Polskie Radio
Section05

turystyka

City break w mieście zakochanych. Paryż na weekend

Romantyczne, malownicze uliczki, Luwr, wieża Eiffla, tajemnice cmentarze to oczywiste atrakcje, którymi przyciąga stolica Francji. A jak się tam dostać, z którego z trzech lotnisk w centrum Paryża znajdziemy się najszybciej i czy warto tam wypożyczyć samochód by zwiedzać efektywniej?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz Francja Paryż podróże Podróże z Czwórką city break podróże zagraniczne wieża Eiffla Luwr

Dorota Szparaga. Samotność podróżniczki

- Poszukuję dzikich szlaków, na których prawie jeszcze nikogo nie było. Lubię wyzwania i trudności, bo to one mnie rozwijają - mówi Dorota Szparaga, pionierka w pokonywaniu długodystansowych górskich szlaków solo. W Czwórce dzieli się z nami swoją niezwykłą historią. Mówi o tym, jak to jest przemierzać w pojedynkę dzikie rejony Kaukazu, znajdując przy tym drogę ku wewnętrznej przemianie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek podróże samotność

Podróże Czejarka. Eliksir młodości oraz przepis na niewidzialność czyli UFO na Śnieżce. Obserwatorium IMGW

Przyznam szczerze, że aż tylu niespodzianek na tak dużej wysokości się nie spodziewałem. Najwyższej i najdłużej działające obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce czyli słynne trzy spodki na Śnieżce, 1603 metry nad poziomem morza! Co skrywają w środku, do którego turystom wstęp jest surowo wzbroniony? Co robi tu kotka Śnieżka i dlaczego rozumie po Czesku? Kto i po co wszedł na szczyt z prawdziwą... hodowlaną świnią!? Siedmiu mężczyzn, jedna pralka, wspólna kuchnia i łazienka. Zmiany na dyżurach co 10 dni. Do tego niezwykła historia poszukiwaczy eliksiru wiecznej młodości oraz przepis na maść zapewniającą całkowitą niewidzialność. I czarownica na miotle! Tak! Tu, a nie w Górach Świętokrzyskich. Podcast Podróże Czejarka nr 176, video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy. Zapraszam.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek podróże

Podróże Czejarka. Zapora, drewniany kościół, Goethe i pies Alfreda Miodowicza. Sekrety Karpacza

Przewodnicy mówią, że tu każdy kamień kryje swoją zagadkę i mają dużo racji. Jakie sekrety skrywa Karpacz, który nagle stał się tak modny i zabrał Krynicy prestiżowe forum ekonomiczne? Czemu przyjeżdża tu dziś tylu Czechów? Zapraszam na wyprawę. Będzie słynna zapora, która sprawdziła się znów w czasie ostatniej powodzi. Będzie drewniany kościół sprzed tysiąca lat ściągnięty tu z dalekiej Norwegii oraz deski z łodzi wikingów jako filary świątyni. Porozmawiamy o rachunkach za piwo z ziemniaczkami jakie płacił słynny poeta Jonann Wolfgang Goethe oraz o szynce, którą karmił swojego psa Alfred Miodowicz, przewodniczący komunistycznego OPZZ. Historie o tym przebiły nawet opowieść o pobycie w Karpaczu żony I Sekretarza czyli Stanisławy Gierkowej. Podcast Podróże Czejarka nr 175, video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy. Zapraszam.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek podróże

POLSKIE RADIO 24 Nowa opłata turystyczna i protest. Zapłacić mają wszyscy

Ministerstwo Sportu i Turystyki pracuje nad opłatą turystyczną. Będą nią objęci wszyscy turyści korzystający z noclegów w kraju. Sprzeciw wyraziło kilkanaście firm i organizacji z branży. - Chcą równości w opodatkowaniu. Bo teraz problemem jest wynajem krótkoterminowy, gdzie wiele osób działa w szarej strefie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Kamieński, biegły sądowy w zakresie turystyki.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo podróże opłaty POLSKA

Najmłodsza Polka, która zdobyła himalajski ośmiotysięcznik

- Podczas wejścia na szczyt Manaslu myślałam, że będę płakać ze wzruszenia, a byłam zła - mówi Zoja Skubis, najmłodsza Polka, która wspięła się na wierzchołek ośmiotysięcznika. W "Audycji sportowej" na antenie Czwórki podróżniczka opowiedziała o swojej wyprawie i wyjaśniła, dlaczego chce zdobywać najwyższe góry świata.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką wspinaczka Himalaje góry aktywność fizyczna Zoja Skubis Karina Terzoni

Aleksander Janowski. "Przez poznanie kraju do jego ukochania"

Podróże krajoznawcze pociągiem, samochodem, rowerem lub na piechotę to dziś jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Jednak nie zawsze tak było. Polski ruch turystyczny rozwinął się za sprawą Aleksandra Janowskiego, który dostrzegł w nim nie tylko możliwość zwiedzania różnych regionów kraju, ale także drogę krzewienia miłości do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski niepodległość