Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Prace Johannesa Vermeera w Amsterdamie. To największa w historii wystawa jego dzieł

Dodatkowe bilety na wystawę prac XVII-wiecznego holenderskiego malarza Johannesa Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie zostały ponownie wyprzedane. Władze muzeum udostępniły pulę biletów na wieczorne wejścia do muzeum ale i one rozeszły się bardzo szybko. Nic dziwnego, to wyjątkowa, największa w historii wystawa prac słynnego mistrza z Delft. Obrazy zostały ściągnięte z placówek z całego świata - z 14 muzeów i kolekcji z siedmiu krajów. W sumie można zobaczyć 28 dzieł artysty z 35-ciu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo holenderskie wystawa KULTURA Holandia Amsterdam Beata Płomecka

PR24 Abel Murcia Soriano o wystawie "Piórem i ołowiem" w Instytucie Cervantesa

W Instytucie Cervantesa w Warszawie możemy obejrzeć wystawę "Piórem i ołowiem" Emiliano Gironelli Pary. Wystawa z okazji 500. rocznicy spotkania między Hernanem Cortesem i władcą Montezumą, do którego doszło w 1519 roku, które zapoczątkowało okres kolonialny trwający przez 300 lat w Nowej Hiszpanii. O wszystkim opowiedział Abel Murcia Soriano - dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska wystawa Hiszpania

Pałac, szpital, ruina, muzeum – skomplikowane losy Zamku Ujazdowskiego

Położony malowniczo na skarpie wiślanej, w centrum Warszawy, przez blisko 200 lat właściwie nie funkcjonował jako pałac. I można powiedzieć, że zniknął ze świadomości mieszkańców stolicy. Dopiero od niespełna 40 lat odzyskuje należne mu miejsce: jednego z piękniejszych pałaców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski architektura Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa Zamek Ujazdowski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Nie żyje prof. Andrzej Białkiewicz. Był rektorem Politechniki Krakowskiej

Zmarł rektor Politechniki Krakowskiej - profesor doktor habilitowany inżynier architekt Andrzej Białkiewicz. Uczelnią kierował od września 2020 roku, a związany był z nią od prawie 50 lat. Miał 79 lat. Przed objęciem funkcji rektora przez dwie kadencje był prorektorem uczelni i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie szkolnictwo wyższe Kraków architektura odeszli 2023

Ha-Ga. Kim była ilustratorka "Szpilek"?

Przed wojną przesiadywała przy stoliku Gombrowicza i przyjaźniła się z Tuwimem, potem wyszła za mąż za sławnego grafika Eryka Lipińskiego. Sama też tworzyła. Przez czterdzieści lat co tydzień w "Szpilkach" pojawiały się rysunki charakterystycznych ludzików z wyłupiastymi oczami jej autorstwa. Anna Gosławska-Lipińska nie podpisywała ich swoim imieniem i nazwiskiem. Była zbyt nieśmiała. Prace sygnowała lakonicznym pseudonimem Ha-Ga.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KSIĄŻKA satyra Kasia Dydo

Piotr Cyrwus: zawsze szukałem, w życiu i w sztuce, wolności

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami.  Tym razem ich gościem jest Piotr Cyrwus.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Cyrwus Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA serial aktorstwo rozmowa Trójka

Banknoty: trzymane w portfelu niedoceniane, choć wartościowe, dzieła sztuki

Kiedyś mieliśmy je w ręku nawet kilka razy dziennie. Dzisiaj, w dobie coraz bardziej rozpowszechnionej płatności elektronicznej, bierzemy je do ręki rzadziej. Banknoty. Niegdyś papierowe, mają różne kolory, rozmiary, a przede wszystkim – wartość. Także artystyczną, bo są to, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, dzieła sztuki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA finanse grafika pieniądze projektowanie Paweł Turski Tomasz Miara Trójka

Adam Woronowicz: gdyby kultura miała nas ocalić, to starożytny Rzym i Grecja wciąż by istniały

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem był Adam Woronowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Adam Woronowicz wojna na Ukrainie Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka