Polskie Radio
Section05

Trójka

Nieśmiertelna siła zapachu, czyli jakiej wody kolońskiej używał Napoleon?

Kiedy mówimy "perfumy", natychmiastowym skojarzeniem jest Francja, a dokładnie – Prowansja. Nic dziwnego, gdyż to właśnie ten region przez wieki był zapachowym centrum świata. Od kilkunastu lat to się powoli zmienia, choć oczywiście tradycja pozostała. O zapachach, ich alchemii i chemii opowiadała gościni audycji Martyny Matwiejuk.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA perfumy zapach Francja Prowansja Niemcy Szwajcaria Japonia Włochy chemia Martyna Matwiejuk

Nowy kandydat w wyborach prezydenckich na Islandii: o głosy powalczy… lodowiec Snæfellsjökull.

Lodowiec Snæfellsjökull został zgłoszony do wyborów prezydenckich na Islandii, które odbędą się 1 czerwca. Jest to możliwe dzięki temu, że lodowiec posiada osobowość prawną i właściwie spełnia wszystkie konieczne warunki, by zostać kandydatem na prezydenta. Teraz trwa zbieranie podpisów, których potrzeba 1500. Termin mija 26 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Islandia STYL ŻYCIA wybory prezydenckie kandydaci lodowiec Kanada Michał Strzałkowski Krzysztof Łoniewski

Politycy o aborcji. "Prawo kobiet" vs. "prawo do życia"

W programie "Śniadanie w Trójce" tematem rozmowy była m.in. liberalizacja prawa aborcyjnego, nad którą debatował Sejm. Gośćmi audycji byli: Aleksandra Gajewska (KO), Marcin Horała (PiS), Barbara Oliwiecka (Polska 2050 - Trzecia Droga), Joanna Scheuring-Wielgus  (Lewica), Przemysław Wipler (Konfederacja) oraz Stanisław Żaryn z Kancelarii Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Sejm polityka Renata Grochal Aleksandra Gajewska Marcin Horała

Proszek zamiast kotleta? Oczywiście! Zbilansowane, zdrowe i łatwe do przygotowania

Trzeba iść z duchem czasów: zbilansowane posiłki w proszku "ready to eat" ("gotowy do zjedzenia") mogą być doskonałym zamiennikiem normalnej porcji jedzenia. Są szybkie do przygotowania, dobrze skomponowane, pozbawione chemicznych ulepszaczy. Nie powinny jednak zastępować normalnej diety: mogą być jej uzupełnieniem, bądź, czasami, posiłkiem zastępczym, kiedy np. nie mamy czasu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie zdrowie dieta odchudzanie Krzysztof Łoniewski

Marcin Januszkiewicz: myślę, że mógłbym z powodzeniem zagrać na Broadwayu

- Łączę te dwie rzeczy na scenie: muzykę i aktorstwo. Chociaż to są dla mnie kompletnie inne światy - mówi Marcin Januszkiewicz. Aktor, reżyser i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie regularnie występuje na wielu scenach w Polsce; publiczność doceniła go za występy w spektaklach i musicalach, ale również za muzyczne projekty, gdzie brał na warsztat m.in. teksty Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Marcin Januszkiewicz aktorstwo

Wojtek Mazolewski: Trudno zaakceptować wojny dookoła nas

- To się zaczęło w momencie moich rozmów z Marcinem Maseckim i innymi muzykami o tym, że chcielibyśmy się spotkać i pograć muzykę, razem wyrażając to, co czujemy w przestrzeni. A wydaje mi się, że jedną z rzeczy, która jest bardzo trudna do zaakceptowania, jest to, że w XXI wieku powracają dookoła nas wojny - mówi Wojtek Mazolewski. Pomysł przekształcił się w album "Music for Peace" i koncert w warszawskim SPATiF-ie, który zainicjuje zbiórkę charytatywną.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz Jazz Wojtek Mazolewski muzyka rozrywkowa wojna na Ukrainie akcja charytatywna

Joanna Jóźwik: jestem zadowolona z tego, jak potoczyła się moja kariera

Joanna Jóźwik jest jedną z najbardziej lubianych polskich biegaczek. Pięciokrotna mistrzyni Polski i trzykrotna medalistka mistrzostw Europy. Często uśmiechnięta, często też wzruszona, bo jest kobietą bardzo emocjonalną. Świetna rozmówczyni. Rok temu zakończyła karierę zawodniczą, a w kolejnej odsłonie cyklu "Ludzie" opowiedziała między innymi o emocjach z tym związanych.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Zawioła aktywność aktywność fizyczna trening

Prokuratorskie śledztwo ws. radiopasji dzieciaków z podwórka. Nagradzany reportaż sprzed ćwierć wieku

"Zawód na czasie": reportaż z 1999 roku autorstwa Marii Blimel i Wandy Wasilewskiej. Bohaterem jest 11-letni wówczas Tomek Puchalski z Gniezna. Pasjonujący się radiem chłopiec nadawał na żywo program dla matki i sąsiadów. Ponieważ było to nielegalne, sprawą zajął się prokurator... Reportaż dostał nagrodę Premios Ondas w Barcelonie w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca radio Gniezno Maria Blimel Wanda Wasilewska prokuratura