Polskie Radio
Section05

rzeźba

Cukiernica autorstwa Julii Keilowej to graal dla kolekcjonerów. Co stoi za jej fenomenem?

Julia Keilowa to polska artystka i projektantka. Stworzyła ona cukiernicę, która cieszyła się popularnością w przedwojennej Polsce, a dzisiaj jest marzeniem kolekcjonerów. Monika Siwińska i Agnieszka Dąbrowska - kuratorki wystawy "Julia Keilowa. Projektantka", na której można podziwiać m.in. dzieła artystki, opowiedziały w Programie 2 Polskiego o fenomenie projektantki. 
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo Julia Keilowa Muzeum Warszawy Aleksandra Łapkiewicz Dwudziestolecie międzywojenne cukier Dwójka KULTURA

Sztuka zarabiania pieniędzy. Czy artysta musi być biedny?

W Polsce przez długi czas funkcjonował mit biednego artysty - idealisty, którego świat jest w stanie docenić dopiero po śmierci. - Dziś to się zmienia, rozmawiamy o pieniądzach, a rynek sztuki jest transparentny. W sztuce współczesnej nie ma limitów, jeśli chodzi o progi finansowe - mówi Piotr Czajkowski, artysta i wykładowca akademicki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA sztuka współczesna malarstwo pieniądze Akademia Sztuk Pięknych Kasia Dydo

Pośladki Dawida, czyli obrona honoru klasycznej rzeźby Michała Anioła

Cecilie Hollberg, dyrektorka florenckiej Galleria dell'Accademia, wzywa do obrony wizerunku i godności najsłynniejszej rzeźby swojego muzeum, czyli Dawida Michała Anioła. Dzieło to bowiem w ostatnim czasie pojawia się na koszulkach, ręcznikach, kieliszkach, i to w pozach szkalujących wg dyrektorki to klasyczne dzieło sztuki. Producenci i sprzedawcy uważają, że mają pełne prawo przerabiać wizerunek rzeźby Dawida, jak chcą, gdyż znajduje się on w domenie publicznej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Michał Anioł Florencja domena publiczna prawa autorskie Unia Europejska Paweł Turski Piotr Łodej

"Julia Keilowa. Projektantka". Na czym polegał fenomen tej artystki?

Julia Keilowa była nie tylko polską projektantką, ale również rzeźbiarką. Tworzyła przedmioty codziennego użytku w stylu art déco, a artystyczne wykształcenie i doświadczenie rzeźbiarskie sprawiły, że wypracowała własny, wyrazisty styl. Od czwartku (21 marca) w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę zatytułowaną "Julia Keilowa. Projektantka". 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Muzeum Warszawy art déco Julia Keilowa cukiernica Kula

Pierwsza edycja maltańskiego biennale: ciekawie, ambitnie, udanie. Z podwójną polską obsadą

Na Malcie ruszył międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej – maltabiennale.art. W pierwszej edycji tego wydarzenia, które ma szansę stać się jednym z ważniejszych w tym roku, uczestniczy 80 artystów z 23 krajów. Jest także ponad 20 pawilonów tematycznych i narodowych, w tym polski, usytuowanych w najważniejszych zabytkach Malty. Impreza potrwa do końca maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa biennale na Malcie Omenaa Mensah malarstwo Tomasz Miara Trójka

"Nowa ekspresja" w toruńskim CSW: największa wystawa polskich "dzikich" artystów lat 80.

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej otwarto wystawę pt. "Nowa ekspresja" prezentującą twórczość wybitnych artystów z kręgu niezależnej sztuki lat 80. XX w., tzw. Nowych dzikich. Na wystawie można zobaczyć dzieła m.in. Sylwestra Ambroziaka, Waldemar Fydrycha "Majora", Zdzisława Nitki, Leona Tarasewicza, Zbigniewa Macieja Dowgiałły, artystów Łodzi Kaliskiej czy z kręgu Pomarańczowej Alternatywy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Toruń Centrum Sztuki Współczesnej wystawa Tomasz Miara Trójka

Wystawa "Inspiracje Picassem". Mariola Warzusiak-Borcz: pokazujemy grafikę i rzeźbę

- Obecnie sztuka jest bardzo płynna, różne techniki przenikają się. Jest to bardzo widoczne na naszej wystawie, na której pokazujemy i grafikę, i rzeźbę. Również Picasso, jako artysta wszechstronny, zarówno malował, w tym na ceramice, jak rzeźbił i tworzył grafiki – mówiła w Dwójce o wystawie "Inspiracje Picassem" rzeźbiarka Mariola Warzusiak-Borcz.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso SZTUKA KULTURA grafika Akademia Sztuk Pięknych Kraków Jakub Jamrozek Dwójka Dariusz Vasina Mariola Warzusiak

"Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe

- Arkadia to metafora, poprzez którą chcemy wrócić nie tylko do starożytności, do wyobrażeń o błogim, rozkosznym miejscu, w którym człowiek doznaje wytchnienia, ale odnajduje też przestrzeń prawdziwej przyjaźni, miłości i wreszcie wolności i tworzenia. To również temat, który pozwala nam podjąć refleksję nad współczesnością, nad odpowiedzialnością człowieka za Ziemię, nad sposobami wyrażania miłości i budowania wspólnoty - mówiła w Dwójce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa dzieła sztuki Jakub Jamrozek Dwójka Jacek Malczewski malarstwo muzeum