Polskie Radio
Section05

reportaż

Przeżył Holocaust dzięki muzyce. Posłuchaj poruszającej historii Saula Dreiera

Saul Dreier ma 96 lat. Urodził się w Krakowie. W czasie okupacji stracił całą rodzinę. Jako nastoletni chłopiec został na świecie sam. Przeżył trzy obozy koncentracyjne. W Mauthausen wraz z innymi więźniami stworzył męski chór. Wybijał rytm dwiema łyżkami i – jak twierdzi z perspektywy czasu – przeżył Holocaust właśnie dzięki muzyce.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce Holokaust

"Skazany na zapomnienie" - reportaż Agaty Zielińskiej

125 lat temu urodził się ppłk. Wacław Lipiński (28 września 1896). Jako szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy dodawał otuchy walczącej Warszawie w specjalnych komunikatach. Walczył z carską Rosją w Legionach, walczył z Rosją komunistyczną w wojnie polsko-bolszewickiej, walczył z Niemcami w 1939 roku, a zabili go Polacy w więzieniu we Wronkach 4 kwietnia 1949 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wacław Lipiński

Historia ppłk. Wacława Lipińskiego [POSŁUCHAJ]

125 lat temu, 28 września 1896 r., urodził się ppłk. Wacław Lipiński. Jako szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy w specjalnych komunikatach dodawał otuchy broniącej się stolicy. Walczył z carską Rosją w Legionach, z Rosją sowiecką w wojnie polsko-bolszewickiej, potem z Niemcami w 1939 roku, a zabili go Polacy w więzieniu we Wronkach 4 kwietnia 1949 roku.
Zobacz więcej na temat:  Agata Zielińska społeczeństwo II wojna światowa historia Polski wojna polsko-bolszewicka Legiony Polskie Trójka

FESTIWAL NNW Festiwal NNW w Gdyni. Jakub Tarka autorem najlepszego reportażu

"Prawda za podwójnym murem" Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia najlepszym reportażem radiowym na XIII Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. Dokument to świadectwa byłych więźniów niemieckiego obozu dla dzieci, działającego w czasie II wojny światowej przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Nagrodę wręczono podczas gali zamknięcia Festiwalu NNW w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Reportaż radiowy był jedną z pięciu głównych kategorii konkursowych imprezy.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Jakub Tarka

FESTIWAL NNW Festiwal NNW. Polskie Radio z nagrodą za reportaż

W Teatrze Muzycznym w Gdyni wręczono nagrody XIII Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". W pięciu konkursach głównych rywalizowało blisko 100 produkcji o tematyce historycznej - międzynarodowych filmów fabularnych, zagranicznych oraz polskich filmów dokumentalnych, a także wideoklipów i reportaży radiowych. 
Zobacz więcej na temat:  Gdynia festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio Jakub Tarka FILM W POLSKIM RADIU POLSKA

Lokajski - olimpijczyk, który utrwalił powstanie na zdjęciach [POSŁUCHAJ]

Eugeniusz Lokajski ps. Brok był nadzieją przedwojennej lekkoatletyki. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, ale udało mu się uciec. Zginął 25 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy. Pozostawił po sobie kilkaset fotografii z Powstania Warszawskiego. Eugeniuszowi Lokajskiemu jest poświęcona audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej "Po drugiej stronie obiektywu".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski Ewa Michalska reportaż w Jedynce

"Historia pewnych randek" - reportaż Antoniego Rokickiego

Fotografka Kasia Łoś zaprezentowała niedawno wystawę zdjęć "Two Swipes Right", czyli "Dwa przesunięcia w prawo". Wszystko zaczęło się od randkowania na Tinderze - popularnej aplikacji mobilnej, z której korzysta już ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Fotografka w ramach projektu zrobiła kilkadziesiąt portretów młodych mężczyzn, a także przeprowadziła z nimi rozmowy na temat współczesnego randkowania.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki randki

Powstańcy i młodzi wolontariusze: żywa lekcja historii [POSŁUCHAJ]

Do 2 października 1944 roku trwała walka warszawskich powstańców. Trzy lata temu, w roku 2018, na Nowolipiu został otwarty Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. To miejsce, gdzie często pojawia się młodzież: harcerze, uczniowie szkół, wolontariusze. Jak wygląda tam ich praca? Co 77 lat po powstaniu jego uczestnicy chcą przekazać młodemu pokoleniu?
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki społeczeństwo Powstanie Warszawskie pomoc wolontariat młodzież szkoła historia Polski Trójka

FESTIWAL NNW Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Wyemitowany zostanie film o historii Władysława Kozakiewicza

Złoty medalista w skoku o tyczce z Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku w Moskwie, były lekkoatleta Władysław Kozakiewicz powiedział, że w ciągu pięciu sekund do historii przeszedł dwa razy. Obraz ukazujący jego historię pojawi się na trwającym Międzynarodowym Festiwalu Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Film nosi tytuł "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM kino Gdynia rozrywka festiwal filmowy dokument społeczeństwo Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci