Polskie Radio
Section05

wychowanie

Dzietność i bezdzietność z wyboru. Dlaczego (nie)chcemy mieć dzieci?

Z jednej strony przybywa fatalnych danych demograficznych dotyczących naszego kraju, co niewątpliwie odbije się na kondycji choćby systemu emerytalnego, z drugiej przybywa par otwarcie przyznających się do bezdzietności z wyboru. Czy to tylko mit, stereotyp, może manipulacja - jakie względy decydują o posiadaniu potomstwa? A może przeważa zasada "nie mam dzieci, bo nie chcę ich mieć, albo nie mam, bo mnie na nie stać"?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej demografia rodzice rodzina dziecko

Czym jest rodzicielski gamechanger? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Czym jest rodzicielski gamechanger? To jest coś, co totalnie zmienia zasady gry i zasady funkcjonowania. Przewraca do góry cały system funkcjonowania w rodzicielstwie (w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu) i pomaga nam na zupełnie innym poziomie spojrzeć na swoje dziecko, swoją drogę i rolę rodzicielską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo psychologia psychologia dziecięca Marcin Perfuński radio dla rodziców DAB+

Jak pomagać dzieciom w rozpoznawaniu emocji?

Czy uczucie niepewności może nam się do czegoś przydać? Zwykle staramy się unikać niepewności i robimy wszystko, by pokazać światu swoją pewną siebie stronę. Jesteśmy też bombardowani przez media treściami w stylu: "bez pewności siebie nie osiągniesz sukcesu", "bez pewności siebie twoje dziecko nie poradzi sobie w szkole, a potem w pracy, relacjach etc". Może to wywoływać rodzaj lęku przed przyszłością i presji bycia silnym, wytrwałym oraz braku akceptacji naturalnej wrażliwości naszego dziecka lub otoczenia. Co więc zrobić z uczuciem niepewności, które tak samo jak wszystkie inne uczucia ma prawo występować i najzwyczajniej w świecie jest częścią naszego życia, bo naturalnie pojawia się w procesie zmiany?
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo radio dla rodziców ojcostwo macierzyństwo psychologia dziecięca DAB+

Ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich

W 1817 roku powstał Instytut Głuchoniemych w Warszawie. Jego założycielem był ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich. Siedzibą instytutu był Pałac Kazimierzowski w Warszawie, kiedyś gmach Szkoły Rycerskiej, a obecnie siedziba rektoratu na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego. Ksiądz Falkowski zmarł dokładnie 176 lat temu, 2 września 1848 roku.
Zobacz więcej na temat:  edukacja młodzież dzieci słuch szkoła HISTORIA historia Polski

Dziewczyny mogą odnosić sukcesy. Jak możemy je w tym wspierać?

- Często dziewczynki mają dosyć sprzeczny komunikat na temat tego, co znaczy być kobietą. Z jednej strony słyszą, że mają odnosić sukces, robić karierę, iść na studia. Z drugiej natomiast, że mają dbać o wszystkich; czasem nawet, że uratować planetę. To nie jest zły przekaz, tylko bardzo obciążający - opowiada Sylwia Szwed, wiceprezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. Organizacja stara się walczyć z tym podejściem. Zachęcać młode dziewczyny do bycia pewnymi siebie, asertywności i wkraczania w obszary, które mogą być uznawane za męskie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Katarzyna Dydo feminizm kobieta dziewczyny dojrzewanie

Po czym poznać, że jesteśmy gotowi na nowy związek?

- Ilość rodzin patchworkowych bardzo wzrasta. Ludzie się rozstają i chcą ponownie założyć szczęśliwe rodziny, bez względu na to, co powiedzą inni, zwłaszcza przedstawiciele poprzednich pokoleń - powiedziała psycholog  Agnieszka Pytka, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog rozwój dziecka rozwód rodzice związki

Kiedy małżeństwo rozpada się z powodu… dzieci

Jeżeli ktoś mówi, że rozwiódł, rozstał się "przez dziecko" możemy mieć pewność, że winnym takiej sytuacji nie jest dziecko! - mówią jedni. Inni są przeciwnego zdania. Tymczasem jak zaznaczyła Marlena Ewa Kazoń - psychoterapeutka par, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom - związek rozpada się ze względu na kryzys. - Jeżeli jest nim pojawienie się dziecka, albo trudności wychowawcze, to tu należałoby szukać powodów - powiedziała ekspertka i wyjaśniła przyczynę tego zjawiska.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja edukacja bezpieczeństwo rozwód małżeństwo

Odpowiedzialność społeczna wobec dzieci. Współczesne wyzwania dla rodziców

W dzisiejszych czasach, odpowiedzialność społeczna wobec dzieci staje się tematem coraz częściej dyskutowanym. W audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom wraz z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis, rozmawialiśmy  socjalizacji dzieci, ich miejscu w społeczeństwie oraz wyzwaniach, przed którymi stają współcześni rodzice. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rodzicielstwo

Co robić, gdy mamy dość dzieci? Czy takie uczucia są normalne?

Rodzicielstwo to wyjątkowe doświadczenie pełne miłości, wyzwań, radości, ale także momentów skrajnego zmęczenia. Choć powszechnie mówi się o blaskach rodzicielstwa, o tym, jak dzieci wnoszą w nasze życie sens i radość, to rzadziej porusza się temat trudności i momentów, w których każdy rodzic może czuć, że ma "dość". To uczucie jest naturalne, a nawet nieuniknione. Warto o nim mówić, bo zrozumienie i akceptacja własnych emocji są kluczowe dla zdrowego rodzicielstwa. O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Marcin Perfuński rozmawiał z psycholog Anitą Janeczek-Romanowską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców Marcin Perfuński

Wspólne gotowanie – budowanie więzi i pewności siebie

Kuchnia to coś więcej niż tylko miejsce przygotowywania posiłków. To przestrzeń, w której kształtują się relacje rodzinne, buduje się pewność siebie, a także rodzą się wspomnienia, które pozostają z nami na całe życie. Wspólne gotowanie, zwłaszcza z dziećmi, ma ogromne znaczenie – pozwala na odkrywanie nowych umiejętności, tworzenie więzi i wzmacnianie poczucia własnej wartości. O tym kiedy warto rozpocząć z dzieckiem kulinarną przygodę w rozmowie z Katią Roman ze szkoły gotowania dla dzieci, gościni "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  gotowanie kulinaria rodzicielstwo czas wolny radio dla rodziców DAB+ Podcast Strefa rodzica