Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż PRL historia Polski historia PRL Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki Gdynia Justyna Piernik

Leszek Fidusiewicz i stan wojenny fotografowany z ukrycia

- Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego wszyscy chodzili z siatkami plastikowymi, nazywanymi anóżkami, dlatego, że mówiło się, że noszę tę siatkę, bo a nuż będzie można coś kupić. Ja tę siatkę wyposażyłem w aparat fotograficzny z silnikiem i zrobiłem w niej dziurkę - tak fotograf Leszek Fidusiewicz opowiadał w Dwójce o swoich doświadczeniach z czasu stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  zdjęcia fotograf Jakub Kukla Leszek Fidusiewicz Dwójka PRL historia PRL

Tajemnica zdjęć pacyfikacji kopalni Wujek. Reportaż "Fotograf z Wujka" [POSŁUCHAJ]

Marek Janicki miał wtedy 19 lat. Dzięki legitymacji szkolnej (był uczniem technikum elektrycznego) związkowcy wpuścili go na teren kopalni. Powstały wtedy unikatowe zdjęcia, które wkrótce obiegły całą Polskę i świat, jednak ich autor nie ujawniał się przez lata. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Fotograf z Wujka".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Anna Sekudewicz kopalnia Wujek Trójka pr poleca

"Komuniści na czele z Jaruzelskim chcieli odebrać niepodległość". Prezydent Duda oddał hołd ofiarom stanu wojennego

To był haniebny czyn, akt tchórzostwa, zdławienia woli narodu i pragnienia życia w niepodległym, suwerennym państwie. Komuniści na czele z gen. Jaruzelskim postanowili Polakom to odebrać - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas finału akcji IPN "Zapal Światło Wolności".
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo śmierć PRL komunizm Andrzej Duda POLSKA polityka

"Cena za prawdę". Koncert poświęcony bohaterskim kobietom internowanym w Gołdapi

Koncert "Cena za prawdę" jest upamiętnieniem kobiet internowanych w Gołdapi, jednych z bohaterek stanu wojennego. - Reżim komunistyczny próbował zdusić prawdę i ruchy wolnościowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Tański z Instytutu Pamięci Narodowej. Retransmisja tego wydarzenia muzycznego w piątek (15.12) po godz. 20.00 w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA piosenka IPN Adam Tański

NASZ WYWIAD Prof. Skibiński: stan wojenny to symbol braku suwerenności i odpowiedzialności za własne społeczeństwo

- Do śmierci kilkudziesięciu ofiar stanu wojennego przyczyniło się wyłączenie komunikacji telefonicznej, na której opierał się system opieki zdrowotnej. Ciężki sprzęt wojskowy na lata zniszczył infrastrukturę drogową, do tego wymuszono masową emigrację, m.in. ludzi najbardziej aktywnych społecznie - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL historia Polski komunizm Paweł Skibiński historia PRL represje Wojciech Jaruzelski bezpieka służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Jerzy Urban opozycja demokratyczna 13 grudnia społeczeństwo

Dr Grzegorz Majchrzak z IPN: stan wojenny zabił nadzieję, którą niosła Solidarność

- Formalnie stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku. Wiele unormowań i jego skutki trwały aż do roku 1989. Z pewnością był to czas dla Polski stracony, czas zakłamania z tragicznymi wydarzeniami, takimi jak zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. To było zabicie nadziei, która towarzyszyła Solidarności - mówił w Dwójce dr Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek PRL historia Polski historia PRL lata 80 komunizm IPN Grzegorz Majchrzak Ryszard Kukliński

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości w całym kraju, w Warszawie zlot działaczy niepodległościowych

W całym kraju odbędą się dziś uroczystości 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, upamiętniające jedną z najpoważniejszych zbrodni komunistów na narodzie polskim, która miała na celu zgaszenie protestów społecznych. 13 grudnia przeżywany jest także dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  IPN PRL komunizm pamięć POLSKA społeczeństwo historia PRL HISTORIA