Polskie Radio
Section05

Wrocław

Prokuratura złożyła wniosek o przedłużenie aresztu dla Michała S. Jest podejrzany o dokonywanie oszustw ws. spadków

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła wniosek o przedłużenie aresztu dla Michała S., jednego z podejrzanych w nowym wątku śledztwa dot. nieprawidłowości w reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. S. został zatrzymany w czerwcu tego roku wraz z czterema innym osobami podejrzanymi o dokonywanie oszustw przed sądami spadkowymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo regiony dolnośląskie zatrzymanie policja policja polska reprywatyzacja spadek

Galeria sztuki na klatce schodowej

Z zewnątrz jest to niczym niewyróżniająca się kamienica na wrocławskich Hubach, która, co doskonale widać, lata świetności ma już za sobą. Jednak po otwarciu drzwi i wejściu na klatkę schodową można odnieść wrażenie, że się przeniosło do zupełnie innego świata: ściany i sufit od parteru aż do czwartego piętra pokryte są wielkoformatowymi malowidłami! 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA malarstwo fresk kamienica Witold Lazar Trójka

Dzielne dzieciaki przynoszą nadzieję

W ten weekend we Wrocławiu odbył się finał tegorocznej edycji Brave Kids – niezwykłego, międzynarodowego projektu edukacyjno-artystycznego, który już od kilkunastu lat jest obecny także w Polsce. – W tym projekcie chodzi właśnie o to, aby oddać głos dzieciom – mówią organizatorzy. I do tego nawiązuje tegoroczne hasło skierowane właśnie do dzieci: "Chcemy was usłyszeć!" 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci Kasia Stoparczyk Trójka

Premier we Wrocławiu: miejsca upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego to drogowskazy ku przyszłości

- Lech Kaczyński potrafił łączyć umiar ze skutecznością, romantyzm z pozytywizmem. Zawsze dbał o prawdę i ludzi pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki we Wrocławiu podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Lech Kaczyński społeczeństwo polityka kancelaria premiera Jarosław Kaczyński PiS

Rafał Augustyn i przodkowie - synteza historii polskiej inteligencji

"Mój tata ładnie śpiewał przy goleniu, pisywał też wiersze, ale była to twórczość raczej biesiadna i bardzo dowcipna, więcej sztuk było po stronie mamy. Dziadek Leon odebrał podstawy wykształcenia muzycznego i to stało się jego zawodem, pracował jako urzędnik dyrekcji kolei, ale dorabiał jako muzyk". Rafał Augustyn - kompozytor, krytyk muzyczny i polonista - w swoje 70. urodziny był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Augustyn kompozytor muzykolog Dwójka

Wyjazdy do wód, czyli leczenie, rozrywka i wypoczynek

Chyba niewiele osób się orientuje, że kultura uzdrowiskowa sięga aż czasów starożytności. Rozkwitła w erze nowożytnej, a słynne "wyjazdy do wód" stały się jednym ze stałych elementów życia arystokracji i zamożnej burżuazji. W wieku XX korzystanie z uzdrowisk i sanatoriów stało się dostępne właściwie dla wszystkich. Temu właśnie poświęcona jest wystawa "Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA uzdrowisko zdrowie ciechocinek Katarzyna Cygler Trójka

Akwarele z Breslau powróciły do Wrocławia. Sztuka przeplata się z historią

- Gdy akwarele pojawiły się na rynku antykwarycznym, bardzo szybko - głównie poprzez fakt, iż były one w bardzo charakterystyczny sposób opisane na odwrocie - zostały wszczęte stosowne procedury. Było to w grudniu zeszłego roku, a raptem tydzień temu przywiozłem je do Wrocławia - mówił w Dwójce Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo muzeum II wojna światowa Dwójka

Ppor. Sobolewski "Sęk" wśród pierwszych zidentyfikowanych ofiar obławy augustowskiej

Ppor. Wacław Sobolewski ps. Sęk, który zginął w obławie augustowskiej w 1945 r. - a także osoby, których szczątki odnaleziono na terenie "wrocławskiej Łączki", czyli Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, znaleźli się wśród ogłoszonych w czwartek w Warszawie 26 zidentyfikowanych przez IPN ofiar reżimów totalitarnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN HISTORIA społeczeństwo historia Polski

Festiwal Nowe Horyzonty - od Cannes do Tajlandii

- Myślę, że polskie kino ma teraz dobry czas i najbliższe miesiące będą dla niego fantastyczne. Polscy twórcy bardzo pragną kontaktu z publicznością na żywo i powierzając nam swoje filmy wiedzą, że tu spotkają publiczność z prawdziwego zdarzenia, i że to będzie prawdziwa uczta i święto dla nich - mówił w Dwójce Marcin Pieńkowski, dyrektor rozpoczynającego się wkrótce Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty.
Zobacz więcej na temat:  kino Nowe Horyzonty Paweł Siwek Dwójka festiwal filmowy FILM

Po Wrocławiu jeździ SZCZEPCIObus. Do szczepień przeciw COVID-19

Na pierwszy rzut oka to zwyczajny autobus, ale kiedy wejdziemy do środka, od razu widać, że jest to maszyna do zadań specjalnych. Po Wrocławiu krąży SZCZEPCIObus, w którym bez wcześniejszej rejestracji można się zaszczepić przeciwko COVID-19. Skorzystało z tego już blisko trzy tysiące wrocławian. - Jest bardzo dużo chętnych - przyznaje kierowca przegubowca Marcin Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia szczepienia - raport

Panorama Racławicka otwarta po remoncie. "To wizytówka Wrocławia"

Po roku generalnego remontu znów możemy zwiedzać Panoramę Racławicką. - Był już najwyższy czas, aby poprawić stan zachowania budynku, jego funkcjonalności i przede wszystkim bezpieczeństwa - prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wyjaśnia powody zamknięcia. Co przez ten czas udało się zrobić i jakie zmiany przygotowano dla zwiedzających?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski muzeum Michał Montowski Racławice