Polskie Radio
Section05

transformacja ustrojowa

Eksperci: pomoc Polski w odbudowie Ukrainy ułatwi jej akcesję do UE

Polscy przedsiębiorcy i instytucje państwa przygotowują strategie angażowania się w gospodarkę Ukrainy i prowadzenie tam po wojnie swoich biznesów np. w sektorze budowlanym, w przetwórstwie czy energetyce. Ważne są ułatwienia prawne, jakie wprowadziła Ukraina dla polskiego biznesu, choć musi jeszcze wykonać spory wysiłek legislacyjny zbliżający ją w tym obszarze do państw UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie odbudowa PKO BP

Transformacja ustrojowa w polskiej kinematografii. Komentarz Bronisława Wildsteina

- Nie doczekaliśmy się filmowej opowieści o tamtych czasach. Być może dlatego, że to wymaga czasu, dystansu. Ale mam wrażenie, że tego brakuje w polskim kinie. Poza brakiem dystansu jest też pewna presja. Nasi filmowcy są odważni kiedy mają portretować wiejską chciwość, żądzę pieniądza czy nietolerancję na polskiej prowincji - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. 
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein

"Duchologia polska" - podróż do czasów transformacji

- Okres późnych lat 80. i wczesnych 90. był szalenie ciekawy, bo wiele się działo. Wydawało mi się, że życie codzienne tamtego czasu było słabo udokumentowane, stąd najpierw pojawiła się strona, a teraz książka na ten temat, zatytułowana "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji" - mówi w Czwórce Olga Drenda, etnolog, pisarka i dziennikarka.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek PRL lata 80 lata 90 historia Polski

Przemiany polityczne 1989 roku. Andrzej Słowik: pozorne przekazanie władzy przez komunistów

- Tuż po "okrągłym stole" i po tych wyborach okazało się jakie były cele: oddać pozornie władzę polityczną, a przejąć gospodarczą, a także zachować w dyspozycji ludzi z dawnych służb. Chodziło o to, aby dalej ci sami ludzie decydowali, w którym kierunku będzie szła Polska - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Słowik, działacz opozycji antykomunistycznej w czasie PRL. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski polityka

Wczoraj i jutro lubelskich osiedli. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

Bardziej przypomina mieszkanie niż tradycyjne muzeum. Można w nim znaleźć dokumenty pamiętające lata 40. ubiegłego wieku, gazety z okresu PRL i przedmioty codziennego użytku, które niegdyś służyły całym społecznościom. W Lublinie działa Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, dla którego osiedla powojennego Lublina to wspólny trzon tożsamości czterech pokoleń mieszkańców miasta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Lublin mieszkanie muzeum PRL społeczeństwo

Polska Johna Borrella. „Kania Lodge na Kaszubach stała się moim domem”

„Na Kaszuby przyjechałem z żoną, Polką, którą poznałem w Afryce. Jej rodzice mieli domek nad jeziorem Białym. Zauroczyło mnie to miejsce. Piękno przyrody, przestrzeń, cisza. Pracowałem jako korespondent wojenny, ponad dwadzieścia lat patrzyłem na krzywdę ludzi, mieszkałem w hotelach. To było wymarzone miejsce, żeby osiąść, zbudować dom i zająć się zawodowo czymś nowym” - opowiada John Borrell.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Nowa Zelandia POLSKA Kaszuby turystyka wakacje 2021 biznes biznes za granicą kuchnia polska Małgorzata Frydrych

Złudna sielanka przedmieść

- Nasz sposób zamieszkiwania łączy się z mechanizmami globalnymi, państwowymi, czy wreszcie regionalnymi na poziomie organizacji przestrzeni, mechanizmów finansowych i systemu planowania. To wszystko konstruuje precyzyjny model, w którym wydaje nam się, że podążamy za swoim idealnym miejscem zamieszkania - mówiła w Dwójce Dorota Leśniak-Rychlak, autorka książki "Jesteśmy wreszcie we własnym domu".
Zobacz więcej na temat:  nieruchomości Dwójka mieszkanie deweloper STYL ŻYCIA

"Dzika rzecz". Muzyczny underground w latach transformacji". Zachwyt wolnością

- Przyjąłem klucz, żeby pisać o zjawiskach, które wówczas były czymś nowoczesnym w polskich realiach i czymś, co możemy nazwać transgresyjnym, przekraczającym pewne istniejące do tej pory granice, zarówno mentalne, jak i te w świecie zewnętrznym - opowiadał dziennikarz i krytyk muzyczny Rafał Księżyk, autor książki "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja w latach 1989-1993".
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Rock Rafał Księżyk Bartek Chaciński Dwójka

4 czerwca 1989 roku – czym wtedy żyli Polacy?

Niedziela 4 czerwca 1989 roku – tego dnia w samo południe odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce. Co oprócz tego działo się w naszym kraju 31 lat temu? Jakie firmy grano w kinach, jakiej muzyki się słuchało? Jakie ubrania były w modzie? W podróż do przeszłości zabrała nas nasza reporterka Izabela Woźniak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Izabela Woźniak Marcin Łukawski wybory w Polsce Solidarność Piotr Stelmach

PODSUMOWANIE ROKU Rocznice i wydarzenia - historyczne podsumowanie roku 2019

W 2019 roku Polacy upamiętnili szereg wydarzeń historycznych. Wśród nich szczególną rolę odegrały uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. Warszawa gościła w tych dniach przedstawicieli kilkunastu państw świata. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA rocznica II wojna światowa Rzeczpospolita Jan Paweł II Powstanie Warszawskie Monte Cassino Holandia Powstanie Styczniowe Anna Walentynowicz Jerzy Popiełuszko Kornel Morawiecki Jan Olszewski Karol Modzelewski Śląsk Górny