Polskie Radio
Section05
technologia

Kongres Impact'23. Morawiecki: Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska

- Nadzieją na stabilizację i bezpieczeństwo przez najbliższych kilka dziesięcioleci jest ponowne zjednoczenie między USA a Zachodnią Europą - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Poznaniu, gdzie rozpoczął się dwudniowy kongres gospodarczo-technologiczny Impact’23. W debatach, które zaplanowali organizatorzy weźmie udział ponad 600 prelegentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA technologia premier Mateusz Morawiecki Poznań

Inżynieria odwrotna - pozwalała "kopiować" Zachód, dziś przywraca do życia historyczne pojazdy

Klasyczna inżynieria i konstrukcja prowadzą od pomysłu i projektu do produktu finalnego. Inżynieria odwrotna to proces przestawiony o 180 stopni. W czasach PRL pozwalała "kopiować" osiągnięcia technologiczne Zachodu. Dziś przywraca do życia historyczne pojazdy. Czasami to jedyna droga, aby doprowadzić eksponat muzealny do stanu pierwotnego.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja HISTORIA kierowca kierowcy POLSKA społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochody Klasyczna technologia

Dzień Flagi RP. Marta Gajadhur o biało-czerwonych barwach na fladze Polski

- Barwy polskiej flagi narodowej zdefiniowane są w Dzienniku Ustaw z 1980 roku. Są tam podane liczbowe wartości dla koloru białego i dla koloru czerwonego oraz odchylenia możliwe dla tych barw - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Marta Gajadhur z Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polonia Dzień Flagi i Dzień Polonii flaga Politechnika Warszawska społeczeństwo technologia

Fakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

Dlaczego to właśnie technologia 5G wywołała tak wielką falę dezinformacji i potok fake newsów? A może te zjawiska dotyczyły również poprzednich generacji telefonii komórkowej? Dlaczego protestujemy przeciwko masztom, choć tak chętnie z nich korzystamy? Jakie mity na ten temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Tomański technologia sieć 5G Klub Trójki

Polska kapsułka endoskopowa. Jak będzie wyglądać diagnostyka chorób w przyszłości?

Czy nadejdzie dzień, gdy bez wychodzenia z domu i oddawania krwi będzie można się zdiagnozować? Czy polska kapsułka endoskopowa to przełom w medycynie, który zmieni jakość/prędkość diagnostyki? - Koncepcja samej kapsułki jest znana już od lat. Kwestią przy wdrażaniu jej szeroko w komercjalizację jest koszt korzystnych mikroelementów i tworzenia mikroczipów - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jan Kadzikiewicz, ekspert nowych technologii w medycynie. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zdrowie medycyna badania sztuczna inteligencja technologia społeczeństwo

Import energii elektrycznej z Ukrainy. To szansa na podniesienie bezpieczeństwa Polski

Mimo rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie, infrastrukturę dystrybucyjną i przesyłową, Ukraina w I kwartale 2023 r. utrzymała aktywną wymianę międzysystemową ze swoimi sąsiadami ze Wspólnoty Energetycznej: Mołdawią, Polską, Rumunią, Słowacją i Węgrami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse technologia powietrze energetyka infografika serwis wschodni POLSKA Ukraina elektrownia atomowa prąd wojna 2022

"Staramy się zmieniać świadomość". Małgorzata Jarosińska-Jedynak o programie Dostępność Plus

- Przez ostanie 5 lat zaangażowaliśmy ponad 17 mld złotych w różnego rodzaju inicjatywy i działania poprawiające dostępność w bardzo wielu obszarach, począwszy od kwestii edukacyjnych, ochrony zdrowia, infrastruktury, architektury, cyfryzacji czy dostępu do dóbr kultury - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo infrastruktura technologia Polskie Radio 24 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej niepełnosprawni fundusze europejskie fundusze ue

Współczesna technika i androidy. Czy robot zastąpi człowieka?

Golem - mityczna istota utworzona z gliny - literacki Frankenstein, mechaniczni ludzie w epoce pary i elektryczności, Futura - fałszywa Maria z filmu "Metropolis" z lat dwudziestych XX wieku - wreszcie pierwszy rzeczywisty robot humanoidalny, aluminiowy, ponad dwumetrowy Elektro, który ważył 118 kilogramów, chodził, liczył i znał 700 słów, zaprezentowany w maju 1939 roku podczas Targów Światowych w Nowym Jorku. Czy współczesna technika zbliżyła nas do Andrew Martina - androida z filmu "Dwustuletni człowiek"?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak technologia roboty sztuczna inteligencja NAUKA informatyka

Aplikacja mObywatel. Już wkrótce elektroniczny dowód będzie uznawany w bankach i urzędach

Coraz więcej Polaków przekonuje się do aplikacji mObywatel, która przechowuje cyfrowe wersje naszych dokumentów. Już niedługo umożliwi ona posługiwanie się na terenie naszego kraju elektronicznym dowodem osobistym na równi z tym tradycyjnym. - To kwestia kilku najbliższych miesięcy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Rychter, dyrektor Pionu Innowacji i Jakości Centralnego Ośrodka Informatyki.
Zobacz więcej na temat:  technologia społeczeństwo Roman Czejarek mObywatel

Ochrona w sklepach. Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

W sklepach, zwłaszcza w sieciach handlowych, jest coraz mniej ochroniarzy. Człowieka zastępuje nowoczesna technologia, a to zmniejsza liczbę kradzieży. Jak działa specjalny przeciwkradzieżowy zautomatyzowany system bezpieczeństwa oparty na analizie obrazu z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji? Czy tak będą wyglądały w przyszłości zabezpieczenia przed kradzieżami w każdym sklepie?
Zobacz więcej na temat:  technologia programowanie sztuczna inteligencja sklep handel kradzież społeczeństwo Roman Czejarek

Budowa mieszkań społecznych i komunalnych. Pierwsze samorządy i organizacje otrzymają dopłaty

Pierwsze samorządy i organizacje pozarządowe już niebawem otrzymają pieniądze na stworzenie nowych mieszkań o dobrym standardzie i niskim czynszu oraz miejsc w schroniskach i noclegowniach - w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota dotacji przeznaczona na ten cel w tym roku to ponad 1,65 mld zł, a wysokość bezzwrotnych dopłat może wynieść nawet 80 proc. kosztów inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel infografika społeczeństwo technologia budownictwo