Polskie Radio
Section05
Syberia

Zsyłki na Sybir a współczesna sytuacja międzynarodowa. Tomasz Grzywaczewski: dostrzegam niepokojące analogie

- Obserwując obecną sytuację dostrzegam bardzo niepokojące analogie z tamtymi czasami. Zmieniają się może nazwy, ale nie zmienia się sposób uprawiania polityki przez Moskwę, która zniewala okoliczne państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i autor książek o sprawach wschodnioeuropejskich.
Zobacz więcej na temat:  Syberia II wojna światowa II Rzeczpospolita Rosja historia Polski bezpieczeństwo konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Scorupco w miłosnym trójkącie. 23 lata od premiery "Ogniem i mieczem" Hoffmana

12 lutego 1999 roku na ekrany kin wszedł film "Ogniem i mieczem". Tym samym zakończyła się sienkiewiczowska przygoda reżysera Jerzego Hoffmana, który od 1969 roku ekranizował kolejne części "Trylogii", ale od końca. I to wcale nie jest przypadek.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Hoffman Trylogia Henryk Sienkiewicz film polski Tadeusz Łomnicki izabella scorupco Michał Żebrowski Krzysztof Kowalewski Zbigniew Zamachowski Ewa Wiśniewska Andrzej Seweryn Wiktor Zborowski Wojciech Malajkat Maciej Kozłowski Marek Kondrat Gustaw Holoubek Adam Ferency Daniel Olbrychski Krzesimir Dębski Wojciech Smarzowski potop szwedzki historia Polski HISTORIA literatura książki Syberia

"Dzieci Syberii". Mijają 82 lata od pierwszej deportacji na wschód

Pierwsza deportacja na wschód miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Wówczas zaczęło się wywożenie Polaków z Kresów Wschodnich. Gehenna rozpoczęła się także dla najmłodszych obywateli Rzeczypospolitej. O ich dramatycznych losach opowiada cykl sześciu filmów "Dzieci Syberii". Autorami serii są dziennikarze Polskiego Radia: Edyta Poźniak i Wojciech Olaf Ważyński. 
Zobacz więcej na temat:  alergeny mleko Syberia Władysław Anders deportacje Artur Wolski Edyta Poźniak

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka sowieckie obozy pracy Kresy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

"Dzieci Syberii": dramatyczna historia najmłodszych zesłańców

10 lutego 1940 roku, wraz z pierwszą deportacją na wschód Polaków z Kresów Wschodnich, rozpoczęła się także gehenna najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej. Kilkuletnie dzieci trafiały na Syberię, w miejsce, które od wieków było symbolem katorgi, męczeństwa i śmierci dla Polaków. Temu poświęcony jest cykl sześciu kilkunastominutowych filmów pt. "Dzieci Syberii".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Kresy FILM serial wywózka Syberia NKWD sowieckie obozy pracy Piotr Łodej Trójka

"Dzieci Syberii". Edyta Poźniak o serii swoich filmów: o dzieciach bardzo rzadko się mówi

- Wiele dzieci dotarło na Syberię jako sieroty lub półsieroty, które mając po zaledwie kilka lat nie widziały jak się nazywają i skąd są - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 Edyta Poźniak, dziennikarka Polskiego Radia i autorka  reportaży "Dzieci Syberii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Mirosław Skowron Polskie Radio 24 Edyta Poźniak Syberia Związek Sowiecki społeczeństwo dzieci

TYLKO U NAS "Te emocje są wciąż żywe". Rozmowa z autorką filmów "Dzieci Syberii" [WIDEO]

- Łzy w oczach osób, z którymi rozmawialiśmy, pokazują, że mimo upływu 80 lat te emocje są wciąż żywe - mówi Edyta Poźniak, dziennikarka Polskiego Radia i autorka cyklu sześciu kilkunastominutowych filmów "Dzieci Syberii". Obrazują one tragedię całego pokolenia, dzieci, którym zabrano rodzinę, dzieciństwo, dom, szkołę i w wielu przypadkach przyszłość. Współtwórcą cyklu jest także Wojciech Olaf Ważyński (Polskie Radio, IAR). Patronem medialnym cyklu jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Syberia historia Polski dzieci komunizm W POLSKIM RADIU POLSKA

TYLKO U NAS "Dzieci Syberii". Rocznica pierwszej masowej zsyłki

82 lata temu odbyła się pierwsza masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego. Losy najmłodszych z nich przedstawia cykl sześciu kilkunastominutowych filmów "Dzieci Syberii", autorstwa dziennikarki Polskiego Radia - Edyty Poźniak. Wszystkie dokumenty, zdjęcia, wspomnienia i historie przedstawione w serii "Dzieci Syberii" są autentyczne. Patronem medialnym cyklu filmów "Dzieci Syberii" jest Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Polskie Radio Syberia W POLSKIM RADIU POLSKA

Syberyjska Dolina Królów odsłoniła kolejne tajemnice

Pierwotne siedziby walecznych Scytów, którzy zamieszkiwali później tereny nadczarnomorskie i których zwyczaje opisał historyk Herodot, znajdowały się na dalekiej Syberii. To tam, w północnej Tuwie - autonomicznej republice Federacji Rosyjskiej - tworzyły się zręby tej kultury, a jej namacalnym śladem są widoczne w stepie do tej pory rzędy kurhanów pogrzebowych. Jest ich około tysiąca, stąd ich nazwa: "syberyjska Dolina Królów".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Syberia archeologia Rosja

Złota biżuteria i lusterko z brązu odnaleziono w kurhanie sprzed ponad 2 tysięcy lat

Polsko-rosyjski zespół archeologów podczas wykopalisk prowadzonych na Syberii, w miejscu zwanym "syberyjską Doliną Królów", odkrył grób kobiety sprzed około dwóch i pół tysiąca lat. Znajdowało się w nim wiele cennych artefaktów, w tym między innymi złoty pektorał i lusterko z brązu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia ciekawostki NAUKA Syberia odkrycia i ciekawostki Uniwersytet Jagielloński

Bez mięsa. 11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian

11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian. Swoje święto mają wszyscy ci, którzy świadomie wyłączyli ze swojej diety mięso, ryby oraz owoce morza. – Dietę wegetariańską polecam wszystkim. Mięso w naszej diecie nie jest potrzebne, możemy uzupełnić żelazo w inny sposób – mówiła w audycji "Pora na Trójkę" Ewa Trusewicz, dietetyk kliniczny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Syberia Maciej Jastrzębski

Najniższe temperatury. Gdzie jest najzimniej w Polsce?

Biegun zimna to miejsce na półkuli północnej lub południowej, gdzie odnotowano najniższą minimalną temperaturę powietrza danej hemisfery. Gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce w Polsce? Postanowili to ustalić poznańscy naukowcy i łowcy mrozu. Oprócz Tatrzańskiego Parku Narodowego w "Porze na Trójkę" odwiedziliśmy Syberię, gdzie termometry wskazały nawet -71,2 stopnia Celsjusza.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Rosja Syberia Maciej Jastrzębski