Polskie Radio
Section05

technologia

Inżynieria odwrotna - pozwalała "kopiować" Zachód, dziś przywraca do życia historyczne pojazdy

Klasyczna inżynieria i konstrukcja prowadzą od pomysłu i projektu do produktu finalnego. Inżynieria odwrotna to proces przestawiony o 180 stopni. W czasach PRL pozwalała "kopiować" osiągnięcia technologiczne Zachodu. Dziś przywraca do życia historyczne pojazdy. Czasami to jedyna droga, aby doprowadzić eksponat muzealny do stanu pierwotnego.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja HISTORIA kierowca kierowcy POLSKA społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochody Klasyczna

Dzień Flagi RP. Marta Gajadhur o biało-czerwonych barwach na fladze Polski

- Barwy polskiej flagi narodowej zdefiniowane są w Dzienniku Ustaw z 1980 roku. Są tam podane liczbowe wartości dla koloru białego i dla koloru czerwonego oraz odchylenia możliwe dla tych barw - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Marta Gajadhur z Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polonia Dzień Flagi i Dzień Polonii flaga Politechnika Warszawska społeczeństwo

Fakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

Dlaczego to właśnie technologia 5G wywołała tak wielką falę dezinformacji i potok fake newsów? A może te zjawiska dotyczyły również poprzednich generacji telefonii komórkowej? Dlaczego protestujemy przeciwko masztom, choć tak chętnie z nich korzystamy? Jakie mity na ten temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Tomański sieć 5G Klub Trójki

Polska kapsułka endoskopowa. Jak będzie wyglądać diagnostyka chorób w przyszłości?

Czy nadejdzie dzień, gdy bez wychodzenia z domu i oddawania krwi będzie można się zdiagnozować? Czy polska kapsułka endoskopowa to przełom w medycynie, który zmieni jakość/prędkość diagnostyki? - Koncepcja samej kapsułki jest znana już od lat. Kwestią przy wdrażaniu jej szeroko w komercjalizację jest koszt korzystnych mikroelementów i tworzenia mikroczipów - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jan Kadzikiewicz, ekspert nowych technologii w medycynie. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zdrowie medycyna badania sztuczna inteligencja społeczeństwo

Import energii elektrycznej z Ukrainy. To szansa na podniesienie bezpieczeństwa Polski

Mimo rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie, infrastrukturę dystrybucyjną i przesyłową, Ukraina w I kwartale 2023 r. utrzymała aktywną wymianę międzysystemową ze swoimi sąsiadami ze Wspólnoty Energetycznej: Mołdawią, Polską, Rumunią, Słowacją i Węgrami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse powietrze energetyka infografika serwis wschodni POLSKA Ukraina elektrownia atomowa prąd wojna 2022

"Staramy się zmieniać świadomość". Małgorzata Jarosińska-Jedynak o programie Dostępność Plus

- Przez ostanie 5 lat zaangażowaliśmy ponad 17 mld złotych w różnego rodzaju inicjatywy i działania poprawiające dostępność w bardzo wielu obszarach, począwszy od kwestii edukacyjnych, ochrony zdrowia, infrastruktury, architektury, cyfryzacji czy dostępu do dóbr kultury - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo infrastruktura Polskie Radio 24 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej niepełnosprawni fundusze europejskie fundusze ue

Współczesna technika i androidy. Czy robot zastąpi człowieka?

Golem - mityczna istota utworzona z gliny - literacki Frankenstein, mechaniczni ludzie w epoce pary i elektryczności, Futura - fałszywa Maria z filmu "Metropolis" z lat dwudziestych XX wieku - wreszcie pierwszy rzeczywisty robot humanoidalny, aluminiowy, ponad dwumetrowy Elektro, który ważył 118 kilogramów, chodził, liczył i znał 700 słów, zaprezentowany w maju 1939 roku podczas Targów Światowych w Nowym Jorku. Czy współczesna technika zbliżyła nas do Andrew Martina - androida z filmu "Dwustuletni człowiek"?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak roboty sztuczna inteligencja NAUKA informatyka

Aplikacja mObywatel. Już wkrótce elektroniczny dowód będzie uznawany w bankach i urzędach

Coraz więcej Polaków przekonuje się do aplikacji mObywatel, która przechowuje cyfrowe wersje naszych dokumentów. Już niedługo umożliwi ona posługiwanie się na terenie naszego kraju elektronicznym dowodem osobistym na równi z tym tradycyjnym. - To kwestia kilku najbliższych miesięcy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Rychter, dyrektor Pionu Innowacji i Jakości Centralnego Ośrodka Informatyki.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Roman Czejarek mObywatel

Ochrona w sklepach. Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

W sklepach, zwłaszcza w sieciach handlowych, jest coraz mniej ochroniarzy. Człowieka zastępuje nowoczesna technologia, a to zmniejsza liczbę kradzieży. Jak działa specjalny przeciwkradzieżowy zautomatyzowany system bezpieczeństwa oparty na analizie obrazu z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji? Czy tak będą wyglądały w przyszłości zabezpieczenia przed kradzieżami w każdym sklepie?
Zobacz więcej na temat:  programowanie sztuczna inteligencja sklep handel kradzież społeczeństwo Roman Czejarek

Budowa mieszkań społecznych i komunalnych. Pierwsze samorządy i organizacje otrzymają dopłaty

Pierwsze samorządy i organizacje pozarządowe już niebawem otrzymają pieniądze na stworzenie nowych mieszkań o dobrym standardzie i niskim czynszu oraz miejsc w schroniskach i noclegowniach - w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota dotacji przeznaczona na ten cel w tym roku to ponad 1,65 mld zł, a wysokość bezzwrotnych dopłat może wynieść nawet 80 proc. kosztów inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel infografika społeczeństwo budownictwo

Elektryczne ciężarówki emitują o 63 proc. mniej gazów cieplarnianych niż diesle

Nowe badanie porównujące emisje gazów cieplarnianych w całym cyklu życia elektrycznych, wodorowych, napędzanych gazem ziemnym i olejem napędowym samochodów ciężarowych i autobusów w Europie wskazuje, że modele z napędem elektrycznym mogą zapewnić największe redukcje emisji gazów cieplarnianych, nawet przy wykorzystaniu przeciętnej unijnej sieci elektroenergetycznej, która nie jest w pełni odnawialna.
Zobacz więcej na temat:  samochody elektryczne samochody hybrydowe samochody technologie ŚWIAT POLSKA kierowcy motoryzacja Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ akumulator bateria baterie