Polskie Radio
Section05
śląsk Cieszyński

Jedno miasto, a dwa kraje. "Jedyne takie miejsce" prosto z Cieszyna

Mieszkańcy położonego na granicy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna czują się jak u siebie po obu stronach rzeki Olzy, która płynie na granicy dwóch państw. W audycji "Jedyne takie miejsce" rozmawialiśmy m.in. o historii regionu i relacjach polsko-czeskich, słynnym cieszyńskim tramwaju czy Moście Przyjaźni. 
Zobacz więcej na temat:  Cieszyn Roman Czejarek turystyka Czechy relacje polsko-czeskie zabytki architektura muzeum festiwal filmowy śląsk Cieszyński Morawy Kino na Granicy

Jak Śląsk wpadł w ręce Prus? Konflikt trwał 20 lat

283 lata temu, 16 grudnia 1740 roku, wojska pruskie wkroczyły na ziemie śląskie, będące wówczas częścią monarchii Habsburskiej. W ten sposób zaczęła się trwająca z przerwami ponad dwie dekady rywalizacja o ten region. Starcie prusko-austriackie stało się nawet pretekstem rozpętania rywalizacji o zasięgu światowym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Austria Prusy Niemcy Śląsk Śląsk Górny śląsk Cieszyński Kłodzko

Słowem Niepodległa: o znaczeniu Śląska Cieszyńskiego

O narodzinach II RP na terenach Śląska Cieszyńskiego rozmawiali w Bielsku-Białej goście audycji Polskiego Radia 24 "Słowem Niepodległa”: dr Grzegorz Madej (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Marek Matlak (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), dr Jacek Proszyk (Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej), Andrzej Niedoba (regionalista z Zaolzia), dr Łukasz Barański (Ewangelickie Wydawnictwo Augustana).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski śląsk Cieszyński niepodległość odzyskanie niepodległości Legiony