Polskie Radio
Section05

starożytność

Nie tylko "Mitologia". Życie i twórczość Jana Parandowskiego

Jan Parandowski był pisarzem, eseistą i tłumaczem literatury. Znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną. Wielką popularność przyniosła mu wielokrotnie wznawiana "Mitologia". Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Mało kto jednak wie, że Parandowski był także... medalistą olimpijskim.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Jan Parandowski mitologia starożytna Grecja

Arystokraci wiedzy, mistrzowie mądrości - antyczni filozofowie i ich nauki

"W starożytności filozofia polegała nie tylko na formułowaniu poglądów, ale również była sztuką życia" - uważał francuski historyk filozofii Pierre Hadot. W Polsce jego koncepcje spopularyzował wybitny uczony, prof. Juliusz Domański. W jaki sposób filozofowie rozumieli samych siebie, swoją rolę, co oprócz doktryn i poglądów charakteryzowało ich twórców i głosicieli?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST filozofia starożytna Grecja

Wizja wszechświata i mapy Klaudiusza Ptolemeusza

Grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz stworzył w II wieku n.e. wizję budowy wszechświata oraz mapę znanego mu świata opisującą ziemie od Dunaju do Morza Bałtyckiego. Do czasu renesansowej rewolucji w kartografii, w starożytności i średniowieczu powstawały mapy posiadające tzw. białe plamy oznaczane słowami "ubi leones" - tam, gdzie mieszkają lwy, koniec znanego świata. Jednocześnie tworzono mapy mityczne, lądów wyobrażonych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST geografia mapy średniowiecze matematyka Grecja Egipt