Polskie Radio
Section05

Teatr Żydowski

Cyrkowy musical z Franzem Kafką w tle

Utrzymany w cyrkopunkowej stylistyce musical "Circus Kafka" to najnowsza i zarazem ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Żydowskiego. Oparta na motywach książki Remigiusza Grzeli opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych, o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat. Także ten nasz współczesny. Premiera już w czwartek, 24 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Remigiusz Grzela Franz Kafka cyrk Praga Warszawa

Szymon Szurmiej - wybitny żydowski aktor i reżyser

98 lat temu, 18 czerwca 1923 roku, urodził się w Łucku, wówczas w granicach II Rzeczpospolitej, wybitny polski aktor żydowski Szymon Szurmiej. W swoim artystycznym życiu zapisał się wieloma pamiętnymi rolami filmowymi i serialowymi, jednak chyba najważniejszym polem działania był teatr, ten na uchodźstwie, ten po powrocie do kraju i w końcu Teatr Żydowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA TEATR Żydzi Łuck Warszawa Wrocław

"Pierwiastek żydowski w naszej kulturze jest niezwykle ważny"

- Ten utwór jest refleksją, zapytaniem: jak wam się tam teraz żyje w tym niebie Icku, Rachelo, Natanie, Dwojro - mówiła w Dwójce aktorka warszawskiego Teatru Rampa Dorota Osińska, która opracowała na gitarę i wykonuje pieśń "W żydowskim niebie". Usłyszymy ją w ramach wydarzenia "Pamiętamy" - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka powstanie w getcie Monika Pilch

"Wielka postać żydowskiej sceny teatralnej" - wspomnienie Idy Kamińskiej

W 40. rocznicę śmierci wspominaliśmy sławną aktorkę teatralną i filmową oraz reżyserkę żydowskiego pochodzenia - Idę Kamińską. Była pierwszą aktorką z krajów socjalistycznych nominowaną do Oscara. Nominację za najlepszą rolę kobiecą otrzymała w 1967 za rolę sklepikarki w czechosłowackim filmie "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jana Kadara.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi aktorzy kino Joanna Sławińska

Narodowe Czytanie 2019: osiem lektur na ósmą odsłonę

Rozpoczynamy przygotowanie do Narodowego Czytania 2019, które odbędzie się 7 września 2019 roku pod hasłem "Nowele polskie". W związku z tym na antenie radiowej Jedynki przypomnieliśmy postać Henryka Rzewuskiego, autora cyklu "Pamiątek Soplicy", z którego opowiadanie "Sawa" będzie prezentowane w Ogrodzie Saskim w trakcie Narodowego Czytania. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie KULTURA MUZYKA Fryderyk Chopin Nowy Sącz Anna Stempniak Martyna Podolska Dorota Kołodziejczyk

„Kilka obcych słów po polsku”

50 lat po wydarzeniach Marca 1968 roku wcielają się w role dzieci wypędzonych z Polski. Kim są dzisiaj, gdzie zdecydowali się żyć i czy mają żal do ojczyzny rodziców? Te pytania zadają twórcy przedstawienia „Kilka obcych słów po polsku” w reżyserii Anny Smolar, które w sobotę miało premierę. Sztuka powstała we współpracy Teatru Polskiego i Teatru Żydowskiego w Warszawie. O spektaklu w audycji "Na scenie" opowiadała aktorka Joanna Rzączyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Teatr Polski w Warszawie