Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Zofia Łuczko: uboga codzienność w social mediach

- To jest już mój trzeci, większy projekt związany z moimi rozważaniami na temat tego, jak odczuwamy bycie w mediach społecznościowych, jakie one mają dla nas znaczenie i przede wszystkim jaki mają wpływ na nasze zachowania - powiedziała Zofia Łuczko (architekt, w latach 1983-2019 muza i menadżerka grupy Łódź Kaliska, autorka projektu "U nas nic specjalnego") w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 KULTURA społeczeństwo media społecznościowe

Drewno do budowy ołtarza Wita Stwosza pochodziło z Puszczy Niepołomickiej

Drewno dębowe, które wykorzystano do budowy ołtarza Wita Stwosza zostało pozyskane w roku 1479 w Puszczy Niepołomickiej, do takich wniosków skłaniają wyniki badań dendrochronologicznych - mówił Polskiej Agencji Prasowej prof. Jarosław Adamowicz, kierujący zespołem, który zajmował się jednym z najważniejszych gotyckich zabytków w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA NAUKA Kraków średniowiecze gotyk odkrycia i ciekawostki drzewa małopolskie

Poniatowski z Rzymu. Prof. Bender: zgromadził imponującą kolekcję dzieł sztuki

- W różnych opracowaniach próbuje się ustalić moment, kiedy Stanisław zaczął interesować się sztuką i kolekcjonerstwem. Trzeba podkreślić, że jego kolekcja dzieł sztuki starożytnej, malarstwa, a zwłaszcza kamei, była pokaźna - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, dyplomata, była dyrektor Istituto Polacco w Rzymie, wykładowczyni KUL, znawczyni kultury włoskiej). 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 KULTURA społeczeństwo

Muzeum na literę "n". Gdański NOMUS przed wielkim otwarciem

Przez pół wieku znajdowała się tu szkoła zawodowa kształcąca przyszłych stoczniowców. W latach 90. - po upadku stoczni - był tu pustostan, potem siedziba Instytutu Sztuki Wyspa. W październiku w budynku otwiera się NOMUS – nowe miejsce na mapie sztuki współczesnej w Polsce i zarazem nowy dział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA malarstwo fotografia rzeźba muzeum Gdańsk Kasia Dydo

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA malarstwo historia Polski

Biennale Wro Reverso. "Po raz pierwszy chcemy stworzyć narrację w czasie"

- Zaczynamy bardzo mocno zwracać uwagę na relacje pomiędzy rzeczami w czasie, co z czego wynika, dlaczego coś jest wcześniej, a coś później. Stąd tytuł "Miejsca zależne". A ci z państwa, którzy byli na naszej poprzedniej wystawie, wiedzą, że miała ona tytuł "Abalietas", czyli zależności/uwikłania. Trochę jest więc tak, że kontynuujemy ten temat - mówił w Dwójce Paweł Janicki, kurator Biennale Wro Reverso.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław wystawa Roch Siciński Dwójka