Polskie Radio
Section05

smartfony

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka rodzicielstwo uzależnienia Strefa Rodzica radio dla rodziców Mikołaj Foks

Dlaczego tak często musimy wymieniać telefony?

Zdarza się, że już po kilku latach korzystania z komputera lub telefonu komórkowego musimy zdecydować się na zakup nowego urządzenia. Powód? Nasz sprzęt nie nadąża za zmieniającymi się technologiami. - Często cykl życia produktu jest świadomie skracany przez producentów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Ellerik, ekspert IT. Czy rzeczywiście jesteśmy bezradni wobec takich praktyk?
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Roman Czejarek komputery technologie it technologie

"Rozejrzyj się i żyj". Uczniowie opracowali aplikację, która może uratować życie

Od 1 czerwca 2021 roku rozmowy przez telefon i patrzenie w ekran jakichkolwiek urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię i torowisko są zakazane. Ale prawo sobie, a życie sobie i widok, najczęściej młodego, człowieka przechodzącego po pasach z nosem utkwionym w ekranie smartfona nie jest taki rzadki. Uczniowie z Jastrzębia-Zdroju opracowali aplikację mającą eliminować powodowane takim zachowaniem wypadki.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek bezpieczeństwo na drodze kodeks drogowy aplikacja

(Nie)bezpieczne aplikacje. "Używania niektórych możemy potem żałować"

- Przestrzegałabym przede wszystkim przed aplikacjami, które pobierają nasze zdjęcia, by pokazać nam np., jak będziemy wyglądać w przyszłości. To systemy stworzone wyłącznie po to, by karmić nimi potem sztuczną inteligencję do generowania deepfake'ów. Te zdjęcia potem nie znikają z sieci, a to nierzadko bardzo osobiste dane - podkreślała prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z Akademii Leona Koźmińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan technologie internet

Dlaczego w Internecie wolimy oszukiwać samych siebie?

Obraz kobiety w kulturze masowej uległ drastycznej zmianie. Za dobrze zobrazowany przykład możemy uznać wygląd bohaterek popularnego w latach osiemdziesiątych serialu "Golden Girls" zestawiony z postaciami z kontynuacji kultowego serialu "And just like that". W obu przypadkach mamy do czynienia z kobietami w wieku 50+. Jak podkreśla gość piątkowej "Strefy Rodzica", Jakub Andrzejczak - obie wizje są przerysowane.  
Zobacz więcej na temat:  wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców czas wolny

Zagrożenia w sieci. Ekspert: odcięcie od internetu wpłynęłoby na gospodarkę jak blokada szlaków komunikacyjnych

Nikodem Bończa-Tomaszewski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że odcięcie Polski od internetu wpłynęłoby na naszą gospodarkę tak, jak zablokowanie szlaków komunikacyjnych. Dodał, że oprócz ogromnego niepokoju społecznego, nastąpiłby wtedy także kompletny paraliż w kluczowych dziedzinach życia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo bezpieczeństwo w internecie cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia internet cyberprzestępczość cyberatak