Polskie Radio
Section05

Wrocław

Różne oblicza walki. Kateryna Babkina i jej świadectwo wojny

Za książkę "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" zdobyła Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Decyzją czytelniczek i czytelników została także zaproszona do Wrocławia. Kateryna Babkina wraz z córeczką Miszą miała gościć latem we Wrocławskim Domu Literatury. Trwające wydarzenia przyspieszyły rezydencję. Pisarka dotarła już do Polski. Teraz opowiada o swoich doświadczeniach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Ukraina literatura Katarzyna Cygler

Natalia i Olga Pasiecznik. Koncert solidarności z Ukrainą

- Postanowiłyśmy z siostrą, że gramy teraz dużo koncertów z muzyką ukraińską. Oprócz tego, że ta muzyka jest po prostu przepiękna, to jest ona narzędziem do tego, by pomagać armii ukraińskiej i wysyłać pieniądze z naszych artystycznych gaż - mówiła w Dwójce pianistka ukraińskiego pochodzenia Natalia Pasiecznik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert Ukraina Narodowe Forum Muzyki wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina wojna 2022

Ciało z brązu, pięści z kryształu: wystawa twórczości Ewy Rossano

W swoich rzeźbach łączy brąz ze szkłem i, przede wszystkim, z kryształem. To materiały o krańcowo odmiennych właściwościach, ale w pracach Ewy Rossano przezwyciężają sprzeczności i tworzą harmonijną całość ukazującą dwoistość egzystencji – życia i śmierci, ciała i ducha, siły i kruchości, radości i cierpienia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzeźba malarstwo FILM wystawa Angelus Katarzyna Cygler Trójka

Wysłali grzyby w kosmos. Wrocławscy naukowcy badają działanie braku grawitacji

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wysłali w kosmos powszechnie występujący na ziemi grzyb o nazwie Fusarium culmorum. Badanie to pozwoli dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób organizmy te zachowają się w warunkach braku grawitacji. Badacze zaznaczają, że wiedza ta jest ważna w kontekście przyszłych prób utworzenia samowystarczalnych baz przeznaczonych do życia człowieka w kosmosie.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA POLSKA społeczeństwo kosmos NASA

Obraz "Opłakiwanie Chrystusa" odzyskany. Dzieło powróciło do Polski po niemal 80 latach

Po niemal 80 latach obraz "Opłakiwanie Chrystusa" z warsztatu Lucasa Cranacha starszego wrócił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - To obraz wyjątkowej klasy. Do Polski powróciło dzieło zaliczane do najcenniejszych obiektów utraconych w wyniku II wojny światowej - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński KULTURA SZTUKA społeczeństwo POLSKA

Wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''. Projekty i konstrukcje

– Nazwisko Leonardo da Vinci kojarzy się z wybitnym malarstwem, ale to nie wszystko, co można powiedzieć o tym wielkim artyście. Był także inżynierem, geologiem, projektantem różnego rodzaju urządzeń – mówi w Trójce Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w którym prezentowana jest wystawa "Machiny Leonarda da Vinci''.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo Katarzyna Cygler wystawa wynalazek Leonardo da Vinci

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. "Biorąc pod uwagę sytuację, za nami udany rok"

- Mimo tych wszystkich ograniczeń, utrudnień, dwukrotnych lockdownów, musimy uznać, że to był udany rok. Ćwierć miliona zwiedziających to rzeczywiście imponujący wynik. Z drugiej strony odczuwamy ulgę, ponieważ zbliżamy się do momentu, mamy nadzieję, kiedy to wszystko wreszcie się skończy - mówił w "Wybieram Dwójkę" prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Jakub Kukla SZTUKA wystawa Dwójka

"Abakanowicz. Totalna" - zaproszenie na wrocławską wystawę

"Abakanowicz. Totalna" to prezentacja dorobku artystycznego Magdaleny Abakanowicz, najbardziej znanej na świecie współczesnej polskiej artystki. W Pawilonie Czterech Kopuł wystawione zostały wszystkie dzieła artystki znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które może pochwalić się największą i najbardziej reprezentatywną kolekcją jej prac.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Magdalena Abakanowicz rzeźba SZTUKA KULTURA

Studniówka 2022 a pandemia COVID-19

Jeszcze dwa lata temu połowa stycznia była czasem, w którym uczniowie ostatnich klas maturalnych wybierali kreację na studniówkę i szlifowali ostatnie kroki poloneza. Niestety pandemia COVID-19 wszystko zmieniła. Wiele wskazuje na to, że tegoroczni maturzyści będą musieli wstrzymać się z celebrowaniem finału szkolnej nauki. Nie wiadomo, jak będą wyglądały kolejne tygodnie, więc wiele szkół odwołało lub przeniosło imprezy na wiosnę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski społeczeństwo szkoła studniówka edukacja matura COVID-19 pandemia obostrzenia koronawirus