Polskie Radio
Section05

styl życia hp

Smart home, czyli wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo w jednym

Integracja domowych systemów, pełna kontrola i możliwość zdalnego nimi sterowania nawet z plaży w Australii – tak wygląda dzisiaj smart home. Najlepiej zaprojektować i zbudować go od podstaw, ale jeśli mamy już dom, można też stworzyć smart home w oparciu o istniejące instalacje. O tym i o wielu innych rzeczach w "Trójkowym punkcie technicznym" mówi Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA smart home nowoczesne technologie internet rzeczy Paweł Turski Trójka

Szkło i plastik z kaucją. Co z kartonami po soku czy mleku?

Już wiadomo, że opakowania szklane i plastikowe mają zostać objęte systemem kaucyjnym: prace legislacyjne w tej sprawie są podobno już na ostatniej prostej. Tymczasem odezwali się producenci opakowań kartonowych do płynnej żywności, czyli np. soków czy mleka, którzy chcą, aby ich wyrób objąć takim systemem. Z tym jednak może być już problem…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA recykling ekologia Kuba Witkowski Piotr Łodej Trójka

Polskie skutery we Włoszech – nowy sposób oszczędzania

Za popularnością polskich tablic rejestracyjnych we Włoszech kryje się nowy sposób na obejście przepisów i zaoszczędzenie sporych sum na utrzymaniu pojazdu. Głównym powodem mody na polskie tablice są różnice w cenie ubezpieczeń. W Trójce mówił o tym Kuba Marcinowicz z Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Firan skuter motoryzacja Kuba Marcinowicz ubezpieczenia komunikacyjne ubezpieczenie samochodu

Metaversum – nieudany eksperyment budowy wirtualnego świata?

Świat znany z filmów science fiction zbliża się do nas wielkimi krokami. Najpierw zaprezentowano grę, w której można było zaprojektować swoje życie w wirtualnym świecie. Później pojawiło się Metaversum – "dziecko" Marka Zuckerberga. Założeniem projektu jest to, by realne działania przenieść do sieci. W piątkowej porannej audycji mówił o tym Łukasz Rabikowski – szef działu social media w Trójce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Firan internet media społecznościowe wirtualna rzeczywistość

Slam poetycki, czyli amatorskie pojedynki na poezję

Za pierwszy polski slam można uznać tzw. ucztę grudniową, która odbyła się 25 grudnia 1840 r. w Paryżu. Był to improwizowany pojedynek poetycki między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. O tej formie artystycznej rywalizacji, która po dziś dzień cieszy się popularnością, rozmawialiśmy w "Trójce do trzeciej". Naszym gościem była Magdalena Walusiak, mistrzyni poetyckiego slamu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler hobby młodzież poezja STYL ŻYCIA Dorota Sokołowska

Jak rozwiązywać zawodowe i domowe konflikty?

W pracy spędzamy większość swojego dnia i to właśnie tam jesteśmy najbardziej narażeni na konflikty z innymi. Jak ich unikać oraz co zrobić, gdy konflikt z kolegą z pracy przeradza się w prawdziwą wojnę? O tym rozmawialiśmy z prof. Joanną Żukowską ze Szkoły Głównej Handlowej. Natomiast o rozwiązywaniu konfliktów w związku mówiła w Trójce Aleksandra Plewka, psycholog i seksuolog.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Firan mediacje mediacja Międzynarodowy Dzień Mediacji rodzina

Międzynarodowy Dzień Mediacji. "Ważne zrozumienie człowieka"

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. W niejednym konflikcie instancją rozstrzygającą staje się sąd. Zanim jednak uznamy, że nasza sprawa powinna trafić przed jego oblicze, warto skorzystać z usług mediatora. O arkanach tego zawodu mówiła w Trójce Magdalena Grudziecka, wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Piotr Firan sąd mediacje mediacja Polskie Centrum Mediacji Międzynarodowy Dzień Mediacji Magdalena Grudziecka

Genetyka skutecznie udowadnia, że nie ma zbrodni doskonałej

"Podręcznik dla sędziego śledczego" Hansa Grossa z roku 1893 zapoczątkował nowoczesne rozumienie kryminalistyki, jako odrębnej dziedziny nauki. Dziś ma ona swoje liczne specjalizacje i notuje niezwykłe osiągnięcia naukowe. W Krakowie znajduje się Zakład Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najlepszych ośrodków kształcenia genetyków sądowych. Ich praca często pozwala rozwiązać zagadki z tzw. Archiwum X.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA genetyka badania policja Tomasz Miara Trójka

Politechnika Warszawska na tropie fake newsów i mowy nienawiści

Międzynarodowy zespół naukowców weźmie pod lupę komunikaty w mediach społecznościowych prowadzące do podziałów społecznych. Badacze przeanalizują dostępne dane i dzięki nowej metodzie zaproponują rozwiązania problemu. O szczegółach projektu opowiedziała w Trójce prof. Katarzyna Budzyńska z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Politechnika Warszawska mowa nienawiści fake news

"Belfer the bestia". Szukając dobrego pedagoga [SŁUCHAJ]

XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie leży w samym sercu miasta, niedaleko placu Zawiszy. Szkoła obchodzi w tym roku 70. urodziny. Jedną ze szkolnych tradycji związanych z Dniem Edukacji Narodowej jest organizacja konkursu pod nazwą "Belfer the bestia". W tym roku był on organizowany już po raz 18.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki STYL ŻYCIA społeczeństwo szkoła nauczyciel Trójka

NASA potwierdza teorię powstania Księżyca. Ale inne zagadki pozostają

Srebrny Glob, Luna, największy naturalny satelita Ziemi – różne są nazwy Księżyca. I właściwie jedna naukowa teoria tłumacząca, w jaki sposób powstał. Chociaż wciąż jeszcze sporo szczegółów jest niewyjaśnionych. Nowe badania i symulacje komputerowe przeprowadzone przez NASA przyniosły zaskakujące rezultaty, ale są zarazem dużym krokiem w kierunku uzupełnienia białych plam i uściślenia teorii.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos księżyc Ziemia NAUKA Tomasz Miara Trójka Rafał Grabiański

Boks to sport z zasadami i walka z własnymi emocjami

– Boks i sport w ogóle to sposób na panowanie nad swoimi emocjami, chodzi o ujarzmianie afektów i tzw. zimną głowę. Zasad bokserskiego pojedynku jest bardzo wiele, a tak naprawdę wygrywa się siłą woli – mówił w Trójce dr Marcin Darmas, dziennikarz i były bokser. Naszym gościem był również Piotr Gralak, autor filmu dokumentalnego o Romanie Misiewiczu, wicemistrzu Polski z 1978 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Sporty walki boks

Adrenalina: dodaje życiu ostrości, ale bywa śmiertelnie niebezpieczna

Adrenalina określana mianem "hormonu strachu" jest niezwykle ważnym związkiem i towarzyszy nam przez cały dzień: jej wyrzuty do krwi, mniejsze lub większe, dają energię do działania. Jednak jak mówi stare przysłowie: co za dużo, to niezdrowo. Zbyt duży poziom adrenaliny i zbyt długie jej działanie może być bardzo groźne dla organizmu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA stres zagrożenie strach emocje Piotr Firan Trójka adrenalina hormony

Zniszczenie "Słoneczników" Van Gogha. Czy happeningi są przekonujące?

– Jest to działanie bezsensowne, mija się z celem. W ten sposób nie da się ludzi przekonać do swych racji. Ta akcja trwa już jakiś czas, a to kolejna jej odsłona. "Słoneczniki" na szczęście były zabezpieczone, tak jest w przypadku wartościowych dzieł sztuki – mówiła w Trójce Aleksandra Rybińska, politolog i publicystka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler malarstwo protest klimat KULTURA

Granule tlenowe i superbakterie sposobem na mikroplastik

Mikroplastik to coraz poważniejsze zagrożenie: znaleźć go można na szczytach gór i w wodnych głębinach, w organizmach ryb i dzikich zwierząt, jest niestety także w ludzkiej krwi! Dlatego tak ważne jest ograniczenie przenikania tych niebezpiecznych drobinek do środowiska. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadzą nad tym bardzo ważne, nowatorskie badania.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ochrona środowiska natura ekologia Tomasz Miara mikroplastik