Polskie Radio
Section05

rak

Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy. Przechodzi naskórek, skórę właściwą i przenika do naczyń krwionośnych i limfatycznych, następnie gromadzi się w węzłach chłonnych i stąd przedostaje się do całego organizmu, a potem zajmuje kolejne organy - wątrobę, płuco czy mózg. Tak właśnie rozwija się czerniak, czyli agresywny nowotwór skóry.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Krzysztof Michalski nowotwory onkologia medycyna czerniak złośliwy

Onkolog: można zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór

Statystyki notują wzrost liczby kobiet chorych na raka szyjki macicy i raka piersi, a prognozy malują coraz gorszy obraz. Ale nowotworom można skutecznie zapobiegać, trzeba tylko chcieć zastosować parę zasad. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, namawia panie do uczestnictwa w badaniach profilaktycznych i zaleca zmianę modelu życia.
Zobacz więcej na temat:  rak piersi nowotwory onkologia Janusz Meder badanie Piersi Krzysztof Michalski

Nowotwory ginekologiczne. Nowoczesna metoda ich wykrywania

- Niedawno zastosowano zieleń indocyjaninową, którą można wstrzyknąć w okolicy nowotworu i która nie jest widoczna gołym okiem, ale po wzbudzeniu promieniami podczerwonymi staje się zielona i jest bardzo dobrze widoczna - mówi prof. Marcin Jóźwik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W jaki sposób wykorzystuje się zielony kolor w nowoczesnej onkologii ginekologicznej?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Krzysztof Michalski nowotwory medycyna onkologia

Zostań łowcą obcych. Pomóż oczyścić polskie wody

Fundacja Epicrates zachęca do odławiania inwazyjnych gatunków obcych z polskich wód i przekazywania ich do ośrodków rehabilitacji zwierząt. Tam m.in. rak marmurkowy czy sumik karłowaty zostaną wykorzystane na… pokarm. - Jest to bardzo wartościowy pokarm szczególnie dla bocianów, ptaków krukowatych czy ssaków - tłumaczy Bartłomiej Gorzkowski, prezes fundacji.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda ryby zwierzęta środowisko

Wcześnie wykryty rak jelita grubego jest wyleczalny

Epidemia koronawirusa jest ważnym problemem, nie można jej bagatelizować, ale trzeba pamiętać, że są inne choroby. - Każdego dnia ponad 20 osób dowiaduje się, że ich bliski zmarł na raka jelita grubego - mówi onkolog, prof. Lucjan Wyrwicz. Dlatego nie trzeba się wstydzić i w razie jakichkolwiek podejrzeń należy zasięgnąć porady lekarza.
Zobacz więcej na temat:  onkologia zdrowie medycyna badanie Roman Czejarek STYL ŻYCIA

TYLKO U NAS Przełomowa metoda leczenia białaczki w Polsce? Prezes AMB: przeznaczamy 100 mln złotych na jej wdrożenie

Agencja Badań Medycznych rozpoczyna realizację grantu wartego 100 mln złych na wprowadzenie do Polski terapii leczenia białaczek przy użyciu przeciwciał rekombinowanych CAR-T cells. - Technologia jest o tle przełomowa, że dotyczy bardzo specyficznej grupy ostrych białaczek, która ma szczególne znaczenie w populacji dziecięcej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna służba zdrowia badania

"Gra ludzkim nieszczęściem". Jarosław Gowin o słowach opozycji ws. onkologii

- Wykorzystywanie w kampanii wyborczej sytuacji osób chorych na nowotwory jest nieakceptowalnym sposobem gry ludzkim nieszczęściem, ludzkimi tragediami - oświadczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia onkologia nowotwory opozycja Platforma Obywatelska polityka Jarosław Gowin Porozumienie Jarosława Gowina media publiczne rząd Mateusza Morawieckiego POLSKA

To najbardziej śmiercionośny nowotwór. "Większość przypadków wykrywa się w późnym stadium"

Rak płuca jest główną przyczyną śmierci z powodu nowotworów, w Europie przypada na niego aż co piąty zgon onkologiczny - wynika z udostępnionego z raportu "Breathing in a new era", przygotowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU). Zwrócono w nim uwagę na wyjątkowo dużą śmiertelność z tego powodu w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  rak płuca nowotwory zdrowie onkologia WHO ŚWIAT Europa