Polskie Radio
Section05

technologia

2/3 Polaków oczekuje od samochodu elektrycznego zasięgu powyżej 400 km

- Dwie trzecie badanych Polaków oczekuje od samochodu elektrycznego zasięgu powyżej 400 km - wskazano w raporcie firmy doradczej Deloitte. Dodano, że co trzeci Polak gotowy jest czekać do 20 minut na naładowanie pojazdu od zera do 80 proc. za pomocą publicznej stacji ładowania.
Zobacz więcej na temat:  samochody elektryczne samochody hybrydowe samochody technologie ŚWIAT POLSKA kierowcy motoryzacja Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

Sprzedaż częstotliwości 5G. "Priorytetem powinno być bezpieczeństwo, nie zyski"

Przy sprzedaży częstotliwości na potrzeby sieci 5G priorytetem powinno być bezpieczeństwo, a nie zyski - wynika ze stanowiska Związku Cyfrowa Polska. Cena wywoławcza każdego bloku częstotliwości wynosi 450 mln zł. Do wtorku trwały konsultacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczące sprzedaży częstotliwości na potrzeby sieci 5G.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja sieć 5G przetarg infrastruktura infrastruktura krytyczna

Szczecin: Otwarto motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji

Symulator jazdy po środkach odurzających, mikrosamochód Smyk i stanowisko pozwalające poczuć zderzenie pojazdów w ruchu znalazły się w interaktywnym motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Nowa przestrzeń została w środę udostępniona zwiedzającym.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy motoryzacja samochody HISTORIA POLSKA ŚWIAT marka Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców ford legendy Klasyczna historie HISTORIA

Sieć 5G w branży moto!

Sieć 5G zrewolucjonizuje nasze życie. Wokół nowej technologii narosły mity, które powodują u ludzi wiele obaw. Dziś przyglądamy się temu systemowi w odniesieniu do branży automotive oraz sektora transportu publicznego i przewozu towarów. Czy jest się czego obawiać?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo motoryzacja kierowca kierowcy Polskie Radio Kierowców technologie 5G bezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w chmurze bezpieczeństwo w internecie bezpieczeństwo na drodze cyberbezpieczeństwo ŚWIAT nowe technologie

Ułatwienie czy problem - jak rozwój technologii wpływa na nasze życie?

Za rozwojem technologii stoi wizja ułatwienia nam życia. Powstające urządzenia, aplikacje i systemy w większym lub mniejszym stopniu wpływają na naszą codzienność i doskonalenie naszych umiejętności. Jednocześnie jednak działają też na naszą psychikę i samopoczucie. Czy dzięki technologii faktycznie żyje nam się lepiej?
Zobacz więcej na temat:  Trójka technologie gry gry komputerowe Witold Lazar Józef Niewiarowski

Widmo blackoutu we Francji, krytyczna sytuacja w Szwecji. Europa pogrążona w kryzysie energetycznym

Emmanuel Macron ostrzega Francuzów, że możliwe są nagłe przerwy w dostawach prądu. Zaznacza jednak przy tym, że sytuacja jest poważna, ale nie można siać paniki. Szwedzkie władze przyznają z kolei wprost, że kraj znalazł się w krytycznym punkcie i może dojść do odłączenia niektórych gospodarstw domowych od sieci. Pokazujemy, jak inne kraje walczą z kryzysem wywołanym przez Putina.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse powietrze energetyka ETS Szwecja Francja prąd

Co w nauce piszczy? Przegląd nowych technologii

Nowe technologie mają za zadanie ułatwiać, albo też umilać nam życie. Często słyszymy o nowych urządzeniach, programach i aplikacjach stworzonych przez ekspertów. Sami też korzystamy na przykład ze smartfonów i Internetu. Jak one właściwie działają? O to w "Jedynce Dzieciom" zapytaliśmy Patryka Bartoszewskiego, który przy okazji opowiedział też o sztuce nagrywania i montowania dźwięku.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska technologie smartfony dzieci

Rośnie liczba ataków hakerskich. Wiceminister Małecki: rodzime rozwiązania cyfrowe są dla nas szczególnie ważne

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba ataków hakerskich zarówno na konta osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji publicznych zwiększyła się wielokrotnie. Cyberatak na urząd może wzbudzić poczucie zagrożenia i zniechęcać do usług cyfrowych. W sytuacji zagrożenia wojennego rodzime rozwiązania cyfrowe są szczególnie ważne, bo pozwalają rozwijać suwerenność cybernetyczną - stwierdził wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberbezpieczeństwo przemysł 4.0 bezpieczeństwo danych cyberprzestępczość haker Ministerstwo Aktywów Państwowych