Polskie Radio
Section05

TEATR

"Nic się nie stało". Grażyna Wolszczak: znakomity spektakl o piłce nożnej

- To subiektywny przegląd największych postaci piłki nożnej w reżyserii Piotra Ratajczaka - mówi w "Lecie z Radiem" w Programie 1 Polskiego Radia Grażyna Wolszczak o spektaklu "Nic się nie stało", który - jak czytamy na stronie Garnizonu Sztuki - "powstał z pasji i miłości do futbolu (...) i jest opowieścią o życiu piłkarzy, obfitującą często w dramatyczne wydarzenia".
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Lato z Radiem Lato z Radiem 2024 Grażyna Wolszczak spektakl SZTUKA

Lidia Zamkow. Wybitna reżyserka o niełatwym charakterze

- Smutną stroną tego zawodu jest jego doraźność. Poza pożółkłymi recenzjami i starymi fotografiami nic z nas nie zostaje. Jest tylko jedno miejsce, gdzie zostajemy. Miejsce intymne, irracjonalne, liryczne. Tym miejscem jest pamięć ludzka - mówiła w audycji Polskiego Radia z 1975 roku Lidia Zamkow, wybitna aktorka i reżyserka teatralna, której 106. rocznicę urodzin dziś obchodzimy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL

Ewa Skibińska: jeżeli coś robię, to obrażałabym siebie, gdybym robiła to bez pasji

– Aktorka z olbrzymim dorobkiem, sceniczną odwagą i odrobiną szaleństwa – w ten sposób swoją gościnię przedstawiły Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz. I dodały, że długo czekały na to spotkanie, gdyż Ewa Skibińska jest aktorką bardzo zajętą.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM telewizja SZTUKA Teatr Polski we Wrocławiu Teatr Powszechny w Warszawie Ewa Skibińska Krystian Lupa Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka

Zbigniew Zapasiewicz. Jego diagnoza współczesnego świata jest aktualna

- Coraz częściej widzimy lansowanie wartości ludzkich pod pozorem, że są to wartości artystyczne w wykonaniu ludzi, którzy nie spełniają żadnych kryteriów poza tym, że są modni, poza tym, że są ładni, poza tym, że nastolatki formułują ich jako swoich idoli. I to wystarczy do tego, żeby zostać "gwiazdą" - mówił Zbigniew Zapasiewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia w 1998 roku.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Zapasiewicz FILM aktorstwo film polski HISTORIA

"Polityka", czyli dla dzieci o urokach i pułpakach demokracji

"Polityka" to sztuka, który w prosty i zabawny sposób tłumaczy mechanizmy rządzenia, organizowania się ludzi jako obywateli, zalet i wad demokracji. Choć książka, na podstawie której powstał spektakl, napisana była dla młodego (w wieku od lat dziewięciu) odbiorcy, będzie ciekawa także dla widzów i trochę, i znacznie starszych. W Polskim Radiu Dzieciom gościli Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel z teatru PAPAHEMA.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam Martyna Chuderska

49 dni grania bez przerwy – wspominamy Jerzego Stuhra w "Trójce pod Księżycem"

"49 dni grania bez przerwy na kontrabasie i wokół kontrabasu" - pisał Jerzy Stuhr w książce "Ja kontra bas" w 2015 roku. Wtedy to minęło 30 lat od premiery monodramu aktora pt. "Kontrabasista", na podstawie sztuki Suskinda. Ile jeszcze razy zasiadał z tym instrumentem przez kolejne lata?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jerzy Stuhr Barbara Marcinik aktorstwo Wojciech Dorosz Maria Seweryn KULTURA FILM SZTUKA Mariusz Malec

Spektakl "Skok wzwyż" - awans społeczny w teatrze

Spektakl "Skok wzwyż" to historia oparta na motywach książki Macieja Jakubowiaka "Hanka. Opowieść o awansie". - To historia prowadzona przez trzy pokolenia. - To są proste historie, które mogą działać na scenie, bo w pewnym sensie przeglądają się w nich widzowie i widzki. Oni widzą też siebie w tych wszystkim - mówią twórcy spektaklu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo spektakl KULTURA Wojciech Rodak Marta Ojrzyńska awans

Agata Łuksza: gwiazdy teatru z XIX w. były prekursorkami paraspołecznych relacji z fanami

- Trudność badań tego typu polega przede wszystkim na braku materiałów. Praktyki fanowskie, podobnie jak szeroko rozumiana kultura popularna, nie były uważane za godne archiwizowania, w związku z czym te źródła są bardzo ograniczone. Jeśli natomiast uda się już znaleźć w prasie informacje na temat praktyk fanowskich, często mają one charakter krytyczny albo prześmiewczy - mówiła w Dwójce Agata Łuksza, autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Pilch Agata Łuksza Helena Modrzejewska Sarah Bernhardt KULTURA celebryci

Polscy naukowcy tworzą immersyjny spektakl. "Lem jest luźną inspiracją"

Zastanówmy się, jak wygląda powrót astronautów po długiej misji w kosmosie? Instytut B61 zaprasza na fascynującą podróż w głąb tego doświadczenia dzięki spektaklowi immersyjnemu "Powrót". To niezwykłe wydarzenie, łączące sztukę i naukę w niepowtarzalny sposób, odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Arquipelago na Azorach. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Świerkowski KULTURA SZTUKA kosmos

"Jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury". Znani żegnają Jerzego Stuhra

- To była jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury - tak Jerzego Stuhra wspomina aktor Jan Englert. Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, której Stuhr był rektorem, napisała, że był on "wychowawcą wielu aktorskich pokoleń, wspaniałym kolegą, serdecznym przyjacielem i opiekunem młodych twórców".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr odeszli 2024 aktor aktorstwo reżyser KULTURA FILM POLSKA

Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor miał 77 lat

Nie żyje Jerzy Stuhr, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W swoich filmach i rolach aktorskich często prezentował losy polskiego inteligenta. W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie). 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr odeszli 2024 W POLSKIM RADIU aktor aktorstwo reżyser Trójka KULTURA FILM