Polskie Radio
Section05

rak piersi

Tomasz Kania o wsparciu rodziny i przyjaciół w Polsce po stracie żony

„Rodzina jest zawsze potrzebna. Jednak, gdyby choroba żony, a później jej pożegnanie, przydarzyły się nam na emigracji, nie wiem jakbyśmy sobie z tym poradzili, ja i dzieci. Ciągłe pobyty w szpitalu, badania, chemia. Chwila na odpoczynek po kolejnych zabiegach leczniczych. Mogliśmy sobie na to pozwolić, bo po powrocie do kraju, naszymi dziećmi w tym czasie opiekowali się dziadkowie. Rodzina i przyjaciele byli również dla nas ogromnym wsparciem po śmierci Iwonki” - podkreśla Tomasz Kania, reemigrant z Wielkiej Brytanii, wydawca portalu dla małżonków „Misja 52”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina choroba nowotwory Zaduszki Wielka Brytania Małgorzata Frydrych

Naukowcy odkryli, jak można opóźnić przerzuty nowotworu do kości

Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet rak kości to konsekwencja raka piersi i jajnika. Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można te przerzuty opóźnić.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski onkologia rak płuca rak prostaty zdrowie

Miesiąc świadomości raka piersi. Diagnostyka i leczenie nowotworu

Październik to miesiąc świadomości raka piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W Polsce choroba ta dotyka wielu ludzi i jest bardzo dynamiczna wśród młodych kobiet. Niemniej jednak badania profilaktyczne i wczesna diagnostyka dają dużą szansę na wyleczenie nowotworu w jego początkowym stadium. W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, w "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy z Magdaleną Kardynał, założycielką fundacji OmeaLife, która upowszechnia wiedzę na temat raka piersi.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+

PORADNIK Światowy Dzień Walki z Rakiem. Poznaj 12 zasad, które zmniejszają ryzyko zachorowania

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Według statystyk Polska jest krajem o relatywnie niskiej zapadalności na nowotwory złośliwe, jednak umieralność z ich powodu jest znacznie wyższa niż średnia dla krajów rozwiniętych. Lekarze przypominają - profilaktyka może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania, dlatego należy pamiętać o najważniejszych 12 zasadach zdrowego trybu życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rak płuca nowotwory poradnik

Onkolog: można zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór

Statystyki notują wzrost liczby kobiet chorych na raka szyjki macicy i raka piersi, a prognozy malują coraz gorszy obraz. Ale nowotworom można skutecznie zapobiegać, trzeba tylko chcieć zastosować parę zasad. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, namawia panie do uczestnictwa w badaniach profilaktycznych i zaleca zmianę modelu życia.
Zobacz więcej na temat:  rak nowotwory onkologia Janusz Meder badanie Piersi Krzysztof Michalski