przeprowadzone przez OpenAI, twórcę chatbota, wykazały, że ciągłe rozmowy z botem oraz nadawanie mu przezwisk mogą prowadzić do emocjonalnego uzależnienia od niego. Czy możemy mówić o problemie? Sprawdziliśmy to w audycji "Zapraszamy do Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski sztuczna inteligencja technologie relacje chat GPT

Zaangażowany tata. Kamil Nowak z Blog Ojciec: wiedza nie spłynęła na kobiety sama

W przeszłości rola ojca była często ograniczana do bycia żywicielem rodziny. Współczesne tacierzyństwo zyskuje na znaczeniu, ponieważ ojcowie coraz częściej angażują się w codzienną opiekę nad dziećmi. Coraz większy nacisk kładzie się też na równą odpowiedzialności obydwojga rodziców w wychowywaniu dzieci. Zyskująca na znaczeniu rola ojca w rodzinie ma pozytywny wpływ nie tylko na dzieci, ale także na relacje między partnerami. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo Agnieszka Kunikowska Kamil Nowak Blog Ojciec

Czy grozi ci pracoholizm? Naukowcy opracowali pierwszy na świecie test

Pracoholizm to zaburzenie równowagi miedzy pracą i życiem osobistym. Coraz częściej pragnienie zawodowego sukcesu przeradza się w nałóg, a to zagraża zdrowiu czy nawet życiu uzależnionych. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Edyty Charzyńskiej opracował pierwszy na świecie test na pracoholizm. Na czym on polega, sprawdzaliśmy w audycji "Zapraszamy do Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka praca POLSKA

Parentyfikacja. Gdy dziecko musi nagle dorosnąć

Parentyfikacja to proces, w którym dziecko przyjmuje rolę dorosłego. Musi zająć się sobą, domem, młodszym rodzeństwem, a czasem nawet dorosłymi członkami rodziny. Z taką sytuacją mamy do czynienia zwykle w wyniku nieobecności, zaniedbania lub niewłaściwego zachowania dorosłych. Sparentyfikowane dziecko staje się dorosłym w relacji, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla jego rozwoju emocjonalnego i psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo Roman Czejarek

Czy jestem "wystarczająco dobrym rodzicem"?

"Czy jestem dobrym rodzicem?" to pytanie, które większość rodziców zadaje sobie w którymś momencie życia. Czy da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć? Co świadczy o byciu dobrym rodzicem? Że kochamy nasze dziecko? Że poświęcamy mu czas? Nie ma rodziców idealnych, a wychowywanie dziecka to trudna i skomplikowana rola. Czy to, że nie jesteśmy idealni powinniśmy traktować jako porażkę? 
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo Sława Bieńczycka Beata Rajba