Polskie Radio
Section05

Trójka

"Zapis socjologiczny" - unikatowy cykl fotograficzny Zofii Rydet

Cykl "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet to blisko 20 tys. zdjęć wykonanych w latach 1978-1997 w ponad stu miejscowościach: głównie na Podhalu, Górnym Śląsku i Suwalszczyźnie. Prace nad zbiorem autorka zaczęła, mając 67 lat. W 2024 roku dzieło fotografki zostało wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata; o jego unikatowości rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Obszańska Zofia Rydet KULTURA socjologia fotografia UNESCO Klub Trójki

Najstarszy maturzysta w Polsce – premierowy reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Józef Peruga jest skromny, ale ma poczucie humoru. Ostatnio zaskoczył nie tylko mieszkańców Kalisza, ale i całej Polski: przystąpił do egzaminu dojrzałości... w wieku 85 lat! To sprawia, że jest najstarszym tegorocznym maturzystą. Egzaminy ustne już zdał, a 9 lipca pozna wyniki egzaminów pisemnych.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż matura maturzyści seniorzy pr poleca Kalisz

Tomasz Kot. Znany aktor zdradza, w jakich nowych filmach wkrótce go zobaczymy

Tomasz Kot należy do największych gwiazd polskiego kina, wystarczy wspomnieć choćby "Bogów" (2014) czy nominowaną do Oscara "Zimną wojnę" (2018). Ostatnio mogliśmy go oglądać w przebojowej "Akademii pana Kleksa", a kolejne filmy już niedługo wejdą na ekrany. I to o nich aktor opowiada w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Tomasz Kot Akademia Pana Kleksa Jan Brzechwa jerzy kulej janusz chabior Ryszard Jaźwiński

Ukraińcy w Polsce i fake newsy rozpowszechniane przez Rosję

Ponad 3 miliony w szczytowym momencie, teraz grubo ponad milion. Ukraińcy w Polsce to od wybuchu pełnoskalowej wojny z Rosją silna społeczność, która na stałe już wrosła w krajobraz naszych miast i miejscowości. Niestety od początku exodusu w 2022 roku, kiedy to Polacy wyciągnęli pomocną dłoń i przyjęli bezprecedensową liczbę uchodźców zza wschodniej granicy, Rosja nie ustaje w kolportowaniu licznych fake newsów na temat Ukraińców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Monika Suszek fake news

Urlop idealny - jak powinien wyglądać? "To zależy od tego, czego potrzebujemy"

Sezon urlopowy rozpoczął się na dobre. Nie zawsze jednak wracamy z wakacyjnego wyjazdu wypoczęci i zregenerowani. Na to, jak idealny i pomocny urlop powinien wyglądać, wpływają nasze potrzeby. - Czasami nawet wypad weekendowy może nam naładować akumulatory - zwraca uwagę dr Beata Rajba, psycholożka z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski urlop wypoczynek praca

USA i Biały Dom z perspektywy Marka Wałkuskiego. "To fascynujący kraj"

Swoją pracę jako przewodniczący White House Foreign Press Group rozpoczyna Marek Wałkuski. Będzie szefem stowarzyszenia korespondentów zagranicznych akredytowanych przy Białym Domu. Od ponad dwóch dekad jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Gdy wyjeżdżał z Polski, słuchacze Trójki płakali - kończyły się jego kultowe poranki. Jak odnalazł się w Ameryce? Jak wygląda jego praca? Czy wszystkie pokoje Białego Domu - wraz z Gabinetem Owalnym - stoją przed nim otworem? I jacy są prywatnie najpotężniejsi ludzie świata?
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś Marek Wałkuski USA Stany Zjednoczone Biały Dom

Leszczyna o liście do Ziobry: PiS powinno stracić subwencję

- Dziwi mnie to, że Kaczyński nie napisał do Ziobry, żeby w ogóle nie traktował Funduszu Sprawiedliwości jako swoich partyjnych pieniędzy, ale żeby nie robić tego w trakcie kampanii, bo to może zaszkodzić - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jej zdaniem, partia Jarosława Kaczyńskiego powinna stracić subwencję za wykorzystywanie Funduszu Sprawiedliwości do celów partyjnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Renata Grochal Izabela Leszczyna polityka Fundusz Sprawiedliwości Prawo i Sprawiedliwość rozliczenia

FINA. Nowe otwarcie. Tomasz Kolankiewicz mówi o planach i priorytetach swojej dyrekcji

Niespełna dwa tygodnie temu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Tomasza Kolankiewicza na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Jego kadencja potrwa pięć lat. Jakie ma on plany na ten czas, co stawia na pierwszym miejscu?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM filmoteka narodowa FINA Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny kinematografia Tomasz Kolankiewicz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego archiwum Katarzyna Borowiecka

Dlaczego nie powstają kolejne parki narodowe? Czemu Polska głosowała przeciw Nature Restoration Law?

Ponad 20 lat minęło od utworzenia w Polsce ostatniego parku narodowego. Dlaczego tak dużo i co się za tym kryje? Na czym polega niedawno przyjęte przez Unię Europejską rozporządzenie Nature Restoration Law, któremu Polska się sprzeciwiła? O tym ze swoją gościnią rozmawiała Paulina Górska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia park narodowy Nature Restoration Law Unia Europejska klimat Paulina Górska