Polskie Radio
Section05

recykling

Segregacja śmieci: czy na pewno wiemy, jak to robić? Gdzie szukać informacji?

Wśród wielu niecodziennych świąt znalazł się także Dzień Baterii, w tym roku obchodzony w niedzielę, 18 lutego. Jak się zastanowić, to słusznie upamiętniamy baterie, gdyż są właściwie wszechobecne. A oprócz tego są też bardzo różne: duże, małe, płaskie, w kształcie walca. Te ostatnie mogą też być większe i mniejsze: trudno się rozeznać i zapamiętać nazwy. A czy przynajmniej pamiętamy, gdzie je należy wyrzucać? I co z innymi elektrośmieciami i nietypowymi odpadami?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA segregacja śmieci edukacja odpady śmieci Kuba Witkowski Raf Uzar Robert Grzędowski Trójka

Granty Rektora AGH przyznane. Wyróżniono m.in. drukowanie czekolady i biżuterię z odpadów

Projekty studenckich kół naukowych AGH w Krakowie otrzymały fundusze na rozwój - Granty Rektora. Dofinansowanie łącznie wynosi 1,5 miliona złotych. To duży zastrzyk finansowy dla rozwoju młodych naukowców i ich projektów, jak drukowanie czekolady czy produkcja biżuterii z odpadów. Wybrano też projekty strategiczne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka studenci edukacja NAUKA ekologia czekolada Kraków

Metka prawdę ci powie? Ufaj sprawdzonym certyfikatom

Obecnie jeszcze producenci na metkach ubrań mogą napisać wszystko. Jednak już wkrótce wejdzie w życie nowa unijna dyrektywa, która zobowiąże ich do podawania prawdziwych, konkretnych informacji. Aleksandra Włodarczyk, autorka profilu Świadomy Konsument Mody, podkreśla, że warto ufać sprawdzonym certyfikatom, które działają już dziś - one uchronią nas i planetę. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia moda konsument Kamil Jasieński zrównoważona moda ubrania odzież z recyklingu odzież Aleksandra Włodarczyk

Jak wykorzystać drewno z odzysku? - Pracują nad tym eksperci z Politechniki Warszawskiej

Czy można powtórnie wykorzystać drewno z odzysku? - Zastanawiają się nad tym badacze z Politechniki Warszawskiej. Naukowcy opracowali metodę, która może być przełomem w kwestii powtórnego wykorzystania surowca np. w budownictwie. O szczegółach opowiedział w Trójce dr inż. Jan Pełczyński z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  drzewa Lasy Państwowe ekologia Witold Lazar Politechnika Warszawska Trójka

Ekologia. System kaucyjny na kubki do kawy na wynos. To się opłaca przyrodzie

W Polsce po wielu perypetiach i z wielkim trudem przymierzamy się właśnie do systemu kaucyjnego na plastikowe butelki typu PET. Tymczasem świat ekologii i recyklingu jest już na zupełnie innym etapie: np. w duńskim mieście Aarhus uruchomiono system kaucji za kubki do kawy wielokrotnego użytku. I to dopiero początek, gdyż docelowo ma on obejmować także inne typy opakowań na wynos. Zresztą ekologiczne przemiany obejmują całą Europę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kawa ekologia Dania Paweł Turski Radosław Nałęcz Piotr Firan Trójka

Dzień bez opakowań foliowych. "Opłata jest uzasadnionym rozwiązaniem"

Wpływy z opłaty recyklingowej za torby foliowe w ubiegłym roku wyniosły około 173 milionów złotych. Taką informację przekazała w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Resort na razie nie pracuje nad zwiększeniem opłaty - właściciele sklepów doliczają 20 groszy do każdej foliówki. Dziś obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA plastik społeczeństwo

Innowacyjna metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych. Polska spółka odzyskuje cenne surowce

Spółka technologiczno-badawcza 2loopTech zakończyła proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych opracowanej wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą. Według spółki metoda umożliwia prawie całkowity recyklingi paneli PV i pozwala na odzyskanie cennych surowców z paneli fotowoltaicznych - krzemu, miedzi i srebra.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka fotowoltaika OZE panele słoneczne