Polskie Radio
Section05

Władysław Łokietek

Koronacje w dawnej Polsce. "Namaszczenie rąk, piersi i barku", pielgrzymka na Skałkę

Koronacja Karola III – która będzie przebiegała w niezwykle uroczysty, oparty na kilkusetletniej tradycji sposób – stanowi dobrą okazję do przyjrzenia się, jak wyglądały przed wiekami koronacje polskich władców. Opowieść o tych ceremoniałach jest intrygująca, zwłaszcza że jej początki giną w pomroce dziejów.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry Władysław Jagiełło Kraków Gniezno chrześcijaństwo koronacja Wawel Jan Długosz średniowiecze

Polityka wschodnia ojca i syna: Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego

Po prawie dwustu latach rozbicia dzielnicowego, mimo wielu przeszkód, które musiał pokonać przyszły władca, królestwo polskie zostało przywrócone pod berłem Władysława Łokietka w 1320 roku. Zarówno on, jak i jego syn Kazimierz Wielki w trakcie swojego panowania utrzymywali współpracę z Litwą i Węgrami.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wielkie Księstwo Litewskie Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Najstarsi i najpóźniej koronowani królowie Polski. Zestawienie rekordzistów na polskim tronie

Elżbieta II panowała nieprzerwanie przez 70 lat, co czyni ją najdłużej rządzącym brytyjskim monarchą w historii. Nowym królem, dwa miesiące przed swoimi 74. urodzinami został syn Elżbiety Karol III. To rekord, jeśli chodzi o wiek osoby obejmującej władzę w Wielkiej Brytanii. Jak na tym tle prezentują się polscy królowie? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski król Bolesław Chrobry Władysław Jagiełło Stanisław Leszczyński Kazimierz Jagiellończyk królowie Polski

"Skarby epoki Piastów". Mała wielka wystawa na Wawelu

- Ta wystawa nie jest wielka, natomiast ona jest wyjątkowa i wielka pod względem obiektów, które udało się tu zgromadzić. Są to obiekty ze skarbców kościelnych i zbiorów muzealnych. Dzięki temu została stworzona przestrzeń, której nie zawaham się określić mianem rekonstrukcji skarbca korony Piastów - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel wystawa Bartosz Panek historia Polski średniowiecze

550 lat polskiego parlamentaryzmu

W 1468 roku król Kazimierz Jagiellończyk zwołał sejm w Piotrkowie Trybunalskim. O wydarzeniu tym Jan Długosz pisał w swoich rocznikach. W tym czasie tworzyły się koncepcje polityczne, które miały ugruntować parlamentaryzm. O wczesnym okresie systemu tworzenia władzy na ziemiach polskich, opowiedział Grzegorz Myśliwski z Instytutu Historycznego UW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Sejm parlament w Polsce historia Polski Piotrków Trybunalski