Polskie Radio
Section05

Tadeusz Kościuszko

Nowy Jork: na moście imienia Tadeusza Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Polonia w USA kancelaria premiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Tadeusz Kościuszko nie zmarł ani na tyfus, ani na zapalenie płuc. Nowe ustalenia badaczy

Najnowsze badania dowodzą, że dotychczasowe hipotezy dotyczące śmierci polskiego bohatera narodowego okazały się błędne. Zespół naukowców z Poznania i Wrocławia wykazał, że prawdopodobną przyczyną zgonu Tadeusza Kościuszki było zapalenie wsierdzia, spowodowane infekcją bakterią Cutibacterium acnes.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski ciekawostki odkrycia i ciekawostki NAUKA

"Kościuszkowski western". Paweł Maślona o filmie "Kos"

- Nie jest to taki film historyczny, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Bardziej jest to fantazja na temat Kościuszki, insurekcji i wszystkiego, co się działo, niż rozprawka historyczna. Jest to fantazja, ale chcemy być jak najbliżej prawdy o tym czasie - opowiada o filmie "Kos" jego reżyser Paweł Maślona. Produkcja na podstawie scenariusza Michała Zielińskiego zabierze widzów w przeddzień insurekcji kościuszkowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska film polski FILM

Cezary Harasimowicz: Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów

- Postać ordynansa Tadeusza Kościuszki jest barwnie opisana w różnych dokumentach. Pomyślałem, że on może być narratorem tej książki. Odkrywałem coraz różniejsze zdolności Kościuszki. O tej wybitnej postaci opowiada stylizowanym językiem jego ordynans, który był prostym człowiekiem - mówił na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz, autor książki "Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla".
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Cezary Harasimowicz Jakub Kukla

Tadeusz Kościuszko w Szwajcarii. "Jadę, nie mogąc zdatnie usłużyć Ojczyźnie"

W 1815 roku Tadeusz Kościuszko - naczelnik insurekcji 1794 roku - napisał do księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego: "Jadę do Szwajcarii, nie mogąc zdatnie usłużyć Ojczyźnie". Wybrał życie uchodźcy i zamieszkał w kantonie Solura u zaprzyjaźnionej rodziny Zeltnerów. Tu spędził ostatnie lata swojego życia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska HISTORIA Katarzyna Jankowska – PODCAST Szwajcaria