Polskie Radio
Section05

Puszcza Białowieska

Audycja "Noc z reportażem" i dwa reportaże z rozgłośni regionalnych "Twardy orzech do zgryzienia" i "Maski"

W najbliższej audycji "Noc z reportażem" o Puszczy Białowieskiej, jej ochronie i zarządzaniu w reportażu "Twardy orzech do zgryzienia" Anety Gałaburdy i Joanny Sikory z Radia Lublin. A także inne oblicze klauna w reportażu "Maska" Katarzyny Michalak z Radia Lublin. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż w Jedynce Aneta Gałaburda Joanna Sikora Katarzyna Michalak klaun medyczny

Puszcza Białowieska – cud natury będący przedmiotem sporów

Puszcza Białowieska to unikat na skalę europejską. Ten pradawny las istniał, zanim na tych terenach pojawili się pierwsi ludzie. – To niedościgniony ideał, do którego wzdycha cała Europa, bo taki las chciałaby u siebie mieć – mówi Adam Robiński, pisarz i dziennikarz, który od lat zajmuje się eksploracją tego, co dzieje się na styku między przyrodą a sztuką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska reportaż przyroda natura ochrona przyrody Białowieża Adam Robiński

Polskie Radio 24 Przyroda sojusznikiem w obronie granicy. "To wyjątkowa sytuacja"

Zapowiedziane przez rząd powstanie Tarczy Wschód wywołało obawy przyrodników i naukowców, którzy mówią jednym głosem: dzika przyroda, naturalnie niedostępne podmokłe i bagienne tereny, to najlepszy sojusznik w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego. - Mamy do czynienia ze zbieżnością interesów przyrody i obronności państwa polskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Wiekiera z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. 
Zobacz więcej na temat:  Tarcza Wschód granica Białoruś przyroda ochrona środowiska Polskie Radio 24 POLSKA

Polskie Radio 24 Adam Wajrak: nie chcę Irpienia w Białowieży

- Wpadliśmy w koleiny, którymi zmierzamy w niebezpiecznym kierunku. Przez to, jak traktuje się uchodźców, nastąpił podział na służby, wojsko a lokalne społeczności i organizacje tam działające. Jeśli chcemy być skuteczni w walce ze złem, to musimy być zjednoczeni - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz, działacz społeczny i przyrodnik Adam Wajrak, mieszkaniec regionu Puszczy Białowieskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Wajrak Białowieża granica Polskie Radio 24 Białoruś

Konstytucja dla Puszczy Białowieskiej. Co dalej z ustawą?

- W ciągu najbliższych tygodni zostaną pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo klimatu przekazało też UNESCO roboczą wersję tzw. zintegrowanego planu zarządzania puszczą, jako obiektem światowego dziedzictwa - poinformowała w sobotę w Białymstoku minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo klimatu Paulina Hennig-Kloska UNESCO ustawa polityka GOSPODARKA

"Zawsze miałam zew lasu". Simona Kossak o Puszczy, domu pełnym zwierząt i świadomym życiu

- Dziś zwyciężyła mentalność: "ja tu i teraz". Wytnę ostatnie drzewo, zatruję ostatnią rzekę, by coś kupić albo coś zużyć. Ale to, że dla mojego dziecka już nie będzie tlenu, guzik mnie obchodzi – mówiła w 2002 roku w Polskim Radiu Simona Kossak, opisując stosunek człowieka do otaczającego go świata. Sama, z rodu wielkich malarzy, wybrała życie z naturą. I o tej naturze z pasją opowiadała.
Zobacz więcej na temat:  Simona Kossak Kraków przyroda biologia Białowieża las biografia wspomnienie

Puszcza Białowieska skrywa coraz mniej tajemnic przed archeologami

W przeciągu zaledwie dwudziestu lat liczba stanowisk archeologicznych w Puszczy Białowieskiej zwiększyła się z kilkudziesięciu do ponad 600. Prastary las cechuje nie tylko obfitość flory i fauny, ale także bogactwo śladów ludzkiej działalności sprzed setek i tysięcy lat. Dzięki nowoczesnej technologii badania tego dziewiczego obszaru stają się coraz łatwiejsze i efektywniejsze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki archeologia historia Polski Polska Akademia Nauk

Muzyczno-historyczny kryminał? "Opera na trzy śmierci" Sylwii Stano

Jest rok 1946. Oczom czytelnika ukazuje się powojenna, zburzona Warszawa, w której mieszka dwudziestoparoletnia, uzdolniona wokalnie kobieta o imieniu Gustawa. Chciałaby śpiewać, ale spotykają ją trudności, jakie były udziałem większości ludzi po wojnie. I choć ostatecznie staje u progu kariery, to wokół niej zaczynają umierać ludzie. "Czy to muzyczno-historyczny kryminał?" - pyta Magda Mikołajczuk.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Warszawa opera KULTURA

Puszczańskie opowieści Tomasza Samojlika. "Lato z Radiem" w Białowieży

Nietoperze, krety, kuny, gronostaje, borsuki i król żubr. To tylko część gatunków zwierząt, które spotkać możemy w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałkowe przedpołudnie wybrała się tam Małgorzata Raducha i jej gość Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, pracownik Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży, ale także autor licznych komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem przyroda Małgorzata Raducha