Polskie Radio
Section05

sowieckie obozy pracy

Pieniacze Kremla na uroczystościach na Sandarmochu. Spoczywają tam ofiary stalinowskich represji

5 sierpnia, w Dzień Pamięci o Ofiarach Politycznych Represji w Sandarmochu, przedstawiciele zachodnich krajów i sympatycy rosyjskiej opozycji próbowali oddać hołd pochowanym na uroczysku Sandarmoch w Karelii - jednym z największych cmentarzysk ofiar stalinowskich represji. Uroczystości przerwali prokremlowscy aktywiści. 
Zobacz więcej na temat:  historia ZSRR terroryzm ZSRR represje zbrodnie wojenne

"Jego ekscelencja subiekt". Przedwojenna komedia z gwiazdorską obsadą

7 kwietnia 1933 roku odbyła się premiera filmu "Jego ekscelencja subiekt" Michała Waszyńskiego. W rolę charyzmatycznego sprzedawcy wcielił się sam Eugeniusz Bodo - wybitny aktor, który w czasach międzywojennych był jedną z największych gwiazd polskiego kina. Jego ukochaną zagrała natomiast Ina Benita - Polka o niezwykle burzliwym i tajemniczym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Eugeniusz Bodo aktorzy przedwojenna Warszawa II wojna światowa NKWD kino FILM

Boże Narodzenie w Związku Radzieckim. Posłuchaj wspomnień łagierników i zesłańców

- Mama zaczęła "Lulajże, Jezuniu" i tak wszyscy śpiewaliśmy, a tata ciągle wychodził. Ja, mając te 12 lat, myślałam, że może po prezent jakiś dla nas, ale on chyba płakał. Mama też płakała, a ja zastanawiałam się "dlaczego?", przecież była cała miska kartofli - tak Wigilię Bożego Narodzenia na zesłaniu wspominała w audycji Polskiego Radia Sybiraczka, która jako dziecko spędziła pięć lat w głębi Rosji.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Syberia ZSRR Związek Radziecki magazyn 2022/2023

Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]

Napaść Armii Czerwonej na Polskę, mord katyński, deportacja i obława augustowska. O tragicznych wydarzeniach i losach swoich najbliższych w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiadają ich uczestnicy mieszkający na terenie Rosji i Białorusi. "Historia kłamstw krwią haftowana" to także ustalenia dotyczące stalinowskich zbrodni, widziane oczyma historyków i niezależnych badaczy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski Armia Czerwona stalinizm Józef Stalin Kresy 17 września 1939

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka Kresy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

"Dzieci Syberii": dramatyczna historia najmłodszych zesłańców

10 lutego 1940 roku, wraz z pierwszą deportacją na wschód Polaków z Kresów Wschodnich, rozpoczęła się także gehenna najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej. Kilkuletnie dzieci trafiały na Syberię, w miejsce, które od wieków było symbolem katorgi, męczeństwa i śmierci dla Polaków. Temu poświęcony jest cykl sześciu kilkunastominutowych filmów pt. "Dzieci Syberii".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Kresy FILM serial wywózka Syberia NKWD Piotr Łodej Trójka

Rosyjska Duma przyjęła kontrowersyjną ustawę wybielającą rolę ZSRR w II wojnie światowej

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła przepisy zakazujące porównywania ról, jakie w II wojnie światowej odegrały: Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy. Według rosyjskich historyków niezależnych - dokument wpisuje się w politykę Kremla, której celem jest tuszowanie stalinowskich zbrodni. Ustawę musi jeszcze przyjąć senat i podpisać prezydent.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rosja historia Polski