Polskie Radio
Section05

TEATR

Redbad Klynstra-Komarnicki: Michał Bałucki nie był wcale takim rozrywkowym autorem

- Bałuckiego poznałem jako człowieka, który oczywiście używa komedii do tego, żeby tworzyć swoje sztuki, ale takim znowu rozrywkowym pisarzem to on z mojej perspektywy nie był. Myślę, że jeśli chodzi o krytykę społeczną, którą uprawiał, to nadal jest trochę niedoceniony - mówił w Dwójce Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor i reżyser.
Zobacz więcej na temat:  dramat Michał Bałucki Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Katarzyna Hagmajer-Kwiatek spektakl Redbad Klynstra Jarosław Cymerman Dwójka KULTURA

ŁóPTA 2023 - zbliża się wielkie święto teatru amatorskiego

Z początkiem grudnia zacznie się 36. Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA 2023. Formuła festiwalu jest otwarta, a wiek aktorów nie ma znaczenia. Chodzi o dobrą zabawę, chęć sprawdzenia swoich umiejętności i wymianę doświadczeń. Nie ma też selekcji. - To zespoły same muszą się skonfrontować z tym, że decydują się przyjechać na ŁóPTĘ - mówi Gabriela Synowiec z Łódzkiego Domu Kultury. - Muszą wiedzieć, że konfrontują się z innymi grupami, z obcą publicznością i z jurorami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo teatr amatorski spektakl Marta Hoppe

"Śmierć komiwojażera". Juliusz Chrząstowski: to właściwy czas na odczytanie tego tekstu u nas

- Tu nie ma dyskusji, że jest to wielkie dzieło, natomiast jest coś takiego w odczytaniu tego tekstu czy też historii, którą opowiada, że ona rezonuje mniej albo bardziej jeśli chodzi o komentarz do rzeczywistości. Z reżyserem Remigiuszem Brzykiem mamy takie poczucie, że właśnie teraz nastały w Polsce właściwe czasy na odczytanie tego tekstu - mówił w Dwójce Juliusz Chrząstowski, odtwórca głównej roli w nowej inscenizacji słynnej sztuki "Śmierć komiwojażera".
Zobacz więcej na temat:  spektakl Łódź Jakub Kukla aktorzy premiera Dwójka Arthur Miller Juliusz Chrząstowski KULTURA

Audio-teatr na "Scenie Teatralnej Trójki" - "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz"

Audio-teatr to eksperymentalna forma, realizowana w latach 2022-2023 w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek U-Jazdowski. Pomysłodawcą cyklu, autorem scenariuszy oraz reżyserem jest współpracujący z Teatrem Polskiego Radia Tomasz Man. Doświadczenie zdobyte w radiowym teatrze postanowił wzbogacić o nowy rodzaj dźwięków, wytwarzanych przez nieoczywiste przedmioty / instrumenty / instalacje i sprawdzić, jak działa na publiczność taka szczególna forma słuchowiska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Tomasz Man pr poleca

Michał Lamża: nigdy nie miałem wątpliwości i zawsze byłem wierny muzyce

Jaką rolę odgrywają w teatrze muzyka i dźwięk: są bytem oddzielnym czy może całkowicie zintegrowanym i podporządkowanym tekstowi i temu, co się dzieje na scenie? O tym właśnie w rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiadał kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny, Michał Lamża.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA MUZYKA kompozytor komponowanie FILM

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 115. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba SZTUKA II RP PRL Xawery Dunikowski

Sfrustrowany 30-latek podsumowuje swoją artystyczną karierę, czyli musical "tik,tik… BUM!"

W warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA odbyła się właśnie premiera musicalu "tik, tik… BUM!". To pop-rockowe, kameralne przedstawienie muzyczne - obsada jest zaledwie trzyosobowa - jest poniekąd autobiograficznym dziełem Jonathana Larsona, który opisał swoje zmagania i frustracje z lat 90., kiedy zaczynał karierę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA musical Teatr Muzyczny Roma Warszawa premiera Tomasz Miara Trójka

"Albertusy" - anonimowe komedie o wiejskim inteligencie sprzed kilkuset lat

- Nazwa "albertusy" pochodzi od imienia bohatera tych dramatów. Co najmniej trzy takie teksty można znaleźć w nurcie komedii plebejskiej powstałej pod koniec XVI wieku i trwającej jeszcze na początku kolejnego stulecia - mówił w Dwójce prof. Dariusz Chemperek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek dramat pisarze i poeci literatura spektakl komedia Dwójka KULTURA Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

"Rząd 2, miejsce 4". Festiwal Era Schaeffera w warszawskiej Zachęcie

Era Schaeffera to doroczne spotkanie artystów skupiających się wokół teatralnej i muzycznej twórczości Bogusława Schaeffera. Gośćmi Konrada Szczebiota byli: Krystyna Gierłowska, organizatorka wydarzenia, Konrad Jeliński, opiekun archiwum Scharffera, prof. Artur Grabowski, specjalista z zakresu dramaturgii Bogusława Schaeffera.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Bogusław Schaeffer

"Conrad". Słuchowisko Ingmara Villqista w reżyserii autora

"Conrad" to barwny, dźwiękowy collage zdarzeń autentycznych i możliwych, jakie spotykają bohatera słuchowiska Józefa Conrada Korzeniowskiego w czasie jego bytności w Zakopanem, w dniach poprzedzających wybuch pierwszej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Ingmar Villqist Andrzej Brzoska Katarzyna Warnke Stanisław Brudny Andrzej Mastalerz Sławomir Orzechowski Aleksander Sosiński Konrad Żygadło Wojciech Melzer