Polskie Radio
Section05

Trójka

"Ludzie". Michał Książek o biodróżach, perspektywie nieantropocentrycznej i dzikiej przyrodzie w metropolii

W szparach między płytami chodnikowymi rosną ciekawe trawy i kwiaty, żyją niezwykłe organizmy, na sygnalizatorze świetlnym przy przejściu dla pieszych w najbardziej ruchliwym miejscu Warszawy sikorki założyły gniazdo i doskonale sobie radzą. Na Pałacu Kultury i Nauki rośnie ponad 10 różnych rodzajów roślin, mieszkają ptaki, m.in. sokoły… To wszystko w swojej książce "Atlas dziur i szczelin" opisał Michał Książek, pisarz, poeta, ekolog, gość Michała Nogasia w audycji "Ludzie".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia owady rośliny miasto biologia ludzie zwierzęta Michał Nogaś Michał Książek

Puszcza Białowieska – cud natury będący przedmiotem sporów

Puszcza Białowieska to unikat na skalę europejską. Ten pradawny las istniał, zanim na tych terenach pojawili się pierwsi ludzie. – To niedościgniony ideał, do którego wzdycha cała Europa, bo taki las chciałaby u siebie mieć – mówi Adam Robiński, pisarz i dziennikarz, który od lat zajmuje się eksploracją tego, co dzieje się na styku między przyrodą a sztuką.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska reportaż Puszcza Białowieska przyroda natura ochrona przyrody Białowieża Adam Robiński

Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor miał 77 lat

Nie żyje Jerzy Stuhr, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W swoich filmach i rolach aktorskich często prezentował losy polskiego inteligenta. W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie). 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr odeszli 2024 W POLSKIM RADIU aktor aktorstwo reżyser KULTURA FILM TEATR

Za sukcesami polskiej literatury za granicą i zagranicznej w Polsce stoją tłumacze. Czy AI ich zastąpi?

W literaturze tłumacz okazuje się kimś niezwykle ważnym, chociaż wciąż często niedocenianym, niedostrzeganym wręcz. A przecież to właśnie za sprawą znakomitych, by nie powiedzieć: wybitnych, tłumaczeń wielki sukces w Polsce odniosły m.in. "Kubuś Puchatek", literatura iberoamerykańska czy seria o Harrym Potterze. Jednak ostatnio coraz częściej pojawia się kwestia używania AI do tłumaczeń. Czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy? O tym m.in. rozmawia się na Festiwalu Góry Literatury, którego Trójka jest patronem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA powieść tłumaczenie tłumacz Festiwal Góry Literatury Józef Niewiarowski Robert Grzędowski

Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?

Ubrania z tworzyw sztucznych to prawdziwe przekleństwo: na świecie co roku produkuje się ok. 100 mln ton odzieży. Z tego ponad 90 mln ton (!) trafia na wysypisko i są to całkowicie nowe ubrania, których nie sprzedano. A przecież dochodzą do tego także stare, zużyte ubrania. Co zrobić z tym nadmiarem tekstyliów? Za sprawą polskich naukowców w tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA odzież z recyklingu odzież recycling recykling ubrania ekologia śmieci Monika Suszek

Uwaga, oszuści nie mają urlopu! Na co uważać podczas wakacji, by nie dać się oszukać?

Sezon wakacyjny w pełni: niektórzy już cieszą się wypoczynkiem, inni dopiero się do niego szykują. Jednak należy pamiętać, że lato nie jest bynajmniej sezonem urlopowym dla oszustów. Ba, dla nich to doskonała okazja, by zarobić. Na co uważać, jak nie dać zrobić się w balona i nie stracić pieniędzy w czasie wakacji?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wakacje urlop oszustwo Aleksandra Dobieszewska Robert Grzędowski podróże hotel

Walka z odrzuceniem wśród rówieśników. "Sytuacja tych dzieci jest trudna"

- Temat jest trudny, ale sytuacja tych dzieci jest niezwykle trudna. To są dzieci zagubione, bezradne, nie wiedzą, co począć. A bardzo często jest tak, że ta przemoc rówieśnicza nie wynika z jakichś złych intencji kolegów i koleżanek - mówi Joanna Roguska-Berdyn z wydawnictwa Pointa. Jego nakładem wydano książki opisujące sytuacje dzieci zmagających się z odrzuceniem i przemocą ze strony rówieśników. Gościni "Zagadkowej Niedzieli" prowadzi jednocześnie działania na rzecz pomocy skrzywdzonym w ten sposób najmłodszym.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk społeczeństwo odrzucenie przemoc