Polskie Radio
Section05

Tomasz Obertyn

Premiera utworu powstałego w ramach spotkań grupy artystycznej KOLD

Albert Karch opowiedział w audycji o grupie artystycznej KOLD (Kompozytorzy Organizują Liczne Działania) i jej działalności w ramach "SKS-ów", czyli Spontanicznych Kompozytorskich Spotkań, podczas których prezentowane są szkice i pomysły na utwory. Jednym z efektów tych spotkań jest utwór "Illume", o którym mówiła jego twórczyni Jagoda Stanicka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Poranek Dwójki MUZYKA kompozycja

Wspomnienie: Koncert z 18.04.2010 przypominał liturgię

- Nigdy nie spotkałam się z taką ciszą, która panowała wtedy na widowni. To przejęcie, potrzeba oczyszczenia, zamknięcia jakiegoś rozdziału, była przemożna. Po ostatnim dźwięku "Symfonii pieśni żałosnych" nastąpiła katartyczna, kilkunastosekundowa cisza - wspominała koncert "W hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej" Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Katyń Małgorzata Małaszko Dwójka

Jerzy Rohoziński o zbrodni katyńskiej: "Sowieci wiedzieli, że nie pójdą na kompromisy"

- Beria stwierdza, że to są wszystko "zapiekli wrogowie władzy radzieckiej", którzy nie rokują żadnej nadziei na poprawę. W żaden sposób nie dadzą się zsowietyzować, w żaden sposób nie przyczynią się do powstania nowego tworu podporządkowanego władzy sowieckiej - komentował notatkę, która zainicjowała mord na polskich oficerach i inteligentach, dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska ZSRR inteligencja Poranek Dwójki Dwójka

Decyzja o odbudowie Warszawy wcale nie była oczywista

- W styczniu 1945 roku miasto było tak straszliwie zniszczone, że zastanawiano się, czy je odbudowywać. Chciano przenieść stolicę do Łodzi. Myślę, że tu już od początku rola warszawiaków była ogromna, bo po prostu natychmiast zaczęli wracać do swojego miasta, w te ruiny - mówiła w Dwójce Katarzyna Madoń-Mitzner ze stołecznego Domu Spotkań z Historią.
Zobacz więcej na temat:  Dom Spotkań z Historią 1945 Warszawa Dwójka HISTORIA KULTURA

Krystyna Stańko: zaufałam Krzysztofowi Herdzinowi w stu procentach

- Gdy pojawiła się propozycja Filharmonii w Szczecinie, na początku trochę zaniemówiłam. Zaczęłam myśleć, kto by mógł to zaaranżować i jako pierwszy do głowy przyszedł mi Krzysztof Herdzin. Problem polegał tylko na tym, czy będzie miał czas i ochotę, żeby to zrobić. Okazało się, że tak i dalej wszystko poszło już gładko - mówiła w "Poranku Dwójki" wokalistka jazzowa o płycie "Aquarius The Orchestral Session".
Zobacz więcej na temat:  Jazz płyta Dwójka

Wystawa "Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich lat 1945-1989"

- To był okres, kiedy architektura była ściśle związana z przemianami politycznymi. Można to powiedzieć o każdej epoce, ale w drugiej połowie XX wieku widać to szczególnie dobrze. I to jest wspólne dla tych czterech krajów - mówiła w Dwójce Anna Cymer, kuratorka wystawy, przedstawiającej przemiany w architekturze w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech.
Zobacz więcej na temat:  wystawa architektura KULTURA

Michał Klauza: to pierwsze nagranie mszy Moniuszki z orkiestrą symfoniczną

- Ojciec opery narodowej, jak określa się Stanisława Moniuszkę, jest również twórcą ogromnej ilości utworów sakralnych, o czym mało kto wie. Dzięki PWM pojawia się coraz więcej materiałów, dlatego udało nam się nagrać płytę z trzema mszami - mówił w Dwójce o premierze najnowszej płyty "Stanisław Moniuszko - Msze" dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Michał Klauza.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko płyta MUZYKA KULTURA Michał Klauza