Polskie Radio
Section05

Tarnów

Pierwszy transport do Auschwitz. Jaką trasą szli przez Tarnów polscy więźniowie?

14 czerwca 1940 roku trasa pochodu 728 mężczyzn pod eskortą niemieckich żołnierzy wiodła przez ścisłe centrum miasta. Dzień przed transportem przeniesiono ich z miejscowego więzienia do budynku żydowskiej łaźni, gdzie poddano ich dezynfekcji. Tam też spędzili ostatnią noc przed transportem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust Żydzi

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. O Grand Prix walczy 12 polskich produkcji

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. W dniach 27 maja - 4 czerwca w jednym z najstarszych działających polskich kin, czyli otwartym w 1913 roku tarnowskim Marzeniu, o nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczy 12 pełnometrażowych filmów wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. O Konkursie Głównym Festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących w audycji "Fajny film" opowiedział dyrektor wydarzenia Tomasz Kapturkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka festiwal filmowy kino film polski

W Tarnowie odnaleziono model sarkofagu królowej Jadwigi Andegaweńskiej

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie przypadkiem dokonano niezwykłego odkrycia. W jednym z tamtejszych schowków odnaleziono model sarkofagu św. Jadwigi - królowej Polski i żony Władysława Jagiełły. Jest to pierwowzór grobowca, który możemy podziwiać w katedrze na Wawelu. Rzeźba została wykonana na początku XX wieku przez sławnego artystę Antoniego Madeyskiego. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski archeologia Wawel Jadwiga Andegaweńska Władysław Jagiełło władcy Polski średniowiecze odkrycia i ciekawostki NAUKA

Zniszczył siekierą auto "rywala". Kosztowny wybuch zazdrości 25-latka

Jak poinformowała tarnowska policja, 25-latek z woj. małopolskiego może słono zapłacić za swój atak zazdrości. Mężczyzna zniszczył za pomocą siekiery zaparkowane pod domem jego dziewczyny bmw. Był przekonany, że  auto należy do jego rywala. "Prawda okazała się zupełnie inna. Pojazd należał do… mechanika samochodowego" - czytamy w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  regiony małopolskie POLSKA policja

O krok od tragedii. Nie miała prawa jazdy, pod wpływem alkoholu wiozła kilkuletnią córkę

Tarnowscy funkcjonariusze przeprowadzili 320 kontroli, a w ich trakcie zatrzymali trzech kierowców będących pod wpływem alkoholu. Niechlubną rekordzistką okazała się 45-letnia kierująca, która w wydychanym powietrzu miała ponad 1,8 promila alkoholu. Pijana kobieta, nie mając prawa jazdy, wiozła do przedszkola swoją pięcioletnią córkę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo małopolskie regiony pijani kierowcy Radio kierowców policja

Rusza rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Tarnowie. Adamczyk: zmniejszy się poziom zagrożenia

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie rozpoczął prace nad rozbudową wałów przeciwpowodziowych rzeki Biała w Tarnowie. Prace będą prowadzone na długości prawie 13 km. To ważna część ogólnopolskiego projektu ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry i Wisły.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA małopolskie powódź ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk inwestycje infrastruktura

Tarnopol uczcił pamięć dowódcy UPA. Jest reakcja prezydenta Tarnowa

Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, miasta partnerskiego Tarnopola na Ukrainie, zapowiedział, że po konsultacji z IPN zdecyduje o reakcji na decyzję tamtejszych deputowanych o nadaniu miejskiemu stadionowi im. dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.
Zobacz więcej na temat:  UPA Wołyń historia Polski pamięć polityka historyczna dyplomacja małopolskie Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie POLSKA