Polskie Radio
Section05

rodzina

PE zagłosuje nad uznawaniem rodzicielstwa. Ekspert: to może prowadzić do obowiązku zaakceptowania surogacji

W środę Parlament Europejski będzie debatował, a następnego dnia głosował nad projektem przepisów zaproponowanych przez KE "ułatwiających uznanie rodzicielstwa w UE". Szef organizacji pozarządowej Europe for Family, Matthieu Bruynseels, ostrzega, że proponowane przepisy stworzą ogromny rynek surogacji w Europie, a także wymuszą na wszystkich państwach członkowskich uznanie skutków prawnych "małżeństw" jednopłciowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa dzieci Europarlament prawo LGBT polityka

Opera na wojnie. "Album rodzinny" Kornowicza wystawiony na Ukrainie

- Pojechałem tam po to, żeby zobaczyć, jak to wygląda od środka, aby nie być w Warszawie i mówić: "sercem jestem z Wami" w sytuacji, kiedy kilkadziesiąt osób się trudzi - jakby nie patrzeć - wokół mojej muzyki i wygląda to w sposób głęboko poruszający, o ile nie wstrząsający - tak polski kompozytor Jerzy Kornowicz mówił w Dwójce o pracach nad operą "Album rodzinny", którą wystawiono w miniony weekend na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kornowicz opera Ukraina Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka Kijów Lwów

800+ dla pracujących? Wiceminister Socha: rodzice, którzy stracą pracę, będą dodatkowo karani?

- Nie wiemy, czy nie pojawią się zjawiska, które zwiększą bezrobocie. Rodzice, którzy będą tracić pracę, będą jeszcze dodatkowo karani za tę utratę odebraniem świadczeń - powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. W ten sposób odniosła się do wypowiedzi posła PSL Zbigniewa Ziejewskiego w TVP Info o utrzymaniu 800+ dla osób pracujących.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ 800+ dzieci społeczeństwo POLSKA

ANALIZA Bez "kobiety" i "mężczyzny", ale z "gender". Ideologia lokomotywą zmian w traktatach UE

W projekcie zmian traktatowych pojęcia "kobieta" i "mężczyzna" zostały zastąpione terminem "płci społeczno-kulturowej". To jednak nie jedyne zmiany ideologiczne, które w nowych traktatach chcą przeforsować autorzy projektów. "Ideologia gender jest niebezpieczna dla porządku społecznego" - otwarcie alarmują eksperci. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska prawo aborcja ŚWIAT Europa

Nowa minister rodziny: polityka prorodzinna musi być ponadpartyjna, musi być szeroka i stabilna

- Planujemy wydłużenie urlopów rodzicielskich o dodatkowy rok, nie tylko dla kobiet mających stosunek pracy, ale także wynagrodzenie rodzicielskie dla tych matek, które nie są w stosunku pracy, a opiekują się dzieckiem - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Dorota Bojemska, nowa minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Rodziny Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dzieci dziecko kobieta praca Dorota Bojemska Krzysztof Świątek

Rządowy program "Dobry start". Ostatni dzień naboru wniosków

W czwartek mija termin na składanie wniosków dot. rządowego programu "Dobry Start", w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 zł na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA szkoła Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg społeczeństwo POLSKA pieniądze

"Zawsze za tym optowałem, ale rozumiem tych, którzy mają odmienną wrażliwość". Premier o in vitro

Premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu w sprawie finansowania in vitro z budżetu państwa, powiedział, że "ja akurat osobiście zawsze za tym optowałem, znam wiele par, które z tej procedury korzystają". - Ale rozumiem też tych ludzi, którzy mają odmienną wrażliwość - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier polityka in vitro Sejm dziecko POLSKA

Eksperci: cele prospołeczne i osłony przed wzrostem cen - to zadania dla nowego rządu

Polskę jest stać na to, żeby nawet z długu realizować cele prodemograficzne, pomoc do rodzin i seniorów. To oznacza wzrost konsumpcji i te pieniądze i tak wrócą do budżetu - mówił w audycji "Rządy Pieniądza":  Andrzej Stefaniak, analityk finansowy. Z kolei dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha uznał że wzrost konsumpcji powinien podchodzić z pracy, a zadłużanie się może stać się obciążeniem kilku pokoleń. Co do zerowego VAT na żywność i blokowania wzrostu cen energii to w opinii obu gości audycji zostaną one utrzymane w przyszłym roku. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura konsumeryzacja polityka